• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FA-art

  Przeczytaj także...
  Piotr Czakański (ur. 1965) – polski pisarz, stypendysta "Stiftung Preussische Seehandlung" (Berlin, 1996) i "KulturKontakt" (Wiedeń, 1997).Konrad Cezary Kęder (ur. 1965 w Bytomiu), polski poeta, tekściarz, krytyk literacki, dziennikarz, redaktor naczelny kwartalnika literackiego FA-art oraz wortalu poświęconego czasopismom kulturalnym Witryna.Czasopism.pl. Twórca i do 2001 r. redaktor naczelny dwumiesięcznika kulturalnego Opcje.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  FA-art – polski kwartalnik literacko-artystyczny ukazujący się od 1988.

  Początkowo pismo było związane ze śląskim kołem pacyfistycznego ruchu Wolność i Pokój. Na łamach pisma, obok prezentacji współczesnej literatury polskiej i tekstów krytycznoliterackich publikowane są tłumaczenia z czeskiego, słowackiego, niemieckiego, serbskiego, chorwackiego, węgierskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i szwedzkiego. Kwartalnik jest dostępny on-line. W powiązaniu z pismem ukazało się około 40 książek autorów polskich i tłumaczeń wydanych przez Wydawnictwo FA-art (m.in. Jacques Derrida, Jachym Topol, Christian Kracht, Katja Lange-Müller, Miłka Malzahn, Tomasz Gerszberg, Adam Kaczanowski, Grzegorz Wróblewski, Adam Ubertowski, Konrad Kęder, Piotr Czakański).

  Christian Kracht (ur. 29.12.1966 w Saanen w Szwajcarii) – szwajcarski pisarz, dziennikarz, podróżnik, absolwent międzynarodowych szkół w Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Pracował jako korespondent tygodnika „Der Spiegel” w Indiach, mieszkał w Bangkoku, przemierzył wzdłuż i wszerz kontynent azjatycki, pisał reportaże, w latach 2004–2006 wydawał z Eckhartem Nicklem w nepalskim Katmandu czasopismo „Der Freund” („Przyjaciel”), w latach 2006–2008 był felietonistą dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, po krótkim pobycie w Monachium przeniósł się z żoną, reżyserką Frauke Finsterwalder, do Buenos Aires (2008), gdzie żyje do dziś.Katja Lange-Müller (ur. 1951 w Berlinie) – niemiecka pisarka mieszkająca w Berlinie. Debiutowała w 1986 r. tomem trzydziestu dwóch autobiograficznie zabarwionych opowiadań pt. Wehleid – wie im Leben (Żałość – jak w życiu), powstałych w większości jeszcze w NRD i krążących wokół takich motywów jak samotność, strach i śmierć. Na język polski przetłumaczono jej powieść Böse Schafe (Wściekłe owce; Wydawnictwo FA-art 2012).

  FA-art współpracuje od roku 1998 z wortalem „Eurozine” w Wiedniu.

  Przypisy

  1. O kwartalniku literackim FA-art. [dostęp 2013-08-30].
  2. o Wydawnictwie FA-art. www.fa-art.pl. [dostęp 2013-08-30].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wydawnictwo FA-art – polskie wydawnictwo z siedzibą w Katowicach powstało w 1990 roku wraz z zarejestrowaniem ukazującego się początkowo poza cenzurą kwartalnika „FA-art”. Oprócz kwartalnika wydaje książki z zakresu literatury pięknej, krytyki i literaturoznawstwa, płyty muzyczne oraz współpracuje przy wydawaniu wortalu Witryna Czasopism.pl.
  Jacques Derrida (ur. 15 lipca 1930 w El-Biar w Algierii, zm. 9 października 2004 w Paryżu), francuski filozof, przez wielu uważany za przedstawiciela postmodernizmu, choć sam nie lubił tej kategoryzacji.
  Eurozine czasopismo ukazujące się w sieci Internetu, wydawane przez Towarzystwo Eurozine – Towarzystwo łączności między mediami kulturalnymi.
  Miłka Malzahn (ur. 1971) - pisarka, wokalistka, autorka tekstów piosenek, prezenterka radiowa. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do roku 2005 pracowała w Radiu Toruń. Od roku 2006 pracuje w Radiu Białystok. Debiutowała jako poetka w 1995. Laureatka Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1995 roku. W 2013 roku uzyskała tytuł doktora nauk filozoficznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmując si XIX-wieczną filozofią rosyjską.
  Kwartalnik – czasopismo ukazujące się raz na trzy miesiące. Często tego typu czasopisma mają znacznie większą objętość w porównaniu z miesięcznikami.
  Tomasz Gerszberg (ur. w 1970 roku) − prezes Fundacji MOST (Mobile Open Society through Wireless Technology), tłumacz, poeta.
  Adam Kaczanowski (ur. 10 grudnia 1976) – polski poeta i prozaik. Debiutował w 1994 w FA-arcie i Nowym Nurcie Jego utwory publikowano również w takich czasopismach jak brulion, Czas Kultury, Kresy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.