• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eyk Pokorny

  Przeczytaj także...
  95. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1998 odbyły się w Bordeaux w dniach 26 - 30 sierpnia 1998. W programie mistrzostw znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy oraz wyścig na 500 m i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison i keirin.88. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1991 odbyły się w niemieckim Stuttgarcie w dniach 13 - 18 sierpnia 1991 roku. W programie mistrzostw znalazło się piętnaście konkurencji: sprint, wyścig na dochodzenie i wyścig punktowy dla kobiet, a dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego i wyścig punktowy zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, wyścig tandemów, wyścig na 1000 m oraz keirin. Z programu mistrzostw zniknęło derny, a po raz ostatni rozegrano sprint, wyścig indywidualny na dochodzenie oraz wyścig punktowy amatorów.
  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.

  Eyk Pokorny (ur. 22 listopada 1969 w Berlinie) – niemiecki kolarz torowy, pięciokrotny medalista mistrzostw świata.

  Emanuel Raasch (ur. 16 listopada 1955 w Burg) – niemiecki kolarz torowy reprezentujący także NRD, siedmiokrotny medalista mistrzostw świata.Gary Malcolm Neiwand (ur. 4 września 1966 w Melbourne) – australijski kolarz torowy, czterokrotny medalista olimpijski oraz pięciokrotny medalista mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Eyk Pokorny osiągnął w 1986 roku kiedy został wicemistrzem świata juniorów w sprincie indywidualnym. Rok później był już najlepszy, a w 1991 roku wspólnie z Emanuelem Raaschem zdobył złoty medal w tandemach na mistrzostwach świata w Stuttgarcie w kategorii seniorów. Na mistrzostwach świata w Hamar w 1993 roku zdobył brązowy medal w sprincie, ulegając jedynie Australijczykowi Gary'emu Neiwandowi i swemu rodakowi Michaelowi Hübnerowi. Swój jedyny start olimpijski zaliczył podczas igrzysk w Atlancie w 1996 roku, gdzie zajął siódme miejsce w sprincie. W sprincie drużynowym razem z Sörenem Lausbergiem i Janem van Eijdenem zdobył srebrny medal na mistrzostwach świata w Perth w 1997 roku, a podczas mistrzostw świata w Bordeaux w 1998 roku i mistrzostw w Berlinie rok później Niemcy z Pokornym w składzie zajmowali w tej konkurencji trzecią pozycję.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil sports-reference.com (ang.)
 • 90. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1993 odbyły się w norweskim Hamar w sierpniu 1993 roku. Były to pierwsze mistrzostwa, na których Międzynarodowa Unia Kolarska zniosła podział na amatorów i zawodowców. W programie mistrzostw znalazły się trzy konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie oraz wyścig punktowy i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig tandemów i keirin.Jan van Eijden (ur. 10 sierpnia 1976 w Bad Neuenahr) – francuski kolarz torowy, czterokrotny medalista mistrzostw świata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Michael Hübner (ur. 8 kwietnia 1959 w Karl-Marx-Stadt) – niemiecki kolarz torowy, szesnastokrotny medalista mistrzostw świata.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Sören Yves Lausberg (ur. 6 sierpnia 1969 w Eisenhüttenstadt) – niemiecki kolarz torowy, dziewięciokrotny medalista mistrzostw świata.
  94. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1997 odbyły się w australijskim Perth w dniach 27 - 31 sierpnia 1997. W programie mistrzostw znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy oraz wyścig na 500 m i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison i keirin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.