• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fürth

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Powiat Fürth (niem. Landkreis Fürth) - powiat w rejencji Środkowa Frankonia w niemieckim kraju związkowym Bawaria. Siedzibą powiatu Fürth jest Zirndorf. Powiat sąsiaduje z miastem na prawach powiatu Fürth.
  Henryk IV (niem. Heinrich IV., ur. 11 listopada 1050 w Goslar, zm. 7 sierpnia 1106 w Liège) – król niemiecki od 1056 (faktycznie od 1065), Święty Cesarz Rzymski od 1084 do swojej abdykacji w 1105 , najstarszy syn cesarza Henryka III i jego drugiej żony Agnieszki z Poitou (Akwitańskiej). Był trzecim cesarzem z dynastii salickiej (zwanej inaczej dynastią frankońską).
  Panorama z Alte Veste
  Dworzec Główny. Widok z pl. Dworcowego (Bahnhofsplatz)
  Widok na Zieloną Halę (Grüne Halle)

  Fürth – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, w regionie Industrieregion Mittelfranken. Siedziba powiatu Fürth, chociaż do niego nie należy. Razem z Norymbergą i Erlangen tworzy trójmiasto frankońskie. Liczy 116 317 mieszkańców (2011). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 10 km na wschód, Monachium ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart ok. 150 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem ok. 190 km na północny zachód. Nie zostało zburzone podczas II wojny światowej. W Fürth działa polska diaspora.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Diaspora – słowo pochodzenia greckiego, oznaczające rozproszenie członków danego narodu wśród innych narodów lub też wyznawców danej religii wśród wyznawców innej. Nazywa się tak również społeczność rozproszonych osób. Semantycznie diaspora oznacza po grecku rozrzucone ziarna.

  Przez miasto przebiega droga krajowa B8 oraz Autostrada A73.

  Historia[]

  Jak głosi legenda, Fürth został założony przez Karola Wielkiego, króla Franków i Longobardów w 793 roku. Pierwsze wzmianki o Fürth znaleziono w dokumentach Henryka II Świętego i pochodzą z 1007 roku. W 1062 król Henryk IV nadał miastu ponownie przywileje handlowe.

  W 1634, w trakcie wojny trzydziestoletniej w wyniku bitwy pod Alte Veste pomiędzy wojskami króla szwedzkiego Gustawa II Adolfa oraz cesarskimi pod wodzą Albrechta von Wallensteina miasto uległo niemal całkowitemu zniszczeniu.

  Niemiecka autostrada A73 (niem. Bundesautobahn 73, BAB 73, Autobahn 73) przebiega przez Rejencję frankońską na osi północ-południe i łączy autostradę A71 koło Suhl z autostradą A9 na południe od Norymbergi.Kanał Ren-Men-Dunaj (dawniej Droga Wodna Ren-Men-Dunaj) – kanał żeglugowy w Niemczech, łączący zlewiska Morza Północnego i Morza Czarnego.

  Około roku 1685 do miasta napłynęło wielu emigrantów z Francji i Niderlandów, co przyczyniło się do rozwoju rzemiosła. W XIX wieku Fürth stał się miastem przemysłowym. W 1835 roku między Fürth a Norymbergą powstała pierwsza w Niemczech linia kolei żelaznej. W 1843 do użytku oddany został port rzeczny w Poppenreuth na kanale Ren-Men-Dunaj.

  Okręg Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie (niem. Reichsgau Danzig-Westpreußen) – jednostka administracyjna utworzona podczas II wojny światowej przez władze III Rzeszy na obszarze Pomorza Nadwiślańskiego. Prowincja powstała z połączenia: anektowanych przez III Rzeszę obszarów województwa pomorskiego, terytorium Wolnego Miasta Gdańska i Rejencji Zachodniopruskiej prowincji Prusy Wschodnie. Kres istnieniu Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie przyniosła w 1945 ofensywa styczniowa Armii Czerwonej.Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.

  W 1922 roku zdecydowana większość mieszkańców Fürth odrzuciła w referendum połączenie z Norymbergą. W 1950 liczba mieszkańców przekroczyła 100 000.

  Od 1985 roku miasto połączone jest z Norymbergą linią metra.

