• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Express Wieczorny  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Order Sztandaru Pracy, pierwotnie order „Sztandar Pracy” – polskie wysokie odznaczenie państwowe Polski Ludowej ustanowione ustawą z dnia 2 lipca 1949 roku ... w celu nagrodzenia wyjątkowych zasług położonych dla Narodu i Państwa... Ostatni raz nadano go w 1991. Został zniesiony w 1992. Polska Partia Socjalistyczna (PPS) – polska partia polityczna o charakterze niepodległościowym, socjalistycznym i pracowniczym (klasyfikowana w grupie partii lewicowych), założona w listopadzie 1892 podczas tzw. zjazdu paryskiego jako Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich, jedna z najważniejszych w Polsce sił politycznych aż do 1948. W czasach PRL jako samodzielna partia działała jedynie na emigracji.

  Express Wieczornydziennik popołudniowy założony przez Rafała Pragę, wydawany w latach 1946–1999.

  Historia[ | edytuj kod]

  „Express Wieczorny” był wydawany w Warszawie. W okresie PRL należał do utworzonego w 1973 r. koncernu RSW „Prasa-Książka-Ruch” i był w tym czasie jedną z kilku gazet o zasięgu ogólnopolskim. Redakcja mieściła się w oficynie w Al. Jerozolimskich 125 i była bezpośrednio połączona z drukarnią na ul. Nowogrodzkiej, co umożliwiało maksymalne skrócenie procesu wydawniczego. W późnych latach 70. XX wieku redakcja przeniosła się do nowo wybudowanego obszernego gmachu pod tym samym adresem, położonego od strony ulicy, zajmując pierwsze dwa piętra. Sobotnie wydanie „Expressu” o nazwie „Kulisy” miało charakter publicystyczny (okresowo był to dodatek weekendowy). „Express” był uważany za najlepiej poinformowaną gazetę warszawską, która najszybciej reagowała na wydarzenia w mieście. Ostatnia, czwarta mutacja była rozwożona samochodami dostawczymi do kiosków w środkowej części miasta – przez wiele lat wczesnym popołudniem przed kioskami po „Express” ustawiały się kolejki (w założeniu gazeta miała prezentować najświeższe wiadomości dla tzw. „świata pracy”, czyli pracowników kończących wczesnym popołudniem pierwszą zmianę).

  Rafał Praga (ur. 29 grudnia 1916 w Łodzi, zm. 24 maja 1953 w Warszawie) – polski dziennikarz, poseł na Sejm Ustawodawczy.Andrzej Janusz Urbański (ur. 18 maja 1954 w Warszawie) – polski polityk, dziennikarz i publicysta, poseł na Sejm I kadencji, były prezes zarządu Telewizji Polskiej, w latach 2005–2006 szef Kancelarii Prezydenta RP i były doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

  Do momentu powstania PZPR w 1948 gazeta należała do PPS.

  W 1976 redakcja gazety została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy II klasy.

  Redaktorem naczelnym był m.in. Zbigniew Sołuba. Na łamach dziennika rysunki zamieszczał Julian Żebrowski, a felietony pisał Stefan Wiechecki „Wiech”.

  Od 1991 właścicielem gazety została utworzona wiosną 1990 Fundacja Prasowa „Solidarność”, oficyna prasowa Porozumienia Centrum. Transakcję o wartości 16 mld zł umożliwiło wsparcie finansowe udzielone przez Bank Przemysłowo-Handlowy, obejmowała ona także szereg nieruchomości powiązanych z działalnością tytułu. Na początku 1991 r. redaktorem naczelnym został wskazany przez nowego właściciela Krzysztof Czabański, który zaczął stopniowo realizować nową linię redakcyjną, która oprócz dotychczasowych informacji sensacyjnych miała położyć także duży nacisk na politykę. Nowa linia polityczna spowodowała konflikt z kolegium dziennikarskim, w efekcie większość dziennikarzy odeszła z redakcji i założyła gazetę „Express” (później „Super Express”).

  Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch” (RSW „Prasa-Książka-Ruch”) – polskie wydawnictwo powstałe w 1973 w wyniku połączenia Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”, wydawnictwa Książka i Wiedza oraz Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki "Ruch".Super Express – wydawany w Warszawie od 1991 roku dziennik o charakterze sensacyjno-rozrywkowym. Jego pierwszy zespół dziennikarski stanowiła w przeważającej większości dotychczasowa obsada "Expressu Wieczornego". Format tabloidowy. Zasłynął publikacjami dotyczącymi afer politycznych i obyczajowych. Przed wyborami w 1993 i 1995 roku złamał obowiązującą media ciszę przedwyborczą, publikując wyniki sondaży przedwyborczych. Głośnym echem odbiło się również opublikowanie przez dziennik zdjęć ciała zastrzelonego w Iraku korespondenta TVP, Waldemara Milewicza oraz fotomontażu przedstawiającego trenera Leo Beenhakkera z odciętymi głowami trenera Niemiec Joachima Löwa i piłkarza Michaela Ballacka. Pierwszym redaktorem naczelnym Super Expressu był Grzegorz Lindenberg. Obecnie gazetą kieruje Sławomir Jastrzębowski.

