• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FINA

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa świata w pływaniu znane też jako mistrzostwa świata w sportach wodnych, to zawody pływackie. Ich organizatorem jest FINA – Światowa Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na długim basenie (50-metrowym). Są one bardziej prestiżowe i znane niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie. Zawody rozgrywane są w systemie eliminacje – półfinały – finały.Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie to zawody pływackie. Ich organizatorem jest FINA – Światowa Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na krótkim basenie (25-metrowym). Są one mniej prestiżowe niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa świata w pływaniu. W ramach zawodów rozgrywane są tylko konkurencje pływackie.
  Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.

  FINA – Światowa Federacja Pływacka; (fr. Fédération Internationale de Natation) – międzynarodowa organizacja pływacka powstała 19 lipca 1908 roku w Londynie. Obecnie zrzesza 202 federacje krajowe (51 z Afryki, 43 z Azji, 51 z Europy, 16 z Oceanii i 41 z Ameryki) z siedzibą w Lozannie.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Uznawana przez Międzynarodowy komitet olimpijski za światową federację zarządzającą pięcioma sportami wodnymi (pływaniem, pływaniem na wodach otwartych, skokami do wody, pływaniem synchronicznym i piłką wodną).

  Prezydentem FINA jest od 2009 Urugwajczyk Julio Maglione.

  Lozanna (fr., niem. Lausanne; wł., retorom. Losanna) - miasto we francuskojęzycznej części Szwajcarii, położone nad brzegiem Jeziora Genewskiego (fr.: Lac Léman), około 60 km na północny wschód od Genewy. Stolica kantonu Vaud. Ludność: 129 tys. (2007). Leży w samym środku regionu słynącego z produkcji wina.

  Prezydenci FINA[]

  Zawody[]

  FINA organizuje mistrzostwa świata we wszystkich dyscyplinach, którymi zarządza.

  Mistrzostwa świata w pływaniu[]

  Największa impreza organizowana przez FINA, na której rywalizacja odbywa się we wszystkich pięciu dyscyplinach. Rozgrywane co dwa lata (w latach nieparzystych).

  Mistrzostwa w poszczególnych dyscyplinach[]

  Zawody rangi mistrzowskiej w poszczególnych dyscyplinach odbywają się w latach parzystych.

 • Pływanie: Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie rozgrywane na pływalni 25-metrowej.
 • Piłka wodna: Liga światowa w piłce wodnej (kobiet i mężczyzn).
 • Skoki do wody: World Series.
 • Pływanie na wodach otwartych: Mistrzostwa świata w pływaniu na wodach otwartych.
 • Pływanie synchroniczne: World Trophy.
 • Masters: Mistrzostwa świata w pływaniu Masters, na których rozgrywane jest wszystkie pięć dyscyplin.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona FINA • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.