• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FC Sachsen Leipzig

  Przeczytaj także...
  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:
  DDR-Oberliga - najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Niemieckiej Republiki Demokratycznej, istniejąca do 1991 roku i będąca odpowiednikiem Bundesligi w Republice Federalnej Niemiec.

  FC Sachsen Leipzigniemiecki klub piłkarski powstały 1 sierpnia 1990 w wyniku połączenia klubów FC Grün-Weiß (BSG Chemie Leipzig) i Chemie Böhlen. W 2006 roku klub występował w niemieckiej IV lidze Oberliga Nordost-Süd. Na należącym do klubu stadionie Red Bull Arena (dawniej Zentralstadion) w Lipsku rozgrywano mecze podczas MŚ 2006.

  XVIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w dniach 9 czerwca – 9 lipca w Niemczech, którym przyznano organizację imprezy w lipcu 2000. Mistrzem świata zostali Włosi, którzy w finale pokonali Francuzów po rzutach karnych. Gospodarze turnieju zajęli trzecie miejsce po zwycięstwie nad Portugalią. Mecze Mistrzostw Świata transmitowano do niemal wszystkich 207. krajów członkowskich FIFA (jedynym wyjątkiem był Turkmenistan). Prawo do telewizyjnego przekazu zakupiło ponad 500. stacji, dzięki czemu 25. mundialowych dni obejrzało 3,25 miliarda widzów, a sam mecz finałowy ponad miliard. Oficjalnym hymnem mistrzostw była piosenka "Celebrate the Day" Herberta Gronemeyera.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Sukcesy[]

 • Mistrzostwo NRD: 1951, 1964
 • Puchar NRD: 1957, 1966
 • Puchar Saksonii: 1993, 1994, 1995, 2005
 • Red Bull Arena – stadion znajdujący się w Lipsku w Niemczech. Należy do klubu RB Lipsk, grającego w 3. lidze niemieckiej. Jego pojemność wynosi 38 898.Puchar Niemieckiej Republiki Demokratycznej w piłce nożnej (niem. Freier Deutscher Gewerkschaftsbund Pokal, FDGB-Pokal) – rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharu krajowego w Niemieckiej Republice Demokratycznej, po raz pierwszy zorganizowany w 1949 roku przez Wolne Niemieckie Związki Zawodowe, a rozwiązany w 1991.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  FC Sachsen Lipsk to niemiecki klub piłkarski powstały 1 sierpnia 1990 w wyniku połączenia klubów FC Grün-Weiß (BSG Chemie Leipzig) i FSV Olefine Böhlen. W 2006 r. klub występował w niemieckiej IV lidze Oberliga Nordost-Süd. Na należącym do klubu stadionie Red Bull Arena (dawniej Zentralstadion) w Lipsku rozgrywano mecze w czasie Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2006.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.