  Dzielnice[]

  W skład miasta wchodzą następujące dzielnice: Atzenhof, Billinganlage, Burgfarrnbach, Eigenes Heim, Hardhöhe, Scherbsgraben, Schwand, Unterfarrnbach, Altstadt, Dambach, Eschenau, Innenstadt, Oberfürberg, Südstadt, Stadtgrenze, Stadtpark, Unterfürberg, Weikershof, Bislohe, Braunsbach, Espan, Flexdorf, Herboldshof, Kronach,Mannhof, Poppenreuth, Ritzmannshof, Ronhof, Sack, Stadeln, Steinach, Vach.

  Henry Kissinger, właśc. Heinz Alfred Kissinger (ur. 27 maja 1923 w Fürth) – amerykański polityk pochodzenia niemieckiego, dyplomata, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1973.Środkowa Frankonia (niem. Mittelfranken) – kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Środkowej Frankonii jest Ansbach. Inne większe miasta to Norymberga, Erlangen i Fürth. Przez Środkową Frankonię przepływa rzeka Pegnitz. Znajduje się w niej Szwajcaria Frankońska.

  Polityka[]

  W Radzie Miasta zasiada 50 radnych: SPD 24, CSU 18, Zieloni 3, Radni niezrzeszeni 3, FDP 1, REP 1.

  Transport[]

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Fürth Hauptbahnhof.

  Sport[]

 • SpVgg Greuther Fürth - klub piłkarski
 • Osoby urodzone we Fürth[]

 • Ludwig Erhard - polityk, "ojciec" niemieckiego cudu gospodarczego
 • Albert Forster - namiestnik okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie
 • Henry Kissinger - amerykański polityk
 • Jakob Wassermann - niemiecki pisarz
 • Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

  Droga krajowa nr 8 (Bundesstraße 8, B 8) – niemiecka droga krajowa przebiegająca przez teren Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynatu, Hesji oraz Bawarii. Droga łączy ze sobą miejscowości Elten na granicy z Holandią oraz Pasawę na granicy z Austrią.Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
 • Francja Limoges, Francja
 • Turcja Marmaris, Turcja
 • Szkocja Renfrew, Szkocja
 • Grecja Xylokastro, Grecja
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta (niem.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Frankowie (łac. gens Francorum lub Franci) – nazwa zbiorcza określająca zachodniogermańską federację plemion, u swoich, uchwytnych źródłowo, początków, tj. w III w. n.e., zamieszkującą tereny na północ i wschód od dolnego Renu. Między trzecim, a piątym wiekiem część Franków najeżdżała terytorium cesarstwa rzymskiego, gdy inna część weszła w skład rzymskich wojsk w Galii. Tylko Frankowie saliccy utworzyli królestwo na terenach rzymskich. Pod wodzą rodzimej dynastii Merowingów podbili niemal całą Galię. Pod władzą Karolingów państwo to stało się wiodącą siłą chrześcijańskiego Zachodu. Jego rozpad dał początek dwóm wiodącym siłom średniowiecza: królestwu Francji i Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu.
  Wojna trzydziestoletnia – konflikt trwający od 23 maja 1618 do 24 października 1648 pomiędzy protestanckimi państwami Rzeszy niemieckiej wspieranymi przez inne państwa europejskie (takie jak Szwecja, Dania, Republika Zjednoczonych Prowincji, Francja) a katolicką dynastią Habsburgów. Mimo że wojna spowodowana była przyczynami natury religijnej, jednym z powodów jej długotrwałości stało się również dążenie mocarstw europejskich (nie tylko protestanckich) do osłabienia potęgi Habsburgów.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Erlangen – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, w regionie Industrieregion Mittelfranken. Siedziba powiatu Erlangen-Höchstadt, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Schwabach i Regnitz. Razem z miastami Norymberga i Fürth tworzy region metropolitarny Norymberga. W mieście odbywa się doroczny festiwal piwny Bergkirchweih. Leży 280 m n.p.m.
  Albert Maria Forster (ur. 26 lipca 1902 w Fürth, Bawaria, zm. 28 lutego 1952 w Warszawie) – niemiecki zbrodniarz wojenny.
  Jakob Wassermann (ur. 10 marca 1873 w Fürth; zm. 1 stycznia 1934 w Altaussee) – niemiecki pisarz żydowskiego pochodzenia; w psychologicznych powieściach moralitetowych zawierał krytykę społeczną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.