• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ewan McGregor  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Roboty (ang. Robots, 2005) – amerykański film animowany w reżyserii Chrisa Wedge’a i Carlosa Saldanhy, ze Studia Blue Sky.

  Ewan Gordon McGregor (ur. 31 marca 1971 w Perth) – brytyjski aktor urodzony w Szkocji (członek klanu McGregor). Uważany był za jedną z najlepszych gwiazd kina w 1997 według magazynu Empire. Popularność zdobył dzięki roli Marka Rentona – narkomana w filmie Trainspotting oraz Christiana w Moulin Rouge!. Znany jest też z roli Obi-Wana Kenobiego w Gwiezdnych wojnach.

  Szeregowiec Dolot (ang. Valiant, 2005) – brytyjski film animowany, opowiadający o lądowaniu Aliantów w Normandii podczas II wojny światowej. Bohater filmu, gołąb Dolot musi dostarczyć Aliantom wiadomość od Francuskiego Ruchu Oporu z informacją o dacie lądowania w Normandii. Oglądanie Szeregowca Dolota jest dozwolone od 7 lat (wg KRRiT).Peter Greenaway (ur. 5 kwietnia 1942 w Newport, Walia) – brytyjski reżyser i scenarzysta, jeden z najbardziej kontrowersyjnych twórców filmowych ostatnich lat. Z wykształcenia malarz.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Perth w Szkocji jako syn Carol Diane McGregor (z domu Lawson), nauczycielki Crieff High School i Kingspark School w Dundee, i Jamesa Charlesa Stewarta „Jima” McGregora. Jego ojciec przez wiele lat był nauczycielem fizyki pracującym w prywatnej szkole Morrison's Academy, gdzie Ewan uczył się od dzieciństwa, podobnie jak jego starszy brat Colin (ur. w lutym 1969 Glasgow), który został pilotem Panavia Tornado i Royal Air Force.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Ostry dyżur – (tytuł oryginalny ER) amerykański serial telewizyjny autorstwa Michaela Crichtona. Pokazuje pracę w fikcyjnym szpitalu County General Hospital w Chicago. Serial został wyprodukowany przez Constant C Productions i Amblin Television we współpracy z Warner Bros. Television Production, Inc..

  Po ukończeniu szkoły Morrison's Academy w wieku 16 lat pracował jako asystent w Perth Theatre i uczył się na wydziale dramatu w Kirkcaldy College of Technology. Mając 18 lat przeniósł się do Londynu, aby studiować dramat w Guildhall School of Music and Drama, gdzie spotka się z Jude’em Law i Naveenem Andrewsem.

  Początki kariery[ | edytuj kod]

  Sześć miesięcy przed ukończeniem szkoły otrzymał główną rolę w sześcioczęściowej serii Dennisa Pottera przygotowanej dla BBC, Szminka na twoim kołnierzyku. W tym czasie występował też w popularnych serialach telewizyjnych, jak Ostry dyżur czy Opowieści z krypty. Jego prawdziwy debiut to wyreżyserowany w 1993 przez Billa Forsytha Być człowiekiem. W następnych latach Empire Award za rolę w Płytkim grobie – był to początek jego współpracy z reżyserem Dannym Boyle’em. Wkrótce zagrał on narkomana Marka Rentona w Boylowskiej adaptacji książki Irvine Welsha Trainspotting (1996).

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Charley Boorman (właśc. Jan Charlie Boorman, ur. 23 sierpnia 1966) – angielski aktor, autor telewizyjnych programów przygodowych i podróżniczych. Znany ze swojego zamiłowania do motocykli, którym poświęcił swoje programy, w tym dwa we współpracy z Ewanem McGregorem. Był m.in. uczestnikiem wyścigu Dakar w 2006 r., w którym jechał specjalnie przygotowaną wersją motocykla BMW F 650 GS Dakar; powstała z tego filmowa relacja Race to Dakar. Jest synem niemieckiej projektantki Christel Kruse i reżysera filmowego Johna Boormana. Jest mężem Olivii, mają dwie córki o imionach Doone i Kinvara. Mieszka w południowo-zachodnim Londynie.

  Główne role[ | edytuj kod]

  Dzięki rolom w Moulin Rouge!, Do diabła z miłością i O mały głos McGregor zyskał w Hollywood opinie aktora romantycznego. Otrzymał także doskonałe recenzje za rolę w brytyjskim filmie zatytułowanym Młody Adam (2003), w którym partnerował uznanej brytyjskiej aktorce, Tildzie Swinton.

