• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • F-Droid

  Przeczytaj także...
  Google Play – internetowy sklep Google z aplikacjami, grami, muzyką, książkami, magazynami, filmami i programami TV. Treści ze sklepu są przeznaczone do korzystania za pomocą urządzeń działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android, ale z niektórych można także korzystać na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Google Play powstało w wyniku przekształcenia Google Music (uruchomiony 11 listopada 2011 r.) oraz Android Market (uruchomiony 22 października 2008 r.) w ujednoliconą usługę. 12 kwietnia 2012 udostępniono polskim deweloperom możliwość sprzedaży programów.Fork – sytuacja, w której rozwój projektu nie prowadzi już jedną drogą, ale rozwidla się na dwie lub więcej gałęzi.
  Ruch wolnej kultury – ruch społeczny promujący wolność dystrybucji i modyfikacji różnego rodzaju utworów, za pomocą Internetu oraz innych mediów.

  F-Droidrepozytorium aplikacji dla systemu operacyjnego Android. Działa na podobnej zasadzie do Google Play, ale zawiera jedynie wolne i otwarte oprogramowanie. Aplikacje mogą być instalowane oraz wyszukiwane na stronie projektu lub bezpośrednio z aplikacji klienckiej (która nie jest dostępna w Google Play, ale można ją zainstalować poprzez włączenie nieznanych źródeł w ustawieniach systemu).

  Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  Aplikacja kliencka automatycznie sprawdza aktualizacje dla aplikacji zainstalowanych za jej pośrednictwem. Na stronie internetowej projektu dostępny jest kod źródłowy aplikacji.

  F-Droid nie wymaga rejestracji od użytkowników oraz zaznacza aplikacje, które zawierają tzw. anti-features tzn. funkcje, które przeważnie są dodawane do programów w celu wymuszenia na użytkowniku uiszczenia opłaty za ich usunięcie lub działają w jakiś sposób na szkodę użytkownika, np. reklamy, śledzenie działań użytkownika czy zależność od niewolnego oprogramowania. Oprogramowanie odpowiadające za działanie serwerów repozytorium jest wolnym oprogramowaniem oraz pozwala na stworzenie własnego repozytorium aplikacji Android.

  Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.Oprogramowanie zamknięte, prawnie zastrzeżone (ang. proprietary software) – oprogramowanie objęte restrykcjami dotyczącymi używania, kopiowania lub modyfikacji, rozpowszechniane zwykle w postaci binarnej, bez kodu źródłowego. Pojęcie przeciwstawne oprogramowaniu Open Source lub Wolnemu Oprogramowaniu.

  F-Droid jest używany jako zamiennik dla Google Play w systemie operacyjnym Replicant, który jest forkiem systemu Android składającym się tylko z wolnego oprogramowania.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • wolne oprogramowanie
 • ruch wolnej kultury
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Strona klienta F-Droid. [dostęp 2020-12-30].
  2. Anna Rymsza: F-Droid — sklep z otwartoźródłowymi appkami dla Androida. dobreprogramy.pl, 2012-11-28. [dostęp 2014-12-28].
  3. Jerry Hildenbrand: F-Droid is the FOSS application store for your Android phone. androidcentral.com. [dostęp 2014-12-28].
  4. Tom Nardi: F-Droid: The Android Market That Respects Your Rights. 27 sierpnia 2012. [dostęp 2014-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-25)].
  5. CiaranG: Client 0.54 released (ang.). 2013-11-05. [dostęp 2019-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-26)].
  6. Instrukcja obsługi serwera F-Droid. [dostęp 2014-12-28].
  7. FDroid: a free software alternative to Google Market (ang.). 2010-11-26. [dostęp 2019-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-13)].
  8. Replicant wiki. [dostęp 2014-12-28].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona repozytorium
 • Oficjalna wiki repozytorium
 • Aplikacja kliencka na stronie F-Droid
 • Lista marketów Android
 • Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.Repozytorium (łac. repositorium) – miejsce uporządkowanego przechowywania dokumentów, z których wszystkie przeznaczone są do udostępniania. Magazyn główny, centralny, zaprojektowany jednak w taki sposób, aby dostęp do wszystkich jego zasobów był równie łatwy. Niegdyś szafa na księgi i akta urzędowe. Dziś termin stosowany również w odniesieniu do najrozmaitszych zasobów cyfrowych (baz danych, zbioru pakietów czy kodów źródłowych), np. w Internecie.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.181 sek.