FA-art

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

FA-art – polski kwartalnik literacko-artystyczny ukazujący się od 1988.

Periodyk (fr. périodique) – czasopismo o regularnej częstotliwości ukazywania się (np. dziennik, tygodnik, miesięcznik, kwartalnik, rocznik). Ze względu na to, że część czasopism wydawana jest regularnie, periodyk jest w praktyce synonimem czasopisma.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Początkowo pismo było związane ze śląskim kołem pacyfistycznego ruchu Wolność i Pokój. Na łamach pisma, obok prezentacji współczesnej literatury polskiej i tekstów krytycznoliterackich publikowane są tłumaczenia z czeskiego, słowackiego, niemieckiego, serbskiego, chorwackiego, węgierskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i szwedzkiego. Kwartalnik jest dostępny on-line. W powiązaniu z pismem ukazało się około 40 książek autorów polskich i tłumaczeń wydanych przez Wydawnictwo FA-art (m.in. Jacques Derrida, Jachym Topol, Christian Kracht, Katja Lange-Müller, Miłka Malzahn, Tomasz Gerszberg, Adam Kaczanowski, Grzegorz Wróblewski, Adam Ubertowski, Konrad Kęder, Piotr Czakański).

Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Christian Kracht (ur. 29.12.1966 w Saanen w Szwajcarii) – szwajcarski pisarz, dziennikarz, podróżnik, absolwent międzynarodowych szkół w Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Pracował jako korespondent tygodnika „Der Spiegel” w Indiach, mieszkał w Bangkoku, przemierzył wzdłuż i wszerz kontynent azjatycki, pisał reportaże, w latach 2004–2006 wydawał z Eckhartem Nicklem w nepalskim Katmandu czasopismo „Der Freund” („Przyjaciel”), w latach 2006–2008 był felietonistą dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, po krótkim pobycie w Monachium przeniósł się z żoną, reżyserką Frauke Finsterwalder, do Buenos Aires (2008), gdzie żyje do dziś.

FA-art współpracuje od roku 1998 z wortalem „Eurozine” w Wiedniu.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. O kwartalniku literackim FA-art. [dostęp 2013-08-30].
  2. o Wydawnictwie FA-art. www.fa-art.pl. [dostęp 2013-08-30].
Warto wiedzieć że... beta

Jacques Derrida (ur. 15 lipca 1930 w El-Biar w Algierii, zm. 9 października 2004 w Paryżu), francuski filozof, przez wielu uważany za przedstawiciela postmodernizmu, choć sam nie lubił tej kategoryzacji.
Eurozine czasopismo ukazujące się w sieci Internetu, wydawane przez Towarzystwo Eurozine – Towarzystwo łączności między mediami kulturalnymi.
Miłka Malzahn (ur. 1971) - pisarka, wokalistka, autorka tekstów piosenek, prezenterka radiowa. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do roku 2005 pracowała w Radiu Toruń. Od roku 2006 pracuje w Radiu Białystok. Debiutowała jako poetka w 1995. Laureatka Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1995 roku. W 2013 roku uzyskała tytuł doktora nauk filozoficznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmując si XIX-wieczną filozofią rosyjską.
Kwartalnik – czasopismo ukazujące się raz na trzy miesiące. Często tego typu czasopisma mają znacznie większą objętość w porównaniu z miesięcznikami.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Tomasz Gerszberg (ur. w 1970 roku) − prezes Fundacji MOST (Mobile Open Society through Wireless Technology), tłumacz, poeta.
Adam Kaczanowski (ur. 10 grudnia 1976) – polski poeta i prozaik. Debiutował w 1994 w FA-arcie i Nowym Nurcie Jego utwory publikowano również w takich czasopismach jak brulion, Czas Kultury, Kresy.

Reklama