  Przyjął rolę młodego Obi-Wana Kenobiego w pierwszej trylogii Gwiezdnych wojen, w oryginalnej trylogii portretowanego przez sir Aleca Guinnessa.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Piękna i Bestia – znana francuska baśń ludowa, wielokrotnie adaptowana na potrzeby literatury, teatru i filmu. Po raz pierwszy spisana w XVIII wieku przez Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve. Za najlepszą literacką wersję uchodzi jednak "Piękna i Bestia" spisana przez Jeanne-Marie Leprince de Beaumont

  Poczynając od Pillow Book (1996) w reżyserii Petera Greenawaya, McGregor grał także role homo- i biseksualistów w Idolu (1998) i Scenes of a Sexual Nature (2006).

  W 2005 aktor użyczył swojego głosu w dwóch filmach animowanych Roboty i Szeregowiec Dolot. W tym samym roku McGregor dostał propozycje zagrania Bonda w Casino Royale. Także w 2005, McGregor zagrał główną rolę w Wyspie Michaela Baya, a następnie pojawił się w Zostań Marca Forstera. Obydwa filmy otrzymały negatywne opinie krytyków i w Ameryce nie odniosły sukcesu.

  Pillow Book (ang. The Pillow Book) – dramat filmowy z 1996 roku w reżyserii Petera Greenawaya, zrealizowany w międzynarodowej koprodukcji. Fargo (serial telewizyjny) – dramatyczny amerykański, serial telewizyjny wyprodukowany przez 26 Keys Productions, The Littlefield Company, FX Productions oraz MGM Television. Pomysłodawcami serialu jest Noah Hawlel, który napisał scenariusz. Serial jest kontynuacyjną filmy o tym samym tytule z 1996 roku, którego scenariusz i wyreżyserowali: Joel Coen i Ethan Coen. Premierowy odcinek serialu został wyemitowany 15 kwietnia 2014 roku

  W 2011 zagrał w filmie Lasse Hallströma Połów szczęścia w Jemenie. Za rolę Freda Jonesa, eksperta do spraw rybołówstwa, został nominowany do Złotego Globu. Zasiadał w jury konkursu głównego na 65. MFF w Cannes (2012).

  W teatrze, McGregor występował razem z Jane Krakowski, Douglas Hodgem i Jenną Russell w Guys and Dolls w Piccadilly Theater w Londynie. Zagrał też główną rolę w Sky Masterson i otrzymał w LastMinute.com award jako najlepszy aktor roku 2005. Był także nominowany do Laurence Olivier Award jako najlepszy aktor musicalowy.

  Sen Kasandry (oryg. Cassandra’s Dream) – amerykańsko-brytyjsko-francuski film z 2007 roku w reżyserii Woody’ego Allena. Młody Adam – film produkcji brytyjsko-francuskiej, w reżyserii Davida Mackenzie z 2003 roku. Film powstał na podstawie książki Aleksandra Trocchi pod tym samym tytułem, wydanej po raz pierwszy w 1957 roku.
  Ewan McGregor podczas premiery filmu Do diabła z miłością (2003)

  W sierpniu 2019 roku ogłoszono, że McGregor powróci do roli Obi-Wana Kenobiego w nadchodzącym serialu Disneya osadzonym w świecie Gwiezdnych wojen. Ma on się skupiać na losach Kenobiego pomiędzy trzecią a czwartą częścią filmowej sagi.

  | edytuj kod]

  Jako zapalony motocyklista, Ewan McGregor wziął udział w wyprawie motocyklowej razem ze swoim przyjacielem Charleyem Boormanem i ich kamerzystą Claudiem Von Planta w 2004. Od połowy kwietnia do końca lipca podróżowali z Londynu do Nowego Jorku poprzez Unię Europejską, Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Mongolię, Syberię i Kanadę na motocyklach BMW R1150GS Adventure pokonując dystans 30 395 km. Wyprawa ta była bazą dla serialu telewizyjnego i książki pod wspólnym tytułem Long Way Round. Podczas podróży McGregor i jego współtowarzysze odwiedzili trzy ośrodki UNICEF-u na Ukrainie, w Kazachstanie i Mongolii.

