• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ewa Śnieżanka  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Śpiewające fortepiany – program muzyczny na licencji The Lyrics Board prowadzony przez Rudiego Schubertha w TVP2 od 2001 do 2006. Reżyserem show była Elżbieta Protakiewicz.Jerzy Marian Woy-Wojciechowski (ur. 9 sierpnia 1933 w Inowrocławiu) – polski lekarz, profesor nauk medycznych, a także działacz społeczny, pianista i kompozytor. Wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
  Życiorys[]

  Kariera muzyczna[]

  Śpiewać zaczęła w czasie nauki w szkole średniej. Brała wtedy udział w amatorskich konkursach piosenki. W roku 1962 brała udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów. W 1964 wystąpiła na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

  W 1968 zajęła I miejsce w konkursie telewizyjnym Proszę dzwonić. Od tego czasu zaczęła profesjonalnie zajmować się muzyką. Przez jakiś czas związana była ze sceną warszawskiego Teatru na Targówku (obecnie Teatr Rampa). Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

  Renata Danel (ur. 4 sierpnia 1959 w Czechowicach-Dziedzicach) – polska piosenkarka, kompozytorka, także autorka tekstów piosenek i pedagog.Villach (słoweń. Beljak, dawniej czes. Bělák) – miasto w południowo-wschodniej Austrii (region – Karyntia) w pobliżu granicy ze Słowenią i Włochami. Miejscowość wypoczynkowa w Alpach Karynckich, położona w dolinie Drawy.

  Występowała w wielu miastach Polski, a także za granicą (m.in. Austria, Bułgaria, Francja, Holandia, Kanada, Kuba, RFN, Tunezja, Turcja, USA).

  Piosenki dla niej pisali m.in. kompozytorzy: Zbigniew Ciechan, Renata Danel, Krzysztof Cwynar, Włodzimierz Korcz, Czesław Majewski, Ryszard Poznakowski, Urszula Rzeczkowska, Adam Skorupka, Stanisław Wielanek, Jerzy Woy-Wojciechowski, oraz autorzy tekstów: Andrzej Bianusz, Wojciech Młynarski,Krzysztof Cwynar, Bogdan Olewicz, Grażyna Orlińska, Jan Pietrzak, Jan Tadeusz Stanisławski, Zbigniew Stawecki, Andrzej Strzelecki, Jan Zalewski.

  Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej – partia polityczna, odwołująca się w różnych okresach swojej działalności głównie do idei narodowo-lewicowych, chrześcijańsko-lewicowych, socjaldemokratycznych, chrześcijańsko-demokratycznych, nacjonalistycznych, narodowo-katolickich i agrarnych, najczęściej łącząca poszczególne elementy tych nurtów, założona 10 stycznia 1992 (zarejestrowana sądownie 12 czerwca 1992) z inicjatywy działaczy ZZR "Samoobrona" Andrzeja Leppera, do 17 stycznia 2000 pod nazwą Przymierze Samoobrona. W latach 2006–2007 współtworzyła koalicyjny rząd wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Ligą Polskich Rodzin. 4 marca 2012 weszła w skład partii Samoobrona, powołanej w styczniu 2010 przez część działaczy Samoobrony RP.

  Działalność telewizyjna i teatralna[]

  Zagrała rolę epizodyczną (rolę gościa na przyjęciu) w filmie Jej powrót (1974, reżyseria Witold Orzechowski).

  Wystąpiła w spektaklu O zachowaniu przy stole Andrzeja Bianusza w Teatrze na Targówku w Warszawie jako Prymuska (1976, reż. Marian Jonkajtys).

  Wystąpiła w programie Śpiewające fortepiany.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Rola epizodyczna – drugoplanowa rola aktorska z co najmniej jednym zdaniem dialogu. W telewizji mianem tym określa się rolę, w której aktor wypowiada mniej niż 6 zdań. Aktorzy epizodyczni wymieniani są w napisach końcowych danej produkcji, w przeciwieństwie do statystów, którzy nie wypowiadają żadnych kwestii i ich nazwiska nie widnieją w napisach końcowych. Wyjątkiem jest pojawienie się w filmie znanego aktora lub innej znanej osobistości. Jej nazwisko odnotowywane jest w obsadzie, aby przydać filmowi splendoru.

  Obecnie, od kilku lat, występuje w sztuce Klimakterium... i już.

