• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Evsey Domar  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (ang. Johns Hopkins University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Baltimore, w stanie Maryland. Uniwersytet został założony w roku 1876, a nazwę otrzymał od Johnsa Hopkinsa, który przekazał na uniwersytet darowiznę w wysokości 7 mln dolarów.
  Kariera naukowa[ | edytuj kod]

  Był profesorem na Carnegie Institute of Technology, University of Chicago, w Johns Hopkins University, a od 1957 do końca kariery, w Massachusetts Institute of Technology