• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FARC  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Armia Wyzwolenia Narodowego (hiszp. Unión Camilista - Ejército de Liberación Nacional, ELN lub UC-ELN) - organizacja partyzancka działająca w Kolumbii. Politycznie związana z marksizmem, fidelizmem i teologią wyzwolenia. Jest uczestnikiem kolumbijskiej wojny domowej od czasu jej powstania w 1964 roku. Na jej czele stoi Dowództwo Główne, składające się z pięciu członków, w tym z szefa organizacji, Nicolasa Rodrigueza Bautisty alias "Gabino".Grupa z Rio jest to organizacja międzynarodowa skupiająca kraje Ameryki Południowej oraz Karaibów. Organizacja została założona 18 grudnia 1986 roku w brazylijskim mieście Rio de Janeiro a podpisy pod traktatem formującym grupę podpisały wówczas: Brazylia, Argentyna, Kolumbia, Meksyk, Panama, Peru, Urugwaj oraz Wenezuela. Grupa powstała ze względu na dominującą role Stanów Zjednoczonych w Organizacji Państw Amerykańskich. Szczyty grupy odbywają się co roku w jednym z państw członkowskich.

  FARC-EP (hiszp. Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Ejército del Pueblo) – najstarsza, największa i posiadająca największy potencjał kolumbijska organizacja partyzancka biorąca udział w wojnie domowej w tym kraju. Przez rząd Kolumbii i kilka innych państw uważana za organizację terrorystyczną (czemu sprzeciwiają się liczne rządy regionu). Sama FARC-EP uważa się za agrarną platformę polityczną chłopstwa i ruch antyimperialistyczny inspirowany przez boliwarianizm.

  Raúl Reyes właściwie Luis Edgar Devia Silva (ur. 30 września 1948 w La Plata w Kolumbii, zm. 1 marca 2008 w Santa Rosa de Sucumbíos w Ekwadorze) – kolumbijski rewolucjonista i lider partyzancki, rzecznik Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia-Ejército del Pueblo (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii - Armia Ludowa), uznawany za drugiego pod względem ważności człowieka w strukturach organizacyjnych FARC, oraz potencjalnego następcę przywódcy partyzantów, Manuel Marulanda. Zginął w operacji wojskowej zorganizowanej na terenie Ekwadoru przez oddziały wierne rządowi, jego śmierć wywołała kryzys dyplomatyczny w Ameryce Łacińskiej 2008.Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.

  FARC została utworzona w 1964, pierwotnie jako zbrojne skrzydło Kolumbijskiej Partii Komunistycznej. Pretekstem do utworzenia grupy był atak wojsk rządowych na wiejskie enklawy powstałe w okresie La Violencia (konflikt wewnętrzny trwający w okresie 1948-1958). Grupa początkowo dowodzona była przez siedmioosobowy sekretariat pod dowództwem Pedro Antoniego Marine znanego jako Manuel Marulanda. Po śmierci Marulandy w 2008 roku zastąpił go Leon Saenz alias Alfonso Cano, Cano zginął 4 listopada 2011 roku w ataku wojsk rządowych. Od 2011 roku nowym dowódcą jest Timoleón Jiménez alias Tymoszenko.

  El País (hiszp. kraj) − hiszpański dziennik poranny, wydawany od 4 maja 1976 w Madrycie, od 1982 także w Barcelonie. Jest własnością konglomeratu Grupo Prisa. Sam siebie określa jako "Niezależna gazeta codzienna" (hiszp. Diario independiente de la mañana). Posiada on oddziały w głównych miastach Hiszpanii, które tworzą lokalne edycje. Jest to obecnie największy dziennik w Hiszpanii, o nakładzie ok. 400 tys. egz. (niedzielne wydanie osiąga ponad 1 mln).Guillermo León Sáenz Vargas, znany bardziej pod pseudonimem Alfonso Cano (ur. 22 lipca 1948 w Bogocie, zm. 4 listopada 2011 w Suarez w departamencie Cauca) – przywódca kolumbijskiej komunistycznej organizacji partyzanckiej FARC (2008-2011).

  FARC deklaruje, że reprezentuje sprzeciw biedniejszych mieszkańców kolumbijskich wsi wobec zjawisk takich jak: wpływ polityczny Stanów Zjednoczonych na wewnętrzne sprawy Kolumbii; neoimperializm; monopolizacja zasobów naturalnych przez międzynarodowe korporacje; represje przeciwko ludności cywilnej ze strony państwa i sił paramilitarnych oraz ekonomiczna grabież kraju prowadzona przez rząd.

  Santo Domingo, Santo Domingo de Guzmán (w latach 1936-1961 Ciudad Trujillo na cześć prezydenta Rafaela Trujillo) – stolica Dominikany, 2 061 200 mieszkańców (2001). Położone na wyspie Haiti, (dawniej: Hispaniola) w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim.Pablo Emilio Escobar Gaviria (ur. 1 grudnia 1949, zm. 2 grudnia 1993) – kolumbijski baron narkotykowy, który stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie dzięki przemytowi kokainy do USA i innych państw. Według rządu USA i Kolumbii, mediów i opinii publicznej, był jednym z najpotężniejszych, a jednocześnie najbardziej bezwzględnych i brutalnych dealerów narkotykowych w historii.

