• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FLOPS

  Przeczytaj także...
  Lista rozkazów procesora (ang. instruction set) – zestaw podstawowych instrukcji, jakie dany procesor potrafi wykonać.Million Instructions Per Second (MIPS) − miara wydajności jednostki centralnej CPU komputera. Wykorzystywana np. w teście Dhrystone, w którym wyniki porównywane są do minikomputera VAX 11/780 z 1977 r. mającego moc około 1 MIPSa.
  LINPACK - biblioteka oprogramowania napisana w Fortranie w latach 70. dla numerycznego rozwiązywania problemów algebry liniowej. Jej autorami są Jack Dongarra, Jim Bunch, Cleve Moler i Pete Stewart. Jej następcą jest biblioteka LAPACK, przystosowana lepiej do architektur współczesnych komputerów. LINPACK wykorzystuje zestaw bibliotek BLAS do wykonywania podstawowych operacji na wektorach i macierzach. Jedną z najbardziej czasochłonnych podprocedur biblioteki BLAS, którą wykorzystuje LINPACK jest SAXPY. W zasadzie jest to operacja mnożenia wektora przez skalar i dodawania do innego wektora. Takie operacje mogą być wykonywane szczególnie szybko przez procesory wektorowe w komputerach o architekturze masywnie równoległej.

  FLOPS (od ang. floating point operations per second, operacje zmiennoprzecinkowe na sekundę) – jednostka mocy obliczeniowej komputerów, używana szczególnie w zastosowaniach naukowych. Jest bardziej uniwersalna od wcześniej używanej jednostki MIPS, oznaczającej liczbę rozkazów procesora wykonanych na sekundę.

  MDGRAPE-3 - superkomputer wybudowany w instytucie Riken w Japonii w 2006 roku. Jest systemem dedykowanym, zbudowanym w celu symulacji dynamiki molekularnej, w szczególności do przewidywania struktury białek.Architektura komputera – sposób organizacji elementów tworzących komputer. Pojęcie to używane jest dosyć luźno. Może ono dzielić systemy komputerowe ze względu na wiele czynników, zazwyczaj jednak pod pojęciem architektury komputera rozumie się organizację połączeń pomiędzy pamięcią, procesorem i urządzeniami wejścia-wyjścia.

  FLOPS nie jest jednostką SI, ale można go interpretować jako jednostkę o wymiarze 1/s.

  Pomiar mocy obliczeniowej[ | edytuj kod]

  FLOPS może być używane w różnych znaczeniach, w zależności od sposobu jego wyznaczania. Różne układy elektroniczne mogą mieć różne zestawy dostępnych operacji i reprezentować liczby zmiennoprzecinkowe z różną dokładnością. Dlatego do porównywania mocy obliczeniowej używa się zwykle testów wzorcowych. Przykładem takiego testu jest LINPACK używany do porównywania wydajności superkomputerów. Wadą testu LINPACK jest niemożność porównywania wydajności superkomputerów, których architektura uniemożliwia uruchomienie testu (przykładowo Anton, MDGRAPE-3).

  ASCI Red, ASCI Option Red – superkomputer działający w Sandia National Laboratories w latach 1997–2005. Od czerwca 1997 do czerwca 2000 był najszybszym komputerem na świecie według rankingu TOP500.Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH; dawniej: Akademia Górnicza w Krakowie; nazwa międzynarodowa: AGH University of Science and Technology; dawniej: University of Mining and Metallurgy) – jedna z największych polskich wyższych uczelni, została powołana 8 kwietnia 1919 uchwałą Rady Ministrów. Jest zaliczana do najlepszych uczelni technicznych w kraju. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities z lipca 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 526. pośród wszystkich typów uczelni.

  Historia mocy obliczeniowej[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: TOP500.

  Rozwój technologii półprzewodnikowych powoduje wykładniczy wzrost mocy obliczeniowej kolejnych generacji komputerów, trwający nieprzerwanie od lat 60. XX wieku, kiedy to najwydajniejsze komputery miały moc wyrażaną w MFLOPS (milionach operacji na sekundę). Pierwszym komputerem o mocy obliczeniowej powyżej 1 GFLOPS był Cray-2, wyprodukowany przez Cray Research w 1985. Pierwszym komputerem o mocy obliczeniowej powyżej 1 TFLOPS był ASCI Red, wyprodukowany przez Intel w 1997. Pierwszym komputerem o mocy obliczeniowej powyżej 1 PFLOPS był Roadrunner, wyprodukowany przez IBM w 2008.

  Moc obliczeniowa komputera – liczba działań arytmetycznych, jakie może wykonać komputer w określonej jednostce czasu. Roadrunner - superkomputer zbudowany przez IBM dla amerykańskiego Departamentu Energii, mieszczący się w Narodowym Laboratorium Los Alamos w stanie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych. 25 maja 2008 roku osiągnął moc obliczeniową 1,026 PFLOPSa w benchmarku LINPACK. Czyni go to pierwszym w historii superkomputerem o mocy obliczeniowej przewyższającej 1 PFLOPS.