  Gazeta w tym okresie ściśle realizowała linię polityczną Porozumienia Centrum, tj. wspierała Lecha Wałęsę, promowała braci Kaczyńskich i agitowała za samą partią, tym intensywniej, im bliższe były wybory parlamentarne. W tym okresie nastąpiła też zmiana redaktora naczelnego, którym został Andrzej Urbański. Od 1 października gazeta zawierała codzienny dodatek „Express Wyborczy”.

  Stefan Wiechecki pseud. "Wiech" (ur. 10 sierpnia 1896 w Warszawie, zm. 26 lipca 1979 w Warszawie) – polski prozaik, satyryk, publicysta i dziennikarz.Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.

  Niezadowalający wynik wyborczy (8,8% głosów, piąte miejsce w wyborach) oraz lawinowy spadek liczby czytelników spowodowały, że zaraz po wyborach z dnia na dzień zrezygnowano z treści politycznych – później incydentalnie informowano jeszcze o polityce, m.in. pod koniec grudnia 1991 r. poinformowano o konflikcie partii z prezydentem Wałęsą, a na przełomie maja i czerwca 1992 r. ostro krytykowano rząd Jana Olszewskiego i wzywano do jego odejścia.

  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.Nowiny są gazetą regionalną ukazującą się codziennie, od poniedziałku do piątku, od ponad 50 lat na terenie województwa podkarpackiego oraz części wschodniej województwa świętokrzyskiego. To obecnie (połowa roku 2007) najchętniej czytany dziennik na Podkarpaciu. W każdym z wydań w Nowin można znaleźć kilka kolumn najnowszych informacji z regionu, jak również dotyczących podkarpackiego sportu, gospodarki i kultury. Nowiny bardzo często publikują specjalne dodatki o różnorodnej tematyce (śluby, żużel, piłka nożna, biznes). Nowiny są również na Podkarpaciu znane ze swojej pozawydawniczej działalności. Przez szereg lat redakcja była organizatorem konkursów Miss Nowin, Nasze Dobre Podkarpackie. Redaktorem naczelnym jest Stanisław Sowa, wydawcą zaś spółka R-press.

  W lipcu 1993 r. „Express Wieczorny” został sprzedany za 25,9 mld starych zł (2,59 mln nowych zł) szwajcarskiej spółce Marquard Media, która wydawała tytuł do 1999 roku.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Milenium Media - wydawnictwo prasowe założone w 1998 r. Właścicielem wydawnictwa jest Janusz Szostak - były dziennikarz Expressu Wieczornego, a obecnie wydawca - magazynu Reporter, Expressu Wieczornego, Expressu Sochaczewskiego, Expressu Płockiego, Expressu Sportowego, Karuzeli, oraz stron internetowych i portali związanych z wydawnictwem: www.e-reporter.pl www.sochaczewianin.pl, www.expresswieczorny.pl, www.es.exmedia.pl, www.exmedia.pl, www.expressplocki.pl, missmazowsza.com Milenium Media wydaje także książki oraz wydawnictwa turystyczne (przewodniki, foldery, widokówki) oraz katalogi Dom i Ogród. Milenium Media jest także organizatorem koncertów estradowych, imprez plenerowych oraz konkursu piękności Miss Mazowsza.
  Marek Nowakowski (ur. 2 marca 1935 w Warszawie) – polski pisarz, przedstawiciel małego realizmu, publicysta, scenarzysta i aktor.
  Bank BPH SA – ogólnopolski bank uniwersalny z siedzibą w Krakowie (ma również siedzibę w Gdańsku i w Warszawie). W obecnej postaci jest wynikiem podziału dawnego banku BPH (będącego przed podziałem drugim co do wielkości bankiem w Polsce pod względem wartości udzielonych kredytów oraz trzecim pod względem sumy aktywów ogółem, depozytów, kapitałów własnych oraz zysku brutto i netto), który to podział został zarejestrowany przez sąd 9 listopada 2007 roku. W jego efekcie większa część banku (285 oddziałów) została włączona do Banku Pekao SA a pozostałe 200 oddziałów zostało w Banku BPH (potocznie nazywanym mini-BPH).
  Krzysztof Czabański (ur. 4 października 1948 w Warszawie) – polski dziennikarz, były prezes zarządu Polskiego Radia.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Fundacja Prasowa „Solidarność” – fundacja założona 15 marca 1990 przez ówczesnego senatora i redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność Jarosława Kaczyńskiego, Marię Stolzman, Sławomira Siwka, Krzysztofa Czabańskiego, Macieja Zalewskiego oraz Bogusława Hebę; statutowym celem fundacji było prowadzenie i wspieranie działalności edytorskiej, prasowej i poligraficznej.
  Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.721 sek.