• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fårö

  Przeczytaj także...
  Cieśnina – zwężenie obszaru wodnego, łączące dwa akweny (oceany, morza lub jeziora), a rozdzielające dwa obszary lądowe. Szeroką cieśninę morską, zwłaszcza oddzielającą wyspę od kontynentu określa się mianem kanału morskiego. Obce statki mogą przekraczać wody cieśnin należące do państwa nadbrzeżnego w oparciu o prawo niezakłóconego tranzytu.Bagno – obszar o utrzymującym się nadmiernym nawilgoceniu, porośnięty przez roślinność przystosowaną do specyficznych warunków związanych z dużym nawilgoceniem. Bagna bardzo często tworzą się w zagłębieniach terenu we wszystkich strefach klimatycznych świata. Największe przestrzenie zajmują jednak na obszarach pokrytych wieczną zmarzliną (Syberia, północna Kanada) i w strefie równikowej. Poza tym tworzą się w dolinach i deltach dużych rzek, na pojezierzach, na płaskich obszarach bezodpływowych, w nieckach krasowych, w odciętych zatokach morskich i nad brzegami mórz i oceanów. W bagnach w wyniku procesów utleniania związków organicznych tworzy się torf.
  Podwójna cisza (szw. Den dubbla tystnaden) − powieść kryminalna szwedzkiej pisarki Mari Jungstedt, opublikowana w 2009, a w Polsce w 2011 w tłumaczeniu Teresy Jaśkowskiej-Drees.

  Fårö – niewielka wyspa na północ od Gotlandii przy południowo-wschodnim wybrzeżu Szwecji, druga pod względem powierzchni w prowincji Gotlandia. Użytkowana głównie dla celów rolniczych.

  Przegląd[]

  Wyspa jest oddzielona od Gotlandii cieśniną Fårö, istnieje jednak stałe połączenie promowe, zarządzane przez szwedzką administrację dróg publicznych. Powierzchnia wyspy wynosi 111,35 km², z czego 9,7 zajmują wody, bagna i przybrzeżne skały.

  Hańba (szw. Skammen) – szwedzki, film fabularny z 1968 roku w reżyserii i według scenariusza Ingmara Bergmana. Obraz w 1969 był nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszy film zagraniczny.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Na wyspie mieszkał i zmarł znany szwedzki reżyser filmowy Ingmar Bergman, plenery wyspy zostały przez niego wykorzystane w filmach Jak w zwierciadle, Persona oraz w "trylogii Fårö" Godzina wilka, Namiętności i Hańba. Na wyspie co roku na przełomie czerwca i lipca odbywa się festiwal poświęcony Bergmanowi - Bergmanveckan (motyw ten występuje w powieści Podwójna cisza autorstwa Mari Jungstedt).

  Latarnia morska – znak nawigacyjny w postaci charakterystycznej wieży umieszczonej na brzegu lub wodzie (latarniowiec).Kilometr kwadratowy (symbol: km² ) – jednostka wielokrotna jednostki pola powierzchni – metra kwadratowego. 1 km² jest to pole powierzchni kwadratu o boku 1000 m.

  Części Fårö[]

  Fårö Fyr (]

  Położona jest na północno-wschodnim cyplu wyspy. Ma 30 m wysokości, została zbudowana w latach 1846-47.

  Langhammar[]

  Półwysep Langhammar leży w północno-zachodniej części wyspy. Stanowi rezerwat przyrody, którego atrakcjami są skaliste plaże i wystające z morza na wiele metrów formy skalne, wyrzeźbione przez naturę.

  Digerhuvud[]

  Rezerwat przyrody Digerhuvud obejmuje swym zasięgiem również wioskę rybacką Helgumannen.

  Ingmar Bergman, właściwie Ernst Ingmar Bergman (ur. 14 lipca 1918 r. w Uppsali, zm. 30 lipca 2007 r. na wyspie Fårö) – szwedzki reżyser filmowy i teatralny, uważany za największego szwedzkiego artystę od czasu Strindberga (do bycia pod ogromnym wpływem którego się przyznawał) i jednego z największych artystów w historii kina obok Luisa Buñuela czy Federico Felliniego.Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  Sudersand[]

  Długa, piaszczysta plaża Sudersand w północno-wschodniej części Fårö, w pobliskiej miejscowości Semesterby prowadzony jest wynajem sprzętu plażowego.

  Zobacz też[]

 • Lista wysp regionu Gotland
 • Linki zewnętrzne[]

 • artykuł o Fårö w języku szwedzkim
 • zdjęciaFårö z The Phogle Photo Collection. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.
  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.
  Półwysep – część lądowej powierzchni Ziemi wysunięta w stronę zbiornika wodnego (np. morza lub jeziora), otoczona z trzech stron wodą. Miejsce, w którym półwysep łączy się z główną częścią lądu nazywane jest jego nasadą, a miejsce najdalej wysunięte w wodę to przylądek. Wąski, ale niezbyt duży półwysep nazywany jest cyplem.
  Kerstin „Mari” Jungstedt (ur. 31 października 1962 w Sztokholmie) – szwedzka dziennikarka oraz autorka popularnych powieści kryminalnych. Prowadziła w szwedzkiej telewizji codzienny talk-show Förkväll. W 2003 ukazała się jej debiutancka powieść: „Niewidzialny”, pierwsza część siedmiotomowej serii kryminałów z inspektorem Andersem Knutasem w roli głównej. Seria ta zagwarantowała jej miejsce wśród najwybitniejszych twórców gatunku: Camilli Läckberg, Åsy Larsson, Stiega Larssona i Henninga Mankella. W Polsce książki Mari Jungstedt ukazują się w Wydawnictwie Bellona.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.