• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ewa Faryaszewska

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.28 sierpnia jest 240. (w latach przestępnych 241.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 125 dni.
  10 kwietnia jest 100. (w latach przestępnych 101.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 265 dni.

  Ewa Faryaszewska (ur. 10 kwietnia 1920 w Dąbrowie Górniczej, zm. 28 sierpnia 1944 w Warszawie) – polska malarka i fotograficzka, kapral Armii Krajowej, autorka kolorowych fotografii z powstania warszawskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Powstanie Warszawskie, fot. Ewa Faryaszewska

  Urodziła się jako córka Ireny z domu Strokowskiej oraz inżyniera górniczego Konstantego Faryaszewskiego – dyrektora kopalni "Flora". W 1938 roku po śmierci ojca osiadła wraz z matką i rodzeństwem w Warszawie, gdzie rozpoczęła naukę na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych (ASP). Była wówczas również działaczką harcerską w ramach Chorągwi Warszawskiej.

  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

  Podczas okupacji niemieckiej działała w konspiracji niepodległościowej. Była łączniczką harcerskiego batalionu „Wigry”.

  Podczas powstania warszawskiego, Ewa Faryaszewska działała w wydziale odpowiedzialnym za ratowanie zabytków kultury narodowej w obrębie Starego i Nowego Miasta, dokumentując jednocześnie zniszczenia za pośrednictwem aparatu fotograficznego. Zmarła w wyniku ran odniesionych w powstaniu, 28 sierpnia 1944 roku.

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Stare Miasto w Warszawie – najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Ma rynek rozmieszczony na planie prostokąta.

  Jej zdjęcia z powstania warszawskiego ukazały się w opublikowanej w 2014 roku nakładem Muzeum Warszawy książce Magdaleny Wróblewskiej pt. Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944–2014.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ewa Faryszewska, 1944.pl [dostęp 2015-06-18] (pol.).
  2. Ewa Faryaszewska, 1944.pl [dostęp 2015-06-18] (pol.).
  3. Martwa muza z Powstania Warszawskiego, gazetagazeta.com [dostęp 2015-06-18] (pol.).
  4. Magdalena Wróblewska, "Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944 – 2014", culture.pl [dostęp 2015-06-18] (pol.).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dąbrowa Górnicza – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej, nad Czarną Przemszą i Białą Przemszą, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), w Zagłębiu Dąbrowskim, będącym historyczną częścią zachodniej Małopolski.
  Muzeum Warszawy (dawniej Muzeum Historyczne m.st. Warszawy) – muzeum gromadzące i prezentujące zbiory związane z historią Warszawy, mieści się w jedenastu kamienicach przy Rynku Starego Miasta i ul. Nowomiejskiej.
  Okupacja niemiecka ziem polskich 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Nowe Miasto w Warszawie powstało na przełomie XIV i XV w. na północ od Starego Miasta i koncentrowało się wokół nowego rynku. Nowa Warszawa była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.669 sek.