Extensible Messaging and Presence Protocol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP, dawniej Jabber) – protokół bazujący na języku XML umożliwiający przesyłanie w czasie rzeczywistym wiadomości oraz statusu. Protokół ma zastosowanie nie tylko w komunikatorach, ale również w innych systemach natychmiastowej wymiany informacji.

GPG lub GnuPG (ang. GNU Privacy Guard - Strażnik Prywatności GNU) - wolny zamiennik oprogramowania kryptograficznego PGP. Udostępniony na licencji GPL, pierwotnie rozwijany przez Wernera Kocha. Projekt jest wspierany przez rząd niemiecki. GPG spełnia standard OpenPGP. Obecne wersje PGP (oraz Filecrypt firmy Veridis) mogą współpracować z systemami spełniającymi założenia standardu OpenPGP (takimi jak GPG). Jak jednak często się zdarza w takich sytuacjach, nie wszystkie funkcje nowszego oprogramowania są wspierane przez starsze. Użytkownicy muszą rozumieć te niezgodności i potrafić je obejść.XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.

Mimo iż nazwa konta na serwerach XMPP jest skonstruowana podobnie jak adres e-mail, nie dotyczy ona tej samej usługi, więc nie może być wykorzystywana przez oprogramowanie pocztowe. Istnieją jednak firmy, które w ramach jednego konta oferują zarówno adres e-mail jak i Jabber ID (np. Google wraz z Gmailem czy Microsoft i jego usługa Hotmail). Serwisy społecznościowe Facebook i Nk.pl, poprzez implementację języka XMPP na swoich serwerach, pozwalały w przeszłości na korzystanie z wbudowanego w swoim serwisie czatu, z poziomu dowolnego komunikatora opartego na tym protokole. Protokół XMPP zasadniczo używany jest do błyskawicznej komunikacji między użytkownikami, ale nie ma przeszkód by używać go jak poczty elektronicznej tj. uruchamiać pobieranie wiadomości co pewien czas.

ICQ – pierwszy komunikator internetowy wyprodukowany w listopadzie 1996 roku przez izraelską firmę Mirabilis. Jest to narzędzie pozwalające na bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami tej usługi. Nazwa ICQ stanowi grę słów – pochodzi od wyrażenia "I Seek You" (ang. Szukam Cię).RFC (ang. Request for Comments – dosłownie: prośba o komentarze) – zbiór technicznych oraz organizacyjnych dokumentów mających formę memorandum związanych z Internetem oraz sieciami komputerowymi. Każdy z nich ma przypisany unikatowy numer identyfikacyjny, zwykle używany przy wszelkich odniesieniach. Publikacją RFC zajmuje się Internet Engineering Task Force.

IETF opublikowało RFC dotyczące XMPP.

Zastosowania[ | edytuj kod]

Głównym jego zastosowaniem jest wymiana wiadomości w komunikatorach internetowych. Serwery XMPP umożliwiają także za pomocą tzw. transportów komunikację z użytkownikami innych protokołów, jak Gadu-Gadu, Tlen.pl czy ICQ.

Multikomunikator internetowy to rodzaj komunikatora internetowego zawierającego w sobie metody komunikacji z użytkownikami wielu różnych komunikatorów. Gdy typowy komunikator umożliwia komunikację tylko między użytkownikami danego komunikatora tak multikomunikatory zapewniają komunikację z użytkownikami wielu komunikatorów. Przykładami mogą być AQQ, Digsby, Konnekt, Miranda IM, Pidgin (dawniej GAIM), Trillian, WTW, Nimbuzz, fring - dwa ostatnie przeznaczone przede wszystkim na platformy mobilne.Hotmail – należący do Microsoftu serwis internetowy oferujący darmowe konta poczty elektronicznej dostępne przez webmail, obecnie zastąpiony przez Outlook.com.

Protokół nie musi być wykorzystywany jedynie do komunikacji między użytkownikami, przykładem czego był system blogowania przez XMPP – Jogger.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

GG (dawniej Gadu-Gadu) – polski komunikator internetowy, opracowany przez firmę GG Network, którego obecnym właścicielem jest firma Fintecom.
Poniżej znajduje się lista implementacji serwera usługi XMPP/Jabber. Na liście tej znajduje się oprogramowanie służące do uruchomienia własnego serwera tej usługi.
Gmail – bezpłatny serwis webmail posługujący się technologią AJAX, stworzony i rozwijany przez firmę Google. W czerwcu 2012 roku miał 425 mln użytkowników na całym świecie.
Simple Authentication and Security Layer, SASL – metoda dodania warstwy (ang. layer) uwierzytelniania użytkownika dla protokołów opartych na połączeniach (ang. connection), wykorzystywana między innymi w protokole SMTP i XMPP, zdefiniowana w dokumencie RFC 2222, który w roku 2006 został zastąpiony przez RFC 4422.
jabberd2 - daemon usługi Jabber, którego inspiracją był serwer jabberd w wersji 1.4. Założeniem twórców tego oprogramowania była skalowalność i wsparcie dla najnowszych rozszerzeń protokołu XMPP. Twórcą pierwotnego projektu był Rob Norris, liderem Justin Kirby, a za koordynację projektu odpowiadał Stephen Marquard. W późniejszym okresie opiekę nad projektem przejął Tomasz Sterna.
Poniższa tabela porównuje ogólne i techniczne aspekty protokołów komunikacji natychmiastowej. Więcej informacji można znaleźć w artykułach poświęconych konkretnym protokołom.
Tkabber – wieloplatformowy komunikator internetowy obsługujący protokół Jabber. Został napisany w Tcl z wykorzystaniem biblioteki graficznej Tk, i działa na wszystkich platformach wspieranych przez Tcl: systemach opartych o X Window System (Linux, *BSD, Solaris itd.), Microsoft Windows i macOS.

Reklama