• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ewa Krakowska

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) – stowarzyszenie założone w Krakowie z inicjatywy Tytusa Czyżewskiego oraz Zbigniewa i Andrzeja Pronaszków.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Ewa Krakowska (z domu Jurkiewicz) (ur. 20 stycznia 1922 w Krakowie, zm. 6 sierpnia 2011 tamże) – polska malarka.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Podczas II wojny światowej studiowała w Kunstgewerbeschule tj. prowadzonej za zgodą hitlerowców Państwowej Szkole Rzemiosła Artystycznego. Była związana z prowadzonym przez Tadeusza Kantora Podziemnym Teatrem Niezależnym. Po wyzwoleniu kontynuowała naukę na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, od 1945 przez szesnaście lat była żoną Tadeusza Kantora. Od 1954 należała do Związku Polskich Artystów Plastyków, była członkiem Grupy Młodych Plastyków. Artystka zajmowała się malarstwem, tworzeniem tkanin artystycznych, fotografią i scenografią. W 2009 opublikowała książkę „Szkice z pamięci”, będącą opowieścią o latach szkolnych autorki i jej związku z Tadeuszem Kantorem . Drugim mężem malarki był scenograf Wojciech Krakowski. Kolekcje prac Ewy Krakowskiej są w posiadaniu Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Szkice z pamięci [dostęp 2020-05-31].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zmarła artystka Ewa Krakowska, b. żona T. Kantora, Wirtualna Polska 9 sierpnia 2011
 • Nekrolog Ewy Krakowskiej, Gazeta Wyborcza 10 sierpnia 2011
 • Nekrolog, Onet.pl
 • Cricoteka, "Szkice z pamięci" Ewy Krakowskiej
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Tadeusz Kantor (ur. 6 kwietnia 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zm. 8 grudnia 1990 w Krakowie) – polski reżyser, malarz, scenograf, grafik, autor manifestów artystycznych, animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.