  Działalność publiczna[]

  W kadencjach 1994-1998 i 1998-2002 była radną gminy Warszawa-Wawer. W 1996, jako radna, ukończyła studium prawno-samorządowe przy PAN, pisząc pracę dyplomową z zakresu problematyki Ustroju Samorządu pt. W poszukiwaniu równowagi - jak godzić funkcję radnego pilnującego interesów wyborców, wobec praw i obowiązków radnego w Radzie Gminy. Obszerne fragmenty tej pracy były drukowane w "Życiu Warszawy" (8 kwietnia 1998 r.). W 2002 w plebiscycie czytelników "Życia Warszawy" na najlepszego radnego, zajmuje 10. miejsce (na 300 zgłoszonych nazwisk). W kadencji 2002-2006 była radną m.st. Warszawy z listy Samoobrony RP. Niedługo po wyborach wystąpiła z tej partii. W 2006 bez powodzenia ubiegała się o reelekcję z listy komitetu Nasze Miasto. Współtworzyła Stowarzyszenie SAWP (Stowarzyszenie Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych). W latach 1994-2002 była sekretarzem stowarzyszenia, następnie została członkiem zarządu.

  Jerzy Połomski, właściwie Jerzy Pająk (ur. 18 września 1933 w Radomiu) – polski piosenkarz. Z wykształcenia jest także aktorem.Marian Jonkajtys (ur. 20 maja 1931 w Augustowie, zm. 4 kwietnia 2004 w Warszawie) – polski aktor, reżyser teatralny, poeta, rzeźbiarz, pedagog. Założyciel i wieloletni dyrektor warszawskiego Teatru Rampa.

  W 2005 otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.

  Nagrody i wyróżnienia[]

 • 1968 – I miejsce w konkursie telewizyjnym Proszę dzwonić
 • 1969 – KFPP w Opolu - wyróżnienie
 • 1972 – Radiowa Giełda Piosenki (ZAKR) - I miejsce ("Kochaj mnie tak, jak ja ciebie")
 • 1973 – Telewizyjna Giełda Piosenki - II miejsce ("To nie był wcale nasz ostatni walc")
 • 1975 – W radiowym plebiscycie na Piosenkę Roku - I miejsce ("Warszawskie nowe tango")
 • 1976 – W Kanadzie - płyta pt. "To nie był wcale nasz ostatni walc" - uznana została "za najlepszą pozycję w dziale muzyki rozrywkowej ostatnich lat, nagrana w Polsce" ("Dziennik Polonijny")
 • 1976 – II nagroda Dnia Płytowego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie
 • 1976 – I nagroda na festiwalu w Słonecznym Brzegu (Bułgaria)
 • 1976 – nagroda dziennikarzy na festiwalu jw.
 • 1977 – II nagroda na Coupe d'Europe w Villach (Austria)
 • 1977 – w plebiscycie "Kuriera Polskiego" znalazła się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych osób w Polsce
 • 1986 – Grand Prix na festiwalu Gala w Hawanie (Kuba), jak również, na tym samym festiwalu, otrzymuje Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę Publiczności
 • Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Alibabki (Ali-Babki) – polski żeński zespół wokalny założony zimą 1963 roku przez Zbigniewa Ciechana i Jana Rysińskiego, wykreowany na przełomie lat 1963/1964.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.
  Stanisław Wielanek (ur. 13 listopada 1949 w Warszawie) - polski wokalista, instrumentalista, zbieracz folkloru miejskiego.
  Samorząd terytorialny – organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub regionalnej (województwo samorządowe) i jednocześnie forma administracji publicznej, w której mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę i względnie samodzielnie decydują o realizacji zadań administracyjnych, wynikających z potrzeb tej wspólnoty na danym terytorium i dozwolonych samorządowi przez ustawy, pod określonym ustawowo nadzorem administracji rządowej.
  Słoneczny Brzeg (bułg. Слънчев бряг, Slănčev Briag, Słynczew Briag) – bułgarski kurort na wybrzeżu Morza Czarnego, w obwodzie Burgas, w gminie Nesebyr, około 35 kilometrów na północ od Burgas.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Urszula Rzeczkowska (ur. 30 września 1934 w Sońsku, zm. 18 lipca 1978 w Warszawie) – akordeonistka, kompozytorka piosenek Cała sala śpiewa z nami (1968), Nadleciał wiatr i Orkiestry dęte (1970), Na deptaku w Ciechocinku, Bodaj bym cię była nigdy nie spotkała, Nie warto było.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  Reklama