• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FIAT  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Val di Sangro - miejscowość lub miasto we Włoszech pomiędzy gminami Atessa i Paglieta w regionie Abruzja, w prowincji Chieti.Modena (w dialekcie modeńskim Mòdna) – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Modena. Leży w dolinie Padu; przepływają przez nią dwie rzeki: Secchia i Panaro. 10 kilometrów na południe od miasta zaczynają się pierwsze wzniesienia Apeninów, a konkretnie Apeniny Toskańsko-Emiliańskie (Appennino Tosco-emiliano).

  FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino) (pol. – Włoska Fabryka Samochodów w Turynie) – włoski koncern motoryzacyjny z siedzibą w Turynie założony w 1899 roku przez Giovanni Agnelli.

  Fiat 3,5 HP z 1899 roku
  Fiat 126 z 1973 roku
  Fiat Ritmo z 1982 roku

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Fiat w Polsce
 • 1.2 Fiat obecnie
 • 2 Marki koncernu FIAT S.p.A.
 • 3 FIAT Aviazone
 • 4 Zobacz też
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Jeep - marka samochodów terenowych, produkowanych przez przedsiębiorstwo Willys dla armii amerykańskiej od 1941, później również dla zastosowań cywilnych. Obecnie samochody tej marki produkowane są przez koncern Chrysler.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Historia[edytuj kod]

  Przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe założyła w Turynie 11 lipca 1899 roku grupa pomysłodawców, w tym m.in. Roberto Biscaretti di Ruffia oraz Giovanni Agnelli. W tym dniu w Palazzo Bricherasia podpisano akt założycielski „Società Anonima Fabbrica Italiana di Automobili” w Turynie. Trzydziestu udziałowców wniosło kapitał o wysokości 800 tysięcy lirów. Po przejęciu w listopadzie 1899 roku istniejącej manufaktury samochodowej braci Ceirano przy Corso Dante rozpoczęto w 1900 roku produkcję pojazdów pod własną marką. Pierwszym pojazdem marki był Fiat 3 1/2 HP.

  Fiat CR.20 – włoski samolot myśliwski. Zaprojektowany i zbudowany w 1926 roku we włoskiej wytwórni lotniczej FIAT Aviazione, będącej filią firmy samochodowej FIAT.Autobianchi - włoskie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe utworzone w 1955 roku przy pomocy finansowej trzech przedsiębiorstw motoryzacyjnych: Fiat, Pirelli i Bianchi. W latach 80. w ramach koncernu Fiat podporządkowane firmie Lancia.

  Przed I wojną światową władze firmy podjęły decyzję o budowie dwóch nowych fabryk. Pierwszą fabrykę w Lingotto oddano do użytku w 1922 roku. Druga fabryka Mirafiori została oddana do użytku w 1939 roku. W 1966 roku podpisano umowę na budowę rosyjskiego zakładu VAZ w Togliatti. Rok później FIAT przejął spółki Autobianchi, OM, CMSA oraz większości udziałowe w Magneti Marelli i Weber, a w 1969 roku stał się właścicielem marek Ferrari i Lancia. W 1973 roku założono Fiat Automóveis w brazylijskim Betim. 9 lipca 1976 roku uruchomiono pierwszą fabrykę w Betim oraz rozpoczęto produkcję modelu 147. W wyniku współpracy z francuskim koncernem PSA Peugeot Citroën w 1978 roku powstała spółka Sevel Sud, która w 1981 roku uruchomiła fabrykę samochodów dostawczych w Val di Sangro we Włoszech. W 1979 roku powstaje holding Fiat Auto pod nazwą FIAT S.p.A. w skład którego wchodzą marki: Fiat, Lancia, Autobianchi, Abarth i Ferrari. W 1980 roku Fiat przejął w całości markę Iveco. W 1984 roku Fiat przejmuje przedsiębiorstwa Alfa Romeo i Maserati.

  FIAT 125 – samochód osobowy klasy średniej, będący następcą modelu Fiat 1300/1500. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1968 samochód zajął 2. pozycję (za NSU Ro 80).Fiat 508 zwany też 508 Balilla – nieduży samochód osobowy, produkowany we Włoszech przez firmę FIAT i na licencji w Polsce w Państwowych Zakładach Inżynierii od roku 1932.

