• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FVWM-Crystal

  Przeczytaj także...
  Rxvt-unicode, zazwyczaj znany jako urxvt – emulator terminali dla X Window System. Został napisany przez Marca Lehmanna, który forkował go z rxvt. Stabilność, internacjonalizacja i obsługa Unicode są podstawowymi założeniami tego projektu.Nautilus to domyślny menedżer plików środowiska GNOME. Jego głównym zadaniem jest ułatwienie zarządzania plikami, ale może także służyć do ich przeglądania oraz jako prosta przeglądarka internetowa. Program ten zastąpił GMC od wydania 1.4 środowiska GNOME.
  Quod Libet (z łac. ex falso quodlibet) – odtwarzacz muzyczny napisany w Pythonie przeznaczony pierwotnie dla systemów uniksowych. Od wersji 2.2.1 dostępna jest także wersja dla systemów Windows. Do odtwarzania plików używa frameworka GStreamer.

  FVWM-Crystal - nakładka (temat) na FVWM, ułatwiająca korzystanie z tego środowiska. Posiada zestaw domyślnych stylów i recept. Dużą cześć opcji konfiguracyjnych można edytować z poziomu menu.

  Wygląd FVWM-Crystal charakteryzuje się dużą ilością przezroczystości. Ogólny schemat wyglądu można wybrać spośród wielu dostępnych recept. W zależności od wybranej receptury menu główne lub menu aplikacji może znajdować się na panelu na pulpicie, lub można je aktywować (zwykle lewym przyciskiem myszy). Prawy przycisk myszy służy domyślnie do uruchamiania okna terminalu tekstowego.

  Rox to lekki menedżer plików dla Linuksa. Oprócz podstawowej funkcji jaką jest przeglądanie folderów, oferuje on również możliwość stworzenia pulpitu oraz paneli. Służy także do odtwarzania płyt.XMMS (X Multimedia System) to wieloplatformowy odtwarzacz multimedialny. Odtwarza pliki w formatach WAVE, MP3, Ogg, a także moduły muzyczne (MOD, IT i inne). Obsługa mechanizmu wtyczek pozwala ponadto na obsługę innych typów plików dźwiękowych (np. FLAC).

  FVWM-Crystal wymaga do działania FVWM jako "bazy". Może wykorzystywać również Rox Filera lub Nautilusa jako menedżer plików (trzyma ikony na pulpicie), xterm, aterm, mrxvt lub urxvt jako emulator terminala, MPD, XMMS, XMMS2 albo Quod Libet jako odtwarzacze multimedialne (posiada wbudowane narzędzia do kontrolowania tych programów). FVWM-Crystal zachowuje przy tym niskie zużycie zasobów systemowych.

  Wiersz poleceń (ang. Command Line Interface, CLI), to jeden z najczęściej spotykanych sposobów interakcji człowieka z komputerem. Inne przykłady to interfejs tekstowy oraz interfejs graficzny.F Virtual Window Manager to menedżer okien dla systemów uniksopodobnych na licencji GPL. Jest to jeden z najstarszych tego typu programów. Twm, na którym FVWM bazuje, przestał być rozwijany, natomiast FVWM przekształcił się w jeden z najbardziej elastycznych i konfigurowalnych menadżerów okien. FVWM jest połączeniem wyszukanego wyglądu z małym zużyciem procesora i dużą szybkością działania.

  Projekt został zainicjowany przez Macieja Delmanowskiego.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona projektu na GNA
 • Oficjalna strona projektu z 2008 r. (web.archive.org)
 • Warto wiedzieć że... beta

  aterm - emulator terminala z menedżera okien AfterStep. Wzorowany na rxvt w wersji 2.4.8; aterm jest kolorowym emulatorem VT100, który obsługuje pseudoprzezroczystość.
  XMMS2 (X(cross)platform Music Multiplexing System) jest to następca słynnego XMMS. XMMS2 został napisany całkowicie od początku. Główną różnicą jest fakt, iż XMMS2 działa na zasadzie daemona.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.