  Aktualny rekord należy do Amerykańskiego komputera Summit o mocy 122 PFLOPS. Najszybszym superkomputerem w Polsce jest Prometheus na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej o wydajności niemal 2,4 PFLOPS. Poprzedni rekord Polski to 1,216 PFLOPS – należy do superkomputera na Politechnice Gdańskiej. Sumaryczna moc obliczeniowa 500 największych superkomputerów z listy TOP500 w czerwcu 2016 wynosiła 566 PFLOPS.

  SPEC (Standard Performance Evaluation Corporation) – założona w 1988 r. organizacja z siedzibą w Warrenton, Virginia, zajmująca się ustanawianiem standardowych benchmarków oceniających wydajność komputerów.Politechnika Gdańska – państwowa uczelnia wyższa o profilu technicznym w Gdańsku. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 5. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 756. pośród wszystkich typów uczelni.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Standard Performance Evaluation Corporation
 • klaster komputerowy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cray History (ang.). Cray Inc.. [dostęp 2014-08-23].
  2. Historia rankingu ASCI Red (ang.). Top500.org. [dostęp 2014-08-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-12)].
  3. Sharon Gaudin: IBM's Roadrunner smashes 4-minute mile of supercomputing (ang.). Computerworld, 2008-06-09. [dostęp 2015-01-16].
  4. Top500 List – June 2018 (ang.). Top500.org, 2018-06-25. [dostęp 2018-08-02].
  5. Kraków: najszybszy w kraju superkomputer Prometheus gotowy do pracy. PAP, 2015-04-27. [dostęp 2015-04-27].
  6. Najszybszy superkomputer będzie na Politechnice Gdańskiej (pol.). Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej, 2014-10-09. [dostęp 2015-03-02].
  7. China Races Ahead in TOP500 Supercomputer List, Ending US Supremacy (ang.). Top500.org, 20 czerwca 2016. [dostęp 20 czerwca 2016].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona rankingu TOP500
 • Anton - superkomputer zbudowany w D. E. Shaw Research w 2008 roku do symulacji dynamiki białek i innych makromolekuł. Potrafi wiernie symulować układy 100 tys. atomów z wydajnością 5,5 mikrosekundy/dobę.Cray, Inc. – amerykańska firma komputerowa z siedzibą w Seattle, stan Washington, opracowująca i produkująca superkomputery. Powstała w marcu 2000 r. z połączenia Tera Computer i Cray Research.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.
  Liczba zmiennoprzecinkowa – reprezentacja liczby rzeczywistej zapisanej za pomocą notacji naukowej. Ze względu na wygodę operowania na takich liczbach, przyjmuje się ograniczony zakres na mantysę i cechę – nazwy te mają w matematyce znaczenie podane w artykule podłoga i sufit, a w niniejszym artykule inne, powszechne w informatyce. Powoduje to, że reprezentacja liczby rzeczywistej jest tylko przybliżona, a jedna liczba zmiennoprzecinkowa może reprezentować różne liczby rzeczywiste z pewnego zakresu.
  Klaster komputerowy (ang. cluster) – grupa połączonych jednostek komputerowych, które współpracują ze sobą w celu udostępnienia zintegrowanego środowiska pracy.
  Superkomputer – komputer znacznie przewyższający możliwościami powszechnie używane komputery, w szczególności dysponujący wielokrotnie większą mocą obliczeniową. Określenie to pojawiło się w latach 60. w odniesieniu do komputerów produkowanych przez CDC i później przez firmę Cray. Były one produkowane w dziesiątkach egzemplarzy i kosztowały po kilka milionów dolarów. Współcześnie większość superkomputerów to pojedyncze egzemplarze, zaprojektowane i wyprodukowane na zamówienie, zazwyczaj z seryjnie produkowanych procesorów i innych podzespołów. Koszty ich produkcji sięgają miliarda dolarów. Od czerwca 2013 najszybszym superkomputerem na świecie jest Tianhe-2, zbudowany w Chinach.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Jednostka miary wielkości fizycznej lub umownej – określona miara danej wielkości służąca za miarę podstawową, czyli wzorzec do ilościowego wyrażania innych miar danej wielkości metodą porównania tych miar, za pomocą liczb. Wartość liczbową takiej miary wzorcowej przyjmuje się umownie (w danym układzie jednostek miar), jako równą jedności, stąd jej nazwa – jednostka miary. Konkretne wartości wielkości można przedstawiać zarówno wielokrotnościami, jak i ułamkami jednostek, a same wartości, o ile to możliwe, mogą być zarówno dodatnie, jak i ujemne.
  TOP500 - strona internetowa przedstawiająca listę 500 superkomputerów uzyskujących najlepsze wyniki w teście LINPACK. Lista jest aktualizowana dwa razy w ciągu roku i prezentowana na dwóch konferencjach naukowych: w czerwcu na International Supercomputing Conference i w listopadzie na ACM/IEEE Supercomputing Conference.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.