  W 1997 roku firma opuściła dotychczasową siedzibę w Corso Marconi i przeniosła się do Palazzina Fiat w Lingotto, przekształconego w teren Międzynarodowych Targów i Centrum Konferencyjne.

  17 kwietnia 2007 roku powstała spółka zajmująca się produkcją aut dostawczych pod nazwą Fiat Professional. W tym samym roku w tureckiej Bursie wspólnie z koncernem PSA Peugeot Citroën uruchomiono produkcję małych aut dostawczych w fabryce Tofaş. W maju 2008 roku Fiat odkupił od serbskiego rządu 70% akcji przedsiębiorstwa Zastava. 29 stycznia 2014 roku Fiat ukończył pięcioletni proces przejęcia koncernu Chrysler. W efekcie przejęcia utworzono spółkę Fiat Chrysler Automobiles, której formalna siedziba znajduje się w Holandii, a praktyczna – ze względów podatkowych – w Wielkiej Brytanii. Akcje nowej spółki są notowane na giełdach w Nowym Jorku i Mediolanie, a akcje dotychczasowych akcjonariuszy Fiata zostały wymienione w stosunku 1:1 na akcje Fiat Chrysler Automobiles. Nowa spółka jest siódmym największym producentem samochodów na świecie.

  Fiat G.91, znany także jako Aeritalia G.91 i nieoficjalnie jako "Gina" to włoski samolot myśliwsko-szturmowy, zaprojektowany w latach 50., w odpowiedzi na konkurs rozpisany przez NATO. Pomimo znakomitych osiągów, był używany tylko przez siły powietrzne Włoch, Niemiec i Portugalii, pozostając w służbie przez ponad 35 lat.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Fiat w Polsce[edytuj kod]

  Historia polskiego oddziału marki rozpoczyna się w 1921 roku, kiedy to w Warszawie przy ulicy Zakroczymskiej rozpoczęto budowę fabryki samochodów. Inwestycja została jednak przerwana na rzecz stacji obsługi pojazdów marki Fiat. W 1931 roku podpisano umowę licencyjną na podstawie której w Polsce w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie montowano modele Fiat 508 oraz 621. 22 grudnia 1965 roku między Fiatem a Motoimportem zawarta została umowa licencyjna na uruchomienie w warszawskiej fabryce FSO na Żeraniu produkcji nowoczesnego samochodu osobowego. W 1967 roku rozpoczęto produkcję licencyjną modelu Fiat 125 pod nazwą Polski Fiat 125p. W 1973 roku w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej oraz Tychach rozpoczęto produkcję modelu 126p.

  Innocenti to firma powstała w 1933 roku w Mediolanie przy ulicy Via Pitteri jako Innocenti, Societa Generale per I`Industriala Metallurgica e Meccanica i przed II wojną światową była ważnym zakładem przemysłowym we Włoszech. Założycielem jej był Ferdinando Innocenti. W czasie wojny została zbombardowana przez lotnictwo, po wojnie od roku 1948 zaczęła produkować skutery Lambretta. W 1959 r. zostało zawarte porozumienie licencyjne z British Motor Corporation, na mocy którego po roku lub w 1961 r. wyjechał pierwszy samochód Innocenti A40 (Austin A40 Farina).Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.

  22 maja 1992 roku na bazie Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej i Tychach powstała spółka Fiat Auto Poland z 90% udziałem koncernu Fiat.

  Fiat obecnie[edytuj kod]

  Współcześnie, koncern FIAT zajmuje się głównie produkcją samochodów osobowych oraz dostawczych. Jest to także wielka grupa przemysłowa, która swoją działalność skoncentrowała na branży motoryzacyjnej. Koncern projektuje, produkuje oraz sprzedaje m.in. samochody ciężarowe, autobusy, traktory, maszyny rolnicze, maszyny do robót ziemnych, silniki, a w przeszłości także samoloty.

