• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FK Leotar Trebinje

  Przeczytaj także...
  Premijer liga najwyższa klasa rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Bośni i Hercegowinie. Po raz pierwszy zorganizowana w sezonie 1994/1995. Sezony 1992/1993 i 1993/1994 nie odbyły się z powodu wojny w Bośni. W tym czasie FK Borac Banja Luka występował w 1. lidze jugosłowiańskiej. Wtedy też wielu bośniackich piłkarzy uciekało za granicę, a wśród nich Hasan Salihamidžić, który Velež Mostar zamienił na Hamburger SV. W sezonie 1993/1994 kluby Chorwatów bośniackich utworzyły własną ligę, którą wygrał zespół NK Široki Brijeg, jednak jej wyniki uznane zostały za nieoficjalne. Od 1994 istniały 3 ligi: Bośniaków, Chorwatów bośniackich i Serbów bośniackich, jednak mistrzem kraju aż do 1999 zostawał najlepszy zespół pierwszej z wymienionych. W sezonie 1999/2000 mistrzem Bośni i Hercegowiny zostawał zwycięzca play-offów rozgrywanych wśród najlepszych drużyn z lig bośniackiej i Chorwatów bośniackich. W następnym sezonie obie te ligi połączyły się i zwycięzca tych rozgrywek zdobywał mistrzostwo kraju. W sezonie 2002/2003 do tej ligi dołączyły się także kluby Serbów bośniackich i dopiero od tego momentu istnieje jedna liga skupiające najlepsze kluby wszystkich głównych nacji w Bośni i Hercegowinie. Obecnie Premijer liga liczy 12 zespołów.Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
  Puchar Republiki Serbskiej w piłce nożnej (serb. cyryl. Kуп Peпубликe Cpпcкe, bośn. Kup Republike Srpske) - coroczne rozgrywki piłkarskie klubów z Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie, a prowadzony jest przez Związek Piłki Nożnej Republiki Serbskiej. Rozgrywane są od roku 1993, podczas trwającej jeszcze wojny w Jugosławii. Pierwszym triumfatorem rozgrywek w 1994 został FK Kozara Gradiška.

  Fudbalski klub Leotar – klub piłkarski z siedzibą w mieście Trebinje, Bośnia i Hercegowina.

  Trebinje (serb. Требиње) – miasto w południowej Bośni i Hercegowinie, nad rzeką Trebišnjica, na wschód od Dubrownika (Chorwacja). Około 34,9 tys. mieszkańców.Jugosławia – nazwa państwa narodów południowosłowiańskich (słowo jug w większości języków owych narodów oznacza "południe"), używana do 1918 r. jako koncepcja polityczna, od 1918 dla Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, następnie od 1929 r. już oficjalne dla Królestwa Jugosławii, od 1943 r. Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, a po jej rozpadzie (w latach 1991-1992) dla Federalnej Republiki Jugosławii będącej federacją Serbii i Czarnogóry – do 2003.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

 • Mistrzostwo Bośni i Hercegowiny:
 • mistrz (1): 2002/2003
 • Puchar Republiki Serbskiej:
 • zdobywca (2): 2001/02, 2003/04
 • Historia[ | edytuj kod]

  Klub Leotar założony został w 1925 roku. Nigdy nie zdołał awansować do najwyższej ligi Jugosławii. Największym sukcesem klubu było mistrzostwo Bośni i Hercegowiny zdobyte w 2003 roku.

  Europejskie puchary[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.829 sek.