• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Extensible Messaging and Presence Protocol  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Komunikator Tlen.pl – polski komunikator internetowy. Jest integralną częścią portalu internetowego o2.pl. Według umowy licencyjnej dołączonej do programu udostępniany jest na zasadach freeware, ale w rzeczywistości jest to program adware.Internet Engineering Task Force to nieformalne, międzynarodowe stowarzyszenie osób zainteresowanych ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w Internecie.
  Przykładowa sesja Jabber[ | edytuj kod]

  Klient (kuusipuu) łączy się z serwerem Jabberowym (amessage.de port tcp numer 5222), wysyła wiadomość (temat: „test 1449” i treść: „test 1449”) do innego klienta (tero) i wylogowuje się.

  kuusipuu (otwarcie połączenia):
   <?xml version="1.0"?>
   <stream:stream xmlns:stream="http://etherx.jabber.org/streams"
   xmlns="jabber:client" to="amessage.de">
  
  amessage.de:
   <stream:stream xmlns='jabber:client'
   xmlns:stream='http://etherx.jabber.org/streams' from='amessage.de'
   id='1461777714'>
  
  kuusipuu (autoryzacja użytkownika):
   <iq type="set" id="auth_2" to="amessage.de" >
    <query xmlns="jabber:iq:auth">
     <username>kuusipuu</username>
     <password>mypassword</password>
     <resource>Work</resource>
    </query>
   </iq>
  
  amessage.de:
   <iq from="amessage.de" id='auth_2' type='result'/>
  
  kuusipuu (wysyłanie wiadomości i zamknięcie połączenia):
   <message to="[email protected]" >
    <subject>test 1449</subject>
    <body>test 1449</body>
   </message>
   <presence type="unavailable" >
    <status>Logged out</status>
   </presence>
   </stream:stream>
  
  amessage.de:
   </stream:stream>
  

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista oprogramowania serwerowego XMPP
 • GPG lub GnuPG (ang. GNU Privacy Guard - Strażnik Prywatności GNU) - wolny zamiennik oprogramowania kryptograficznego PGP. Udostępniony na licencji GPL, pierwotnie rozwijany przez Wernera Kocha. Projekt jest wspierany przez rząd niemiecki. GPG spełnia standard OpenPGP. Obecne wersje PGP (oraz Filecrypt firmy Veridis) mogą współpracować z systemami spełniającymi założenia standardu OpenPGP (takimi jak GPG). Jak jednak często się zdarza w takich sytuacjach, nie wszystkie funkcje nowszego oprogramowania są wspierane przez starsze. Użytkownicy muszą rozumieć te niezgodności i potrafić je obejść.XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  ICQ – pierwszy komunikator internetowy wyprodukowany w listopadzie 1996 roku przez izraelską firmę Mirabilis. Jest to narzędzie pozwalające na bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami tej usługi. Nazwa ICQ stanowi grę słów – pochodzi od wyrażenia "I Seek You" (ang. Szukam Cię).
  RFC (ang. Request for Comments – dosłownie: prośba o komentarze) – zbiór technicznych oraz organizacyjnych dokumentów mających formę memorandum związanych z Internetem oraz sieciami komputerowymi. Każdy z nich ma przypisany unikatowy numer identyfikacyjny, zwykle używany przy wszelkich odniesieniach. Publikacją RFC zajmuje się Internet Engineering Task Force.
  Multikomunikator internetowy to rodzaj komunikatora internetowego zawierającego w sobie metody komunikacji z użytkownikami wielu różnych komunikatorów. Gdy typowy komunikator umożliwia komunikację tylko między użytkownikami danego komunikatora tak multikomunikatory zapewniają komunikację z użytkownikami wielu komunikatorów. Przykładami mogą być AQQ, Digsby, Konnekt, Miranda IM, Pidgin (dawniej GAIM), Trillian, WTW, Nimbuzz, fring - dwa ostatnie przeznaczone przede wszystkim na platformy mobilne.
  Hotmail – należący do Microsoftu serwis internetowy oferujący darmowe konta poczty elektronicznej dostępne przez webmail, obecnie zastąpiony przez Outlook.com.
  GG (dawniej Gadu-Gadu) – polski komunikator internetowy, opracowany przez firmę GG Network, którego obecnym właścicielem jest firma Fintecom.
  Poniżej znajduje się lista implementacji serwera usługi XMPP/Jabber. Na liście tej znajduje się oprogramowanie służące do uruchomienia własnego serwera tej usługi.
  Gmail – bezpłatny serwis webmail posługujący się technologią AJAX, stworzony i rozwijany przez firmę Google. W czerwcu 2012 roku miał 425 mln użytkowników na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.