• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FIM Rally  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Żelazna kurtyna – określenie porządku pojałtańskiego, które spopularyzował Winston Churchill 5 marca 1946 roku, podczas historycznego przemówienia w amerykańskim mieście Fulton w stanie Missouri. Wygłosił on tam zdanie o "żelaznej kurtynie" (ang. iron curtain), przebiegającej od Szczecina po Triest.Wyspa Młyńska – zabytkowa wyspa rzeczna w rejonie staromiejskim Bydgoszczy, o powierzchni ok. 6,5 ha, mieszcząca obiekty kulturalne i rekreacyjne, otoczona bulwarami i urządzeniami hydrotechnicznymi.

  FIM Rally – coroczny światowy zjazd użytkowników motocykli turystycznych organizowany przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM). Jest to jednocześnie największe spotkanie w terminarzu tej federacji. Zlot trwa zazwyczaj kilka dni, w ciągu których uczestnicy dzielą się swoją pasją do motocykli oraz doświadczeniem z tymi pojazdami, a także zwiedzają okolice miejsca, które podjęło się organizacji imprezy. To jedno z nielicznych spotkań, w których nie liczy się czas przejazdu, ale dobra zabawa uczestników. Każda kolejna edycja FIM Rally odbywa się w innym państwie. Organizacja tego zlotu to duży prestiż dla państwa organizatora, ale przede wszystkim dla goszczącego miasta.

  Turystyka motocyklowa - połączenie turystyki i przemieszczania sie motocyklem. Czyli poznawanie swiata w celach wypoczynkowych i niekomercyjnych z wykorzystaniem motocykla jako glownego srodka transportu.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy eksperymentalny zlot motocykli turystycznych odbył się w 1935 roku w Brukseli. Zorganizowany został przez FIdCM (Federation Internationale des Club Motocyclistes), czyli pierwowzór współczesnej Międzynarodowej Federacji Motocyklowej FIM. Idea zlotu została dobrze przyjęta przez środowisko motocyklowe. To skłoniło organizatorów do stworzenia regularnej imprezy. Pierwsze oficjalne spotkanie po debiucie odbyło się w Niemczech. Setka obecnych wtedy motocyklistów pochodziła aż z 11 różnych krajów (13 uczestników było z Polski). Gospodarzami kolejnych zlotów były kolejno: Francja (1937), Czechy (1938) i Szwajcaria (1939). Wybuch II wojny światowej wstrzymał organizację FIM Rally aż na dziesięć lat.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy (LPKiW), również: Myślęcinek – największy park miejski w Polsce, liczący 830 hektarów powierzchni, usytuowany w północnej części Bydgoszczy, w odległości 5 km od ścisłego centrum miasta. Zwany jest potocznie "parkiem w Myślęcinku" od nazwy części miasta, w jakiej się znajduje.

  Pierwsza powojenna edycja odbyła się dopiero w 1950 roku w Holandii. Krótko po wojnie trasy zlotu obejmowały tylko tereny Europy Zachodniej. Zdarzało się jednak, że uczestnikami spotkań byli turyści ze Wschodu. Podział Europy przez żelazną kurtynę osłabił nieco popularność rajdu. W 1957 roku organizatorem kolejnej edycji zlotu ogłoszono komunistyczną Polskę. W późniejszych latach Polska jeszcze trzykrotnie była wybierana na gospodarza spotkania. To czyni ją drugim, obok Niemiec, Francji, Szwajcarii i Hiszpanii, najczęściej wybieranym państwem na organizatora FIM Rally. Po bardzo udanej pierwszej wizycie motocyklistów w Polsce władze federacji zaczęły śmielej spoglądać w stronę Wschodu i postanowiły, że kolejnym przystankiem dla zlotu będzie Jugosławia. Cztery lata później gospodarzem imprezy zostało ZSRR.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.FIM Rally - to coroczny zlot motocykli turystycznych, z prawie 80-letnią tradycją. Jest to największa tego typu impreza rekreacyjna, w której wynik sportowy, czas i prędkość schodzą na dalszy plan. To największe spotkanie turystyczne w kalendarzu imprez Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM). Co roku organizuje je inne państwo, które, goszcząc motocyklistów z całego świata, umożliwia im poznanie kultury, historii i obyczajów gospodarza rajdu. Przez trzy dni uczestnicy FIM Rally wspólnie podróżują i spędzają czas, wymieniając się doświadczeniami. O tym jak ważne jest to wydarzenie w motocyklowym świecie świadczy nie tylko długa historia zlotu, ale i liczba jego uczestników oraz prestiż związany z organizacją spotkania w swoim kraju. W 2012 roku organizatorem 67. edycji zlotu była Polska.

  Wielu z uczestników tamtejszych spotkań do dziś z sentymentem wspomina niecodzienne sytuacje związane z ogromną biurokracją i szok kulturowy, jakiego wówczas doświadczyli. Polska została pozytywnie zapamiętana przez uczestników zlotu. Zapadła im w pamięci jako kraj gościnny i tani. Dla ówczesnych uczestników podróż do takich krajów była nie lada egzotyką. Równie egzotyczna była impreza po raz pierwszy zorganizowany poza kontynentem europejskim – w Tunezji (1996 rok). Niektórzy uczestnicy współczesnych edycji zlotu mają za sobą uczestnictwo w 20, 30 czy nawet 40 takich imprezach. Podkreślają, że to, co przyciąga ich na zlot to możliwość zwiedzenia obcych krajów, poznania innych kultur, a przede wszystkim ludzi mających podobną pasję.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Motocykl – jedno- lub dwuśladowy mechaniczny pojazd drogowy bez nadwozia, posiadający dwa (lub więcej) koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o masie własnej do 400 kg i o pojemności powyżej 50 cm³ (do II wojny światowej – powyżej 100 cm³), przeznaczony do przewozu jednej lub dwóch osób (niekiedy trzech, w przypadku zainstalowania wózka bocznego, tzw. kosza).
  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  Gmina Målselv (norw. Målselv kommune) jest jedną z norweskich gmin leżących w regionie Troms. Siedzibą gminy jest miasto Moen.
  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.711 sek.