• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Exploration Mission 1

  Przeczytaj także...
  Lot kosmiczny – zastosowanie technologii kosmicznej, aby wynieść pojazd kosmiczny do i poprzez przestrzeń kosmiczną.NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.
  Orion Multi-Purpose Crew Vehicle (Orion MPCV) – projektowany załogowy statek kosmiczny amerykańskiej agencji NASA przeznaczony do wykonywania długotrwałych misji do celów położonych poza niską orbitą okołoziemską, jak planetoidy, Księżyc i Mars. Przewidziany jest także jako rezerwowy system do transportu załóg i ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Statek zapewni możliwość awaryjnego przerwania misji podczas każdej fazy startu i lotu oraz umożliwi bezpieczny powrót załogi na Ziemię z przestrzeni międzyplanetarnej.
  Kapsuła statku Orion, który ma być użyty w misji EM-1, przed montażem końcowym (luty 2016)

  Artemis 1, dawniej nazywana Exploration Mission-1 oraz Space Launch System 1 (SLS-1) – planowana bezzałogowa misja kosmiczna prowadzona przez NASA, drugi lot pojazdu kosmicznego Orion. Podczas tego lotu ma zostać po raz pierwszy użyta rakieta Space Launch System w wersji Block I. Misja będzie obejmować wejście na orbitę wokółksiężycową i pozostanie tamże przez około 6 dni.

  Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.Dwie rakiety wspomagające na stałe materiały pędne SRB (ang. Solid Rocket Booster) przyspieszają prom kosmiczny podczas pierwszych dwóch minut misji i działają równolegle z trzema silnikami głównymi. Po odłączeniu i wodowaniu rakiety pomocnicze są odzyskiwane, remontowane i mogą być użyte w jednej z kolejnych wypraw. Rakiety SRB są największymi urządzeniami tego typu zastosowanymi w załogowych lotach kosmicznych. Długość rakiety wynosi 45,36 m, średnica 3,708 m, a masa startowa 589 670 kg, z czego 502 125 kg przypada na materiały pędne.

  Rakieta SLS Block I będzie składać się z większości komponentów użytych w programie STS oraz w rakietach Delta IV:

 • Dwóch 5-segmentowych rakiet pomocniczych na paliwo stałe,
 • Członu głównego wyposażonego w cztery silniki RS-25D,
 • Członu górnego DCSS, przemianowanego na Interim Cryogenic Propulsion Stage.
 • Lot ma na celu test w pełni operacyjnego statku Orion, a także test osłony termicznej podczas wchodzenia w atmosferę z prędkością 11 km/s.

  Space Transportation System (STS) – System Transportu Kosmicznego – program załogowych lotów kosmicznych zrealizowany przez NASA odbywanych za pomocą wahadłowców kosmicznych (ang. Space Shuttles) rozpoczęty lotem promu Columbia 12 kwietnia 1981 roku, a zakończony 21 lipca 2011 roku lotem wahadłowca Atlantis w misji STS-135.Niska orbita okołoziemska (ang. low Earth orbit – LEO) jest orbitą dookoła Ziemi, przebiegającą między powierzchnią Ziemi a Pasami Van Allena, czyli na wysokości od 200 do 2000 kilometrów nad Ziemią. Nad nią znajdują się średnia orbita okołoziemska i orbita geostacjonarna.

  W lutym 2017 roku w NASA pojawiła się koncepcja, by w misji EM-1 wzięła udział załoga. Gdyby została podjęta decyzja o zrealizowaniu tej misji jako załogowej, prawdopodobnie wiązałoby się to z jej opóźnieniem oraz być może jej ograniczeniem do niskiej orbity okołoziemskiej. W maju 2017 roku NASA zdecydowała się jednak powrócić do pierwotnej koncepcji misji bezzałogowej.

  Delta IV – najnowsza seria rakiet nośnych z rodziny rakiet Delta, jedyna używana obecnie oprócz Delta II. Powstała na potrzeby programu USAF o nazwie Evolved Expendable Launch Vehicle (EELV) do wynoszenia ciężkich satelitów wojskowych, oraz do komercyjnych startów. Jest to największa rakieta na świecie od 2002 roku (wysokością przewyższa nawet promy kosmiczne w konfiguracji startowej).Delta Cryogenic Second Stage (DCSS) – stopień górny rakiet nośnych Delta III i Delta IV. Jako jednostkę napędową wykorzystuje silnik RL-10, używany w członach S-IV i Centaur, z poważnymi modyfikacjami (większa moc, rozszerzalna komora spalania, wychylanie elektromechaniczne).

  13 marca 2019 roku administrator NASA Jim Bridenstine zeznał w Senacie, że NASA rozważa użycie rakiet komercyjnych zamiast SLS.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Program Artemis
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Acronyms to Ascent – SLS managers create development milestone roadmap. NASASpaceflight.com. [dostęp 2012-08-13].
  2. Jeff Foust: NASA official hints first SLS launch could slip to mid-2021 (ang.). 2019-10-11. [dostęp 2019-10-15].
  3. NASA teams evaluating ISS-built Exploration Platform roadmap. NASASpaceflight.com. [dostęp 2012-08-13].
  4. The Ins and Outs of NASA’s First Launch of SLS and Orion. NASA, 27 listopada 2015. [dostęp 2016-11-17].
  5. Chris Bergin, Chris Gebhardt: Investigating the potential of including a crew on the maiden flight of SLS (ang.). NASASpaceflight, 2017-02-15. [dostęp 2017-02-16].
  6. NASA Affirms Plan for First Mission of SLS, Orion (ang.). NASA, 2017-05-12. [dostęp 2017-06-23].
  7. Jeff Foust: NASA considering flying Orion on commercial launch vehicles. SpaceNews, 13 marca 2019. [dostęp 2019-03-13].
  Space Launch System (SLS) – projektowana od 2011 r. przez National Aeronautics and Space Administration (NASA) ciężka rakieta nośna mająca zastąpić wahadłowce kosmiczne STS. Projekt ten jest realizowany zamiast rakiet Ares I i Ares V przewidzianych w odwołanym programie Constellation. Rakieta SLS ma powstać na bazie modułów programu STS. Będzie przeznaczona do wynoszenia na orbitę pojazdów załogowych jak i bezzałogowych. Przewidziany jest z czasem jej rozwój do cięższych wersji. Podstawowym zadaniem nowej rakiety będzie realizacja programów dalekiej eksploracji kosmosu, m.in. umożliwienie powrotu na Księżyc i lotów załogowych na Marsa.Główne silniki promu kosmicznego (SSME z ang. Space Shuttle Main Engines, ozn. kodowe RS-25) – trzy silniki na paliwo ciekłe w połączeniu z rakietami wspomagającymi generują ciąg pozwalający na wyniesienie zespołu wahadłowca na orbitę. Pracują one przez 8,5 minuty po starcie do czasu odłączenia zbiornika zewnętrznego (ang. External Fuel Tank).
  Warto wiedzieć że... beta

  Program Artemis jest amerykańskim programem lotów kosmicznych realizowanym przez NASA, prywatne spółki kosmiczne i partnerów międzynarodowych takich jak ESA. Celem programu jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc, w tym pierwszej kobiety w 2024 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.941 sek.