  Narkomania (gr. narke – odurzenie, mania – szaleństwo) – potoczne określenie odnoszące się do uzależnienia od substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Narkomania charakteryzuje się:International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Razem z Boormanem McGregor udał się w 2007 następną motocyklową daleką wyprawę – z John O'Groats w północnej Szkocji do Kapsztadu w Republice Południowej Afryki i przy okazji odwiedził ośrodki UNICEF-u. W 2004 McGregor został Ambasadorem ONZ i odwiedził różne ośrodki UNICEF-u, w tym także te pomagające dzieciom chorym na AIDS w Afryce.

  Połów szczęścia w Jemenie (ang. Salmon Fishing in the Yemen) – brytyjski film romantyczny z 2011 roku w reżyserii Lasse Hallströma, scenariusz do filmu powstał na podstawie powieści Paula Torday pt."Połów łososia w Jemenie". Film swoją premierę miał podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2011 roku.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Swoją żonę Eve Mavrakis, francuską producentkę filmową greckiego pochodzenia, poznał, gdy występował gościnie w brytyjskim serialu Kavanagh QC. Pobrali się 22 lipca 1995 we Francji. Mają cztery córki – Clara Mathilde (ur. luty 1996), Esther Rose (ur. listopad 2001), adoptowaną w kwietniu 2006 – Jamiyan (ur. 2001 Mongolii) i Anouk (ur. 2011).

  Michael Benjamin Bay (ur. 17 lutego 1965 r. w Los Angeles w Kalifornii, USA) – amerykański reżyser i producent filmowy, znany głównie jako twórca filmów Transformers, Armageddon, Twierdza, Pearl Harbor, Bad Boys i Bad Boys II. Jest właścicielem wytwórni Propaganda Films oraz współzałożycielem spółki produkcyjnej Platinum Dunes. Wszystkie jego filmy przyniosły łącznie ponad 1,9 mld dolarów dochodu. Bay bywa krytykowany za to, że w jego filmach postaciom brakuje rozwoju charakteru, co sprawia, że jego dzieła są jedynie pożywką dla oka.Casino Royale – dwudziesty pierwszy film z cyklu o przygodach Jamesa Bonda i pierwszy, w którym w tytułowego agenta MI6 wcielił się Daniel Craig. Film wyreżyserował Martin Campbell, natomiast scenariusz napisali Neal Purvis, Robert Wade i Paul Haggis. Stanowi on trzecią ekranizację powieści z 1953 roku o tym samym tytule napisanej przez Iana Fleminga, którą wcześniej przeniesiono na ekrany w 1954 roku w krótkometrażowym filmie telewizyjnym oraz w 1967 w komedii surrealistycznej.

  28 maja 2017 zdecydował się na rozstanie ze swoją żoną i związał się z o 14 lat młodszą aktorką Mary Elizabeth Winstead, którą poznał na planie trzeciego sezonu serialu Fargo, w którym wystąpili razem. W dniu 19 stycznia 2018 McGregor, po 22 latach małżeństwa, złożył wniosek o rozwód ze swoją żoną, powołując się na różnice charakteru.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Helikopter w ogniu (org. Black Hawk Down) – film wojenny produkcji amerykańskiej w reżyserii Ridleya Scotta oparty na faktach opisanych w książce Marka Bowdena Helikopter w ogniu o bitwie w Mogadiszu.

  Jest wielkim fanem talentu Daniela Day-Lewisa. W pewnym momencie swojej kariery rozważał nawet jej zakończenie, ponieważ uświadomił sobie, że nigdy nie będzie tak dobry jak ten aktor.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jane Krakowski, właściwie Krajkowska (ur. 11 października 1968 w Parsippany) – amerykańska aktorka polskiego pochodzenia.
  Jack pogromca olbrzymów (ang. Jack the Giant Slayer, stary tytuł Jack the Giant Killer) – amerykański film fantastyczno-przygodowy z elementami dramatu i romansu z 2013 roku w reżyserii Bryana Singera. Wyprodukowany przez Warner Bros. Pictures.
  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
  Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) (oryg. Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterek o tej samej nazwie wydawnictwa DC Comics. Za reżyserię odpowiada Cathy Yan, a za scenariusz Christina Hodson. W rolach głównych występują: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Chris Messina, Ella Jay Basco i Ewan McGregor.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Do diabła z miłością (oryg. Down with Love) – amerykański film fabularny z 2003 roku, pastisz komedii romantycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.039 sek.