• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FC Utrecht

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  Eredivisie – najwyższa w hierarchii klasa ligowych rozgrywek piłkarskich w Holandii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1956 roku i zarządzana przez Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB). Jej triumfator zostaje Mistrzem Holandii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Eerste divisie (holenderskiej I ligi). Ponadto zespoły walczą o prawo zakwalifikowania się do wszystkich dwóch rozgrywek europejskich pucharów: Ligi Mistrzów, liga Europejska. Do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny, które - po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów - otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu (liga zawodowa). Wcześniej nosiła różne oficjalne nazwy, nadawane czasowo od sponsorów: PTT-telecompetitie (1990–1999), KPN-Telecompetitie (1999/2000), KPN Eredivisie (2000–2002), Holland Casino Eredivisie (2002–2005), od 2005 jako Eredivisie.

  FC Utrecht (wym. [ˈɛf ˈseː ˈʏtrɛxt]) - holenderski klub piłkarski z siedzibą w Utrechcie, występujący w rozgrywkach Eredivisie. Klub powstał 1 lipca 1970 roku w wyniku fuzji trzech utrechckich zespołów: DOS, Elinkwijk i Velox. W latach 80. występował w europejskich pucharach, jednak kolejne niepowodzenia sprawiły, że powrócił do nich dopiero 10 lat później.

  David di Tommaso, ur. 6 października 1979 w Échirolles (Francja), zm. 29 listopada 2005 w De Meern w gminie Utrecht (Holandia), francuski były piłkarz, występujący na pozycji obrońcy, jego ostatnim klubem był holenderski FC Utrecht.Iloczas – zjawisko prozodyjne, charakteryzujące się różnicowaniem długości trwania sylab lub głosek. W niektórych językach iloczas różnicuje znaczenie wyrazów. W metryce antycznej iloczas był podstawą organizacji metrum wierszowego.

  Sukcesy[]

 • mistrz Holandii: 1958 (jako DOS)
 • 3 razy zdobywca Pucharu KNVB: 1985, 2003, 2004
 • zdobywca Johan Cruijff-schaal (Superpucharu Holandii): 2004
 • Obecny skład[]

  Stan na 21 sierpnia 2016

  Ciekawostki[]

 • Ten klub był ostatnim w karierze Włodzimierza Smolarka.
 • Od roku 2005 w składzie FC Utrecht nie ma numeru 4. Jest on zastrzeżony, aby uczcić pamięć Davida di Tommaso. Gracz ten zmarł we śnie 29 listopada 2005.
 • Strony klubowe[]

 • Oficjalna strona FC Utrecht
 • Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Włodzimierz Wojciech Smolarek (ur. 16 lipca 1957 w Aleksandrowie Łódzkim, zm. 7 marca 2012 tamże) – polski piłkarz, reprezentant Polski, napastnik, pomocnik.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Holandii (hol.: KNVB beker) – coroczne rozgrywki piłkarskie w Holandii, w których mogą brać udział wszystkie zespoły zarejestrowane w Królewskim Holenderskim Związku Piłki Nożnej. Organizowane są od 1899 r.
  Samogłoska półprzymknięta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to e (zwykłe e).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.