• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Express InterCity Premium  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gdańsk Główny – największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska. Obsługuje połączenia zarówno międzymiastowe jak i międzynarodowe. Ze stacji Gdańsk Główny odprawianych jest najwięcej pociągów trójmiejskiej SKM. Na stacji zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii. Według kategoryzacji PKP stacja Gdańsk Główny ma najwyższą kategorię A.Katowice – dworzec kolejowy oraz największa i najważniejsza stacja kolejowa Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego mieszcząca się przy placu Wilhelma Szewczyka w ścisłym śródmieściu Katowic.

  Express InterCity Premium (skrót EIP) – najwyższa kategoria pociągów uruchomionych przez spółkę PKP Intercity.

  Pociągi kategorii Express InterCity Premium kursują od 14 grudnia 2014. Są one prowadzone elektrycznymi zespołami trakcyjnymi ED250 Pendolino i obsługują relacje łączące Warszawę z Bielskiem-Białą, Gliwicami, Gdynią, Jelenią Górą, Katowicami, Kołobrzegiem, Krakowem, Rzeszowem i Wrocławiem.

  Maksymalna prędkość, z jaką jeżdżą pociągi EIP, to 200 km/h, co jest największą prędkością osiąganą w Polsce w regularnej eksploatacji z pasażerami. Prędkość 200 km/h jest rozwijana na około 140-kilometrowym odcinku linii kolejowej nr 4.

  Częstochowa, Częstochowa Osobowa – największa stacja kolejowa Częstochowy, znajduje się w śródmieściu. Jest jednym z najnowocześniejszych dworców kolejowych w Polsce. W klasyfikacji PKP należy do dworców kategorii A, czyli obsługujących ponad 2 miliony pasażerów rocznie.Tczew – stacja kolejowa w Tczewie, w województwie pomorskim, w Polsce. Jest to ważna stacja ruchu pasażerskiego, jak i towarowo-przeładunkowa. Posiada kategorię A. Rocznie odprawia się na stacji ponad 2,5 mln pasażerów.

  Nazwa kategorii i poszczególnych połączeń[ | edytuj kod]

  28 maja 2013 na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas konferencji na temat produkowanych dla PKP IC pociągów Alstom EMU250 po raz pierwszy zapowiedziano pojawienie się nowej kategorii pociągów – Express InterCity Premium. Utworzenie nowej kategorii było podyktowane chęcią odróżnienia składów obsługiwanych jednostkami Pendolino od pozostałych połączeń.

  Zawiercie – stacja kolejowa w Zawierciu, w województwie śląskim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP oznaczona kategorią B (roczna odprawa w przedziale 1 - 2 mln ludzi). Jest jednym z największych dworców kolejowych w województwie śląskim.Gdańsk Wrzeszcz – stacja kolejowa w dzielnicy Wrzeszcz w Gdańsku, w województwie pomorskim, w Polsce na wysokości ok. 17 m n.p.m..

  Poszczególne połączenia EIP w większości zastąpiły wcześniejsze połączenia EIC, jednakże nie przejęły ich nazw, a jedynie nadano im numery. Ze względu na działania promocyjne niektóre połączenia otrzymują jednak tymczasowe nazwy, w maju 2015 jedno połączenia z Krakowa do Gdyni otrzymało nazwę EIP Radiowa Trójka, a w maju 2016 jedno połączenie z Warszawy do Wrocławia otrzymało nazwę EIP Teleexpress.

  Malbork – stacja kolejowa w Malborku, w województwie pomorskim, w Polsce. Stacja powstała w 1852 Budynek dworca (z 1891), budynek ekspedycji towarowej i szalet są wpisane do rejestru zabytków. Ostatnia renowacja miała miejsce w 2012.Koszalin - pasażerska i towarowa stacja kolejowa w Koszalinie, w województwie zachodniopomorskim. Jest to węzeł o znaczeniu regionalnym, od linii kolejowej nr 202 (Gdańsk Główny-Stargard Szczeciński) odchodzi tu linia kolejowa nr 402 do Goleniowa.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Częstochowa Stradom – druga co do wielkości stacja kolejowa Częstochowy, położona w dzielnicy Podjasnogórska (do 2004 roku na Stradomiu).
  Dębica – węzłowa stacja kolejowa w Dębicy, w województwie podkarpackim, w Polsce. Ma 3 perony (2 wyspowe i 1 jednokrawędziowy). Stacja jest obsługiwana przez dwie nastawnie ("Db", "Db1") wyposażone w urządzenia przekaźnikowe typu E. Przez stację przechodzą następujące linie kolejowe:
  Gliwice – węzłowa stacja kolejowa w Śródmieściu Gliwic przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 12. Dworzec kolejowy w Gliwicach jest drugim pod względem wielkości dworcem kolejowym Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, według kategoryzacji PKP oznaczony kategorią A.
  Słupsk - pasażerska i towarowa stacja kolejowa w Słupsku, jedna z największych na terenie województwa pomorskiego. Jest to stacja węzłowa, linia kolejowa nr 202 z Gdańska Głównego do Stargardu Szczecińskiego krzyżuje się tutaj z linią kolejową nr 405, łączącą stację Piła Główna z przystankiem osobowym Ustka.
  Wrocław Główny – dworzec kolejowy i największa z osobowych stacji kolejowych we Wrocławiu. Jeden z nielicznych w Polsce, który ma halę peronową. Położony na liniach kolejowych prowadzących z południowego wschodu (Opole oraz Lubliniec) i południa (Świdnica oraz Kłodzko) na zachód (Jelenia Góra oraz Legnica), północ (Poznań) i północny zachód (Głogów), a przez stację Wrocław Nadodrze – na północny wschód (Oleśnica).
  Opole Główne – największa stacja kolejowa w województwie opolskim, zlokalizowana w centrum miasta. Według klasyfikacji PKP oznaczona jest kategorią A.
  Lubliniec – węzeł kolejowy w Polsce, istotna dla ruchu pasażerskiego (osobowego, pospiesznego) i towarowego stacja kolejowa. Dworzec kolejowy należy do kategorii C i jest największą stacją kolejową w mieście. Ma tu swój koniec m.in. Kolej Herbsko-Kielecka i magistrala węglowa Gliwice – Lubliniec.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.