  IVECO SpA (skrót od: Industrial Vehicles Corporation, często pisana jako Iveco) jest włoskim przedsiębiorstwem o zasięgu ogólnoświatowym z siedzibą w Turynie, kontrolowanym przez koncern Fiat, specjalizującym się w produkcji samochodów dostawczych, ciężarowych, wojskowych i silników. Za pośrednictwem należącej doń firmy Irisbus jest również czołowym producentem autobusów i podwozi autobusowych.Żerań − osiedle (mała dzielnica) Warszawy, położone w administracyjnych granicach dzielnicy Białołęka, na prawym brzegu Wisły, nad Kanałem Żerańskim.

  W skład grupy wchodzą:

 • FIAT Auto – samochody osobowe i dostawcze
 • Automotive Lighting Poland – lampy i oświetlenie samochodowe
 • CNH Global – maszyny rolnicze (pod marką New Holland i Case IH) i budowlane
 • Iveco – ciężarówki, samochody dostawcze i autobusy (pod marką Irisbus)
 • Ferrari i Maserati – luksusowe samochody sportowe
 • Jeep i Dodge – samochody ciężarowo-terenowe
 • Magneti Marelli – komponenty motoryzacyjne
 • Comau – sprzęt i systemy produkcyjne
 • Teksid – wyroby metalurgiczne
 • Business Solutions – usługi
 • Itedi – wydawnictwo i komunikacja
 • Zastavaserbska fabryka motoryzacyjna
 • Chrysler i Lancia – auta klasy średniej, luksusowe i sportowe
 • FPT – silniki dla przemysłu motoryzacyjnego, okrętowe, agregaty prądotwórcze itp.
 • Dawne marki motoryzacyjne wchodzące w skład grupy:

  Fiat Bravo (bravo po włosku: dobry, zdolny) – włoski samochód osobowy z segmentu aut kompaktowych (klasa C, niższa-średnia), produkowany przez koncern FIAT we Włoszech w Piedimonte San Germano (niedaleko miasta Cassino i wzgórza Monte Cassino) w latach 1995–2001 (pierwsza generacja) oraz od 2007 (druga generacja), a także w Brazylii od 2010 roku (druga generacja). Dostępny wyłącznie jako 3-drzwiowy, a następnie 5-drzwiowy hatchback.Chrysler – amerykański koncern motoryzacyjny produkujący m.in. samochody. Obecnie należy do włoskiego koncernu FIAT, a podział właścicielski wygląda następująco:
 • Autobianchi
 • Innocenti
 • Officine Meccaniche


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Tofaş – marka tureckich samochodów osobowych i lekkich dostawczych produkowanych od 1971 roku przez farbrykę Türk Otomobil Fabrikasi A.Ş.. Fiat posiada 37,86% akcji w spółce Tofaş, a wszystkie produkowane przez nią modele bazowały na licencjach włoskiego koncernu. Wśród akcjonariuszy tureckich największą rolę odgrywa Koç Holding posiadający 37,59% akcji. Nowsze modele produkowane są pod marką Fiat. W listopadzie 2007 roku rozpoczęła się w zakładach Tofaş produkcja modeli dostawczych z gamy Sevel. Zdolność produkcyjna fabryki przed 2007 rokiem wynosiła 250 tys. sztuk. Po uruchomieniu produkcji trzech nowych modeli użytkowych została zwiększona do około 375 tys. sztuk rocznie.
  Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.
  Maserati – marka włoskich samochodów sportowych i wyścigowych. Aktualnie siedziba firmy mieści się w Modenie. W 1993 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez włoski koncern motoryzacyjny FIAT.
  Alfa Romeo S.p.A. – włoska firma i marka samochodów wyścigowych, sportowych oraz luksusowych osobowych klasy średniej oraz wyższej. Produkowała również pojazdy użytkowe, w tym do lat 80. małe liczby samochodów dostawczych. Od 1986 roku jest własnością koncernu Fiat.
  Lancia (wym. lan-cza) – marka samochodów osobowych włoskiej firmy, którą w 1906 roku w Turynie założył Vincenzo Lancia i Claudio Fogolin. Od 1969 roku firma należy do koncernu Fiat.
  FIAT G.55 Centauro – włoski samolot myśliwski. Zaprojektowany i zbudowany w 1942 roku w wytwórni lotniczej koncernu FIAT i wykorzystywany przez włoskie siły powietrzne do końca wojny.

  Reklama