  Siły FARC-EP są nieokreślone. W 2001 roku liczbę żołnierzy organizacji szacowano na 16 tys. w 2007 roku FARC informował, że liczy 18 tys. żołnierzy, w 2010 roku wojsko wierne rządowi oszacowało że siły FARC składają się z 18 tys. członków z czego połowa należy do czynnych oddziałów bojowych. W 2011 roku prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos stwierdził, że FARC liczy mniej niż 8 tys. członków. Od 1999 do 2008 roku, armie partyzanckie FARC i ELN kontrolowały 30-35% terytorium Kolumbii. Obecnie największa koncentracja sił partyzanckich FARC ma miejsce w południowo-wschodnich regionach kraju, na równinach u podnóża górskiego łańcucha Andów. Ponadto FARC działała niekiedy na obszarach Peru, Wenezueli, Brazylii, w Panamie i Ekwadoru. Sporadycznie występowała w innych krajach Ameryki Łacińskiej, głównie Meksyku, Paragwaju, Argentynie i Boliwii.

  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).Manuel Marulanda, właśc. Pedro Antonio Marín (ur. 13 maja 1930 w Quindío, zm. 26 marca 2008) – założyciel i wieloletni przywódca działającej od lat 60. kolumbijskiej lewicowej organizacji terrorystycznej Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia.

  W 2010 roku oszacowano, że FARC była obecna w 24 z 32 prowincji Kolumbii, głównie tych na wschodzie i południu, głównymi obszarami działalności grupy miały być Putumayo, Tolima, Nariño, Cauca i Valle del Cauca.

  Spis treści

 • 1 Geneza
 • 1.1 La Violencia i Front Narodowy
 • 1.2 Sytuacja społeczno-ekonomiczna
 • 1.3 Kolumbijska Partia Komunistyczna
 • 2 Początek ruchu partyzanckiego
 • 2.1 Interwencja Stanów Zjednoczonych
 • 2.2 Rozbicie Republiki Marquetali
 • 3 Eskalacja wojny domowej
 • 3.1 Siódma Konferencja Partyzancka FARC
 • 3.2 Próby legalnej działalności
 • 3.3 Wznowienie walk
 • 3.4 1990-1998
 • 3.5 1998-2002
 • 3.5.1 Powiązania z irlandzkimi republikanami
 • 3.6 2002-2005
 • 3.6.1 Wymiana humanitarna
 • 3.7 Kryzys andyjski w 2008 roku
 • 3.8 2008-2010
 • 3.9 Proces pokojowy
 • 4 Polityka zagraniczna
 • 4.1 Sprawa uznania za organizację terrorystyczną
 • 4.2 Aktywność w innych krajach
 • 4.3 Współpraca z innymi ruchami rewolucyjnymi i organizacjami narodowowyzwoleńczymi
 • 4.4 Relacje z rządami państw
 • 5 Struktura organizacyjna
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • 8 Linki zewnętrzne
 • Paragwaj, Republika Paragwaju (hiszp. Paraguay, República del Paraguay, guarani Paraguay, Paraguay Retan) – państwo w Ameryce Południowej nieposiadające dostępu do morza.Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ludowa Armia Paragwaju (hiszp. Ejército del Pueblo Paraguayo) – paragwajska lewicowa grupa powstańcza posługująca się partyzanckimi metodami walki.
  Kryzys dyplomatyczny w Ameryce Łacińskiej rozpoczął się 1 marca 2008, wywołało go wejście wojsk kolumbijskich na terytorium Ekwadoru w akcji przeciw FARC.
  Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.
  Daniel Ortega Saavedra (ur. 11 listopada 1945 w La Libertad) – polityk, socjalista i dwukrotny prezydent Republiki Nikaragui. W urzędzie w latach 1979-1990 oraz od 2007. Przez większość życia przywódca Sandinistycznego Frontu Wyzwolenia Narodowego (Frente Sandinista de Liberación Nacional, FSLN).
  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Sinn Féin (irl. „My sami”) – irlandzka organizacja i partia. Za datę utworzenia przyjmuje się 28 listopada 1905, w którym nazwą Sinn Féin określono grupę społecznych, politycznych i kulturalnych irlandzkich organizacji. Według Brytyjczyków, w roku 1916 zorganizowała ona powstanie, z którym nie miała jednak bezpośredniego związku. Partia o nazwie Sinn Féin została formalnie założona w roku 1917. Jest to irlandzka partia lewicowa, republikańska, separatystyczna, związana z IRA. Aktualnie jest aktywnym uczestnikiem życia politycznego w Irlandii, jak również w Irlandii Północnej, gdzie jest największą partią nacjonalistyczną, zdobywającą w wyborach ok. 25% głosów. W czasie referendum w 2008 roku zdecydowanie opowiedziała się przeciw przyjęciu traktatu lizbońskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.072 sek.