• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Express Wieczorny

  Przeczytaj także...
  Janusz Szostak (ur. 1 marca 1957 roku w Sochaczewie) – dziennikarz, reporter śledczy, pisarz, wydawca Expressu Wieczornego, Expressu Sochaczewskiego, Expressu Płockiego i Reportera.Polska Partia Socjalistyczna (PPS) – polska partia polityczna o charakterze niepodległościowym, socjalistycznym i pracowniczym (klasyfikowana w grupie partii lewicowych), założona w listopadzie 1892 podczas tzw. zjazdu paryskiego jako Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich, jedna z najważniejszych w Polsce sił politycznych aż do 1948. W czasach PRL jako samodzielna partia działała jedynie na emigracji.
  Rafał Praga (ur. 29 grudnia 1916 w Łodzi, zm. 24 maja 1953 w Warszawie) – polski dziennikarz, poseł na Sejm Ustawodawczy.

  Express Wieczorny – dziennik popołudniowy o charakterze sensacyjnym założony przez Rafała Pragę. Do momentu powstania PZPR w 1948 gazeta należała do PPS.

  Ukazywał się w Warszawie od 1946 roku do 1999. Posiadał wydanie sobotnie, które nazywało się Kulisy (okresowo był to weekendowy dodatek). Od 1991 roku właścicielem gazety została Fundacja Prasowa „Solidarność”, oficyna prasowa Porozumienia Centrum, co spowodowało, że Express Wieczorny stał się obiektem sporów politycznych. Później właścicielem Expressu była szwajcarska spółka Marquard Media, która przejęła gazetę w 1992 i zlikwidowała tytuł w 1999 r. Obecnie gazeta została reaktywowana przez wydawnictwo Milenium Media i funkcjonuje jako bezpłatny dwutygodnik reklamowo-informacyjny rozprowadzany w Warszawie i okolicznych miejscowościach, w nakładzie 20 tys. egzemplarzy.

  Super Express – wydawany w Warszawie od 1991 roku dziennik o charakterze sensacyjno-rozrywkowym. Jego pierwszy zespół dziennikarski stanowiła w przeważającej większości dotychczasowa obsada "Expressu Wieczornego". Format tabloidowy. Zasłynął publikacjami dotyczącymi afer politycznych i obyczajowych. Przed wyborami w 1993 i 1995 roku złamał obowiązującą media ciszę przedwyborczą, publikując wyniki sondaży przedwyborczych. Głośnym echem odbiło się również opublikowanie przez dziennik zdjęć ciała zastrzelonego w Iraku korespondenta TVP, Waldemara Milewicza oraz fotomontażu przedstawiającego trenera Leo Beenhakkera z odciętymi głowami trenera Niemiec Joachima Löwa i piłkarza Michaela Ballacka. Pierwszym redaktorem naczelnym Super Expressu był Grzegorz Lindenberg. Obecnie gazetą kieruje Sławomir Jastrzębowski.Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.

  Redaktorem naczelnym jest Janusz Szostak.

  Express Poranny[]

  Express Poranny był porannym wydaniem Expressu Wieczornego. Ukazywał się od października 1990 do 1991. Przestał się ukazywać po przejęciu gazety przez Porozumienie Centrum na skutek protestów dziennikarzy tej gazety, którzy uznali, że nowy właściciel zburzy niezależność gazety i w związku z tym przeszli do nowo powstałego Super Expressu, którego uważa się za kontynuację porannego wydania Expressu Wieczornego.

  Milenium Media - wydawnictwo prasowe założone w 1998 r. Właścicielem wydawnictwa jest Janusz Szostak - były dziennikarz Expressu Wieczornego, a obecnie wydawca - magazynu Reporter, Expressu Wieczornego, Expressu Sochaczewskiego, Expressu Płockiego, Expressu Sportowego, Karuzeli, oraz stron internetowych i portali związanych z wydawnictwem: www.e-reporter.pl www.sochaczewianin.pl, www.expresswieczorny.pl, www.es.exmedia.pl, www.exmedia.pl, www.expressplocki.pl, missmazowsza.com Milenium Media wydaje także książki oraz wydawnictwa turystyczne (przewodniki, foldery, widokówki) oraz katalogi Dom i Ogród. Milenium Media jest także organizatorem koncertów estradowych, imprez plenerowych oraz konkursu piękności Miss Mazowsza.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Expressu Wieczornego
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fundacja Prasowa „Solidarność” – fundacja założona 15 marca 1990 przez ówczesnego senatora i redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność Jarosława Kaczyńskiego, Marię Stolzman, Sławomira Siwka, Krzysztofa Czabańskiego, Macieja Zalewskiego oraz Bogusława Hebę; statutowym celem fundacji było prowadzenie i wspieranie działalności edytorskiej, prasowej i poligraficznej.
  Porozumienie Centrum (PC) – polska partia polityczna o profilu chrześcijańsko-demokratycznym, powstała 12 maja 1990, wyrejestrowana 25 września 2002 (faktycznie działała do 2001, kiedy na jej bazie powstało Prawo i Sprawiedliwość).

  Reklama