• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FC St. Pauli

  Przeczytaj także...
  St. Pauli, Hamburg-St. Pauli — dzielnica miasta Hamburg w Niemczech, w okręgu administracyjnym Hamburg-Mitte. Od 1894 w granicach miasta.Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.
  Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.

  Fußball-Club St. Pauli von 1910 e.V., skrótowo nazywany FC St. Pauliniemiecki klub sportowy z Hamburga założony 15 maja 1910, mający swoją siedzibę w dzielnicy St. Pauli, nieopodal Reeperbahn. Jest klubem wielosekcyjnym; oprócz sekcji piłki nożnej mężczyzn posiada między innymi następujące sekcje: rugby (najbardziej utytułowana), futbolu amerykańskiego, piłki ręcznej, boksu i maratonu.

  FC St. Pauli Rugby – niemiecki klub rugby z siedzibą w Hamburgu założony w kwietniu 1933 przez dwóch żydowskich braci jako sekcja rugby wielosekcyjnego FC St. Pauli.Millerntor-Stadion (1970–1998: Wilhelm-Koch-Stadion) - stadion piłkarski w Hamburgu. Na co dzień gra tu klub występujący w Bundeslidze, FC St. Pauli. Stadion może pomieścić 23 201 widzów. Został wybudowany w 1963 roku. Aktualnie stadion jest przebudowywany, w przyszłości ma pomieścić 27 000 widzów.

  Historia[]

 • 7 września 1852 – powstanie klubu MTV in Hamburg
 • 7 września 1860 – powstanie klubu TV in St. Pauli und vor dem Dammthore
 • 1 maja 1862 – fuzja obu klubów w Hamburg–St. Pauli Turnverein 1862
 • 15 maja 1910 – utworzenie sekcji piłkarskiej FC St. Pauli
 • 1924 – FC St. Pauli istnieje jako samodzielny klub sportowy
 • Drużyna St. Pauli jedynie kilkukrotnie występowała w Bundeslidze. W 2010 awansowała po raz kolejny do najwyższej klasy rozgrywkowej, dokonując tego na 100-lecie klubu. W sezonie 2010/11 klub zajął ostatnie 18. miejsce w rozgrywkach i został zdegradowany do 2. Bundesligi.

  Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd znany jest w jęz. ang. jako racialism).

  Historia herbu[]

  Sukcesy[]

 • 1947: Mistrzostwo Hamburga
 • 1948: Wicemistrzostwo Niemiec północnych i brytyjskiej strefy okupacyjnej
 • 1949: Wicemistrzostwo Niemiec północnych
 • 1950: Wicemistrzostwo Niemiec północnych
 • 1951: Wicemistrzostwo Niemiec północnych
 • 1952: Udział w pierwszym meczu, który był pokazywany w niemieckiej telewizji (Puchar Niemiec) przeciwko Hamborn 07 (3:4)
 • 1954: Wicemistrzostwo Niemiec północnych
 • 2006: Półfinał Puchar Niemiec
 • Trenerzy[]

  Zawodnicy[]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze FC St. Pauli.

  Skład w sezonie 2013/14[]

  Flaga używana przez fanów FC St. Pauli

  Inne informacje[]

 • Kibice drużyny otwarcie występują przeciwko rasizmowi, są to często przedstawiciele subkultury punkowej. St. Pauli wiąże się z ruchem antyfaszystowskim. Postawa skierowana przeciw radykalnej prawicy uwidoczniła się w latach 80. w związku z prawicowymi ukierunkowaniem kibiców innego hamburskiego klubu, HSV.
 • Mecze na własnym stadionie rozpoczynają się od utworu "Hells Bells" AC/DC, a po każdej bramce rozlega się "Song 2" w wykonaniu Blur.
 • W latach 2002-2010 prezesem klubu był Cornelius "Corny" Littmann, który otwarcie przyznawał się do homoseksualizmu.
 • Na jubileusz 100-lecia klubu stworzono między innymi utwór muzyczny zatytułowany "One Hundred Beers". Muzykę do niego skomponował Christoph Brüx.
 • Klub posiada także sekcję nie sportową: Sekcja Wspierających Czonków (Abteilung Fördernde Mitglieder). Ta licząca 12 tysięcy członków sekcja zajmuje się aktywnością społeczno-polityczną fanów klubu.
 • Sekcja FC St. Pauli Marathon organizuje na początku czerwca coroczny bieg z kilkoma tysiącami uczestników. "St.Pauli Bieg Przeciwko Prawicy" (St. Pauli Lauf Gegen Recht) jest imprezą przeciwko odbywającemu się w tym czasie prawicowemu "Marszu Przyszłości Niemiec".
 • Na wybudowanie nowego stadionu Millerntor dla 30 tysięcznej widowni, klub dostał w 2011 roku 8 milionów euro pożyczki od swoich kibiców.
 • Inne sekcje[]

 • FC St. Pauli Rugby
 • Przypisy

  1. Wielki powrót St. Pauli (pol.). tvn24.pl. [dostęp 2010-08-21].
  2. Opracowano na podstawie artykułu: Piraci znów w Bundeslidze! (pol.). sport.pl. [dostęp 2010-05-19].
  3. Fabian Balicki: Więcej niż piłka nożna? St. Pauli jest tą możliwością.. Hamburg: Poligraf, 2015, s. 190. ISBN 978-83-7856-321-1.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalny serwis (niem. • ang.)
 • Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Okupacja aliancka Niemiec i Austrii – po zwycięstwie nad III Rzeszą, Alianci podzielili ją (teren dzisiejszych Niemiec i Austrii) na strefy okupacyjne 4 zwycięskich mocarstw. Istniały one w latach 1945–1949 w Niemczech i 1945–1955 w Austrii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Christoph Brüx (ur. 13 grudnia 1965 w Sonsbeck) – niemiecki muzyk, kompozytor, producent muzyczny, rzeźbiarz i malarz.
  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.
  Puchar Niemiec w piłce nożnej (niem. Deutscher Fußball Bund Pokal) oficjalnie nazywany „DFB-Pokal”, rozgrywki piłkarskie, rozgrywane w systemie pucharowym, corocznie, przez kluby zrzeszone w Niemieckim Związku Piłkarskim. Rozgrywki zostały rozpoczęte w 1935 roku (triumf 1. FC Nürnberg). Od 1985 finały rozgrywane są na Olympiastadion w Berlinie.
  Song 2 – utwór brytyjskiego zespołu Blur, wydany w 1997 roku wraz z płytą "Blur". Song 2 bardzo długo utrzymywała się w czołówce brytyjskich przebojów, a także pierwszej dziesiątce w USA. Song 2 zostało wykorzystane w grze FIFA 98: Road to World Cup oraz w kilku reklamach – także polskich.
  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.
  Antyfaszyzm – ruch głoszący sprzeciw wobec ideologii i praktyki faszyzmu. Powstał z inspiracji środowisk lewicowych w latach 20. XX wieku, początkowo głównie we Włoszech (m.in. organizacja Arditi del Popolo). W latach 30. powstał w Niemczech lewicowy ruch Antifa, z kolei w Hiszpanii idee sprzeciwu wobec faszyzmu reprezentowali ochotnicy z Brygad Międzynarodowych. Walkę o usunięcie z życia publicznego praktyk faszyzmu, ogłosili w Grecji, w latach 1946–1949, partyzanci DSE
  AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.