• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ezzard Charles

  Przeczytaj także...
  Lawrenceville – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Georgia, w hrabstwie Lawrenceville . W 2008 roku liczyło 29 488 mieszkańców.Jersey Joe Walcott, właśc. Arnold Raymond Cream (ur. 31 stycznia 1914, zm. 25 lutego 1994) − amerykański zawodowy bokser, mistrz świata wagi ciężkiej (1951−1952).
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Ezzard Charles, Cincinnati Flash, Cincinnati Cobra (ur. 7 lipca 1921 w Lawrenceville, zm. 27 maja 1975 w Chicago) – amerykański zawodowy pięściarz, mistrz świata wagi ciężkiej (1949 - 1951).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wiązany jest nie z miejscem urodzenia, a Cincinnati, gdzie ukończył Woodward High School i rozpoczynał karierę sportową. Służba w armii amerykańskiej w czasie II wojny światowej przerwała występy na zawodowym ringu. Jest uznawany przez ekspertów za jednego z najwybitniejszych pięściarzy wszech czasów kategorii półciężkiej, choć nigdy nie zdobył w tej wadze tytułu mistrza świata.

  Zestawienie walk o bokserskie mistrzostwo świata wagi ciężkiej zawodowców. Ujęte zostały pojedynki najważniejszych organizacji boksu zawodowego (WBO, WBA, WBC, IBF i IBO).Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).

  Tragiczny w skutkach pojedynek z Samem Baroudi, który zmarł w wyniku doznanych obrażeń, postawił pod znakiem zapytania sens jego uczestnictwa w walkach. Po przejściu do wyższej wagi rozpoczął drogę do mistrzowskiego tytułu, który zdobył w kategorii ciężkiej 22 czerwca 1949 w piętnastorundowej walce z Jerseyem Joe Walcottem. Dziewięciokrotnie bronił mistrzowskiego pasa, by na koniec ulec i Jerseyowi Joe Walcottowi. Do klasycznych zalicza się jego dwa pojedynki z Rocky Marciano, w których bezskutecznie próbował odzyskać tytuł.

  Larry Holmes (ur. 3 listopada 1949 w Cuthbert) – amerykański bokser. Zawodowy mistrz świata WBC (1978-1983) i IBF (1983-1985) w wadze ciężkiej.Ray Charles Leonard (ur. 17 maja 1956 w Wilmington, Płn. Karolina) – amerykański bokser. Mistrz olimpijski w wadze lekkopółśredniej z igrzysk w Montrealu. Siedmiokrotny zawodowy mistrz świata w czterech kategoriach wagowych.

  Pod koniec życia schorowany borykał się z kłopotami finansowymi. Zmarł na chorobę neuronu ruchowego (łac. sclerosis lateralis amyotrophica).

  Statystyki i klasyfikacje[ | edytuj kod]

  Stoczył na zawodowym ringu 122 walki, z czego wygrał 96 (w tym 58 przed czasem przez KO), przegrał 25, a jedna zakończyła się remisem (według innych zestawień odpowiednio: wygrał 92 (KO 51), przegrał 25 (KO 7) i jedną zremisował).

  W 1990 roku został wprowadzony do Międzynarodowej Galerii Sław Boksu (ang. The International Boxing Hall of Fame). W rankingach wszech czasów klasyfikowany jest na czołowych pozycjach, wyprzedzając takich pięściarzy jak Joe Louis, Sugar Ray Leonard, Óscar de la Hoya, Mike Tyson, Larry Holmes i Evander Holyfield. W klasyfikacji BoxRec znajduje się na 10 miejscu. Pamięć jego uczczono, nadając jego imię ulicy w Cincinnati, przy której mieszkał.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. BoxRec: boxer: Ezzard Charles (ang.). [dostęp 25 listopada 2008].
  2. East Side Boxing: Ranking The Fifty Greatest Boxers Of All-Time (ang.). [dostęp 25 listopada 2008].
  3. ESPN’s Greatest Fighters List Corrected (ang.). [dostęp 25 listopada 2008].
  4. BoxRec: World all heavyweight ratings (ang.). [dostęp 25 listopada 2008].
  5. Cincinnati Historical Society Library: Ezzard Charles (ang.). [dostęp 25 listopada 2008].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista walk o bokserskie mistrzostwo świata w wadze ciężkiej
 • boks
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Tim Hill: Boxing unseen archives. Bath: Parragon Queen Street House, 2002. ISBN 07-5258-51-69. (ang.)

 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.International Boxing Hall of Fame (IBHOF) - Międzynarodowa Bokserska Galeria Sławy znajduje się obecnie w mieście Canastota w stanie Nowy Jork i jest jedną z dwóch uznawanych bokserskich galerii sławy obok World Boxing Hall of Fame. Pierwsza Boxing Hall of Fame została stworzona przez The Ring i znajdowała się w Madison Square Garden jednakże w 1990 roku z inicjatywy Eda Brophy by uczcić dwóch mistrzów bokserskich Carmena Basilio oraz jego bratanka Billy Backusa którzy pochodzą właśnie z miasteczka Canastota jego władze otwarły nowe muzeum które pokazuje bogatą historię boksu. W ceremoniach odbywających się każdego roku bierze udział bardzo wiele byłych jak i obecnych wielkich pięściarzy oraz wielu innych słynnych ludzi z różnych branż. Nominacja boksera do Hall of Fame może odbyć się dopiero po upływie pięciu lat po zakończeniu kariery sportowej.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Stwardnienie zanikowe boczne (choroba Charcota, choroba Lou Gehriga, choroba neuronu ruchowego, łac. sclerosis lateralis amyotrophica, SLA, ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS) – nieuleczalna, postępująca choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do niszczenia komórek rogów przednich rdzenia kręgowego, jąder nerwów czaszkowych rdzenia przedłużonego oraz neuronów drogi piramidowej, czyli wybiórczego uszkodzenia obwodowego (dolnego) i ośrodkowego (górnego) neuronu ruchowego.
  Joe Louis, właśc. Joseph Louis Barrow (ur. 13 maja 1914, zm. 12 kwietnia 1981) – amerykański bokser wagi ciężkiej, mistrz świata 1937-1949. Uznawany za jednego z najwybitniejszych bokserów wszech czasów.
  Michael Gerald “Mike” Tyson (pseudonim „Bestia”) (ur. 30 czerwca 1966 w Nowym Jorku) – amerykański bokser, były mistrz świata wagi ciężkiej. Najmłodszy mistrz świata wagi ciężkiej w historii boksu (20 lat, 4 miesiące i 22 dni). Znalazł się na 16. miejscu w rankingu na najlepszego pięściarza wszech czasów według magazynu ‘Ring’.
  Evander Holyfield (ur. 19 października 1962 w Atmore) – amerykański bokser, wielokrotny mistrz świata w wadze ciężkiej i juniorciężkiej, zdobywca brązowego medalu olimpijskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku.
  Cincinnati – miasto w USA, w stanie Ohio. Leży nad rzeką Ohio (na jej północnym brzegu), będącą jednocześnie granicą ze stanem Kentucky. Wraz z przedmieściami, enklawami, zarzecznymi miastami i przedmieściami stanu Kentucky ulokowanymi w hrabstwach Boone, Kenton i Campbell, i przyległym pograniczem stanu Indiana (przede wszystkim Lawrenceburg), ok. 1,5 mln ludności zamieszkuje aglomerację Cincinnati z tendencją wzrostową.
  Rocky Marciano, właśc. Rocco Francis Marchegiano (ur. 1 września 1923 w Brockton, zm. 31 sierpnia 1969) – amerykański bokser, jedyny niepokonany mistrz świata wagi ciężkiej (1952-1956) z idealnym bilansem 49 wygranych walk na 49 pojedynków (w tym 43 przez nokaut). Jego bokserska kariera trwała od 1946 do 1956 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.