• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fabiana

  Przeczytaj także...
  Fabiana de Almeida Murer (ur. 16 marca 1981 w Campinas) – brazylijska lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Fabianaimię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy rzymskiego rodu Fabiuszów. Żeński odpowiednik imienia Fabian.

  Fabiana imieniny obchodzi 20 stycznia.

  Osoby o imieniu Fabiana:

 • Fabiane Albrecht (ur. 1983) — szwajcarska wioślarka.
 • Fabiana Claudino — brazylijska siatkarka
 • Fabiana Murer — brazylijska lekkoatletka
 • Fabienne Serrat — była francuska narciarka alpejska
 • Zapoznaj się również z:

 • Fabianki — 2 miejscowości w Polsce
 • Fabiana Marcelino Claudino, znana jako Fabiana (ur. 24 stycznia 1985 roku w Belo Horizonte) – brazylijska siatkarka, reprezentantka kraju, środkowa bloku. Dwukrotna mistrzyni olimpijska (2008 oraz 2012).Fabian – imię męskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "należący do Fabiusza" (mężczyzny z rodu Fabiuszów). Nazwa rodowa Fabiuszy wywodzi się zaś od słowa faba (bób) i pierwotnie oznaczała osobę zajmującą się uprawą bobu. Patronem imienia jest św. Fabian.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fabienne Serrat (ur. 5 lipca 1956 w Le Bourg-d’Oisans) – francuska narciarka alpejska, 2-krotna mistrzyni i brązowa medalistka mistrzostw świata, 10-krotna mistrzyni Francji: w gigancie (1973, 1975, 1977, 1978, 1979, 1981, 1983), slalomie (1974, 1978) oraz w zjeździe (1978).
  Cesarstwo rzymskie – starożytne państwo obejmujące obszary basenu Morza Śródziemnego, powstałe z przekształcenia republiki rzymskiej w system monarchiczny. Przyjmuje się, że początkiem cesarstwa był rok 27 p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł augusta (wywyższony przez bogów). Potwierdzało to pozycję Oktawiana jako najważniejszej osoby w państwie i przyniosło definitywny koniec republice rzymskiej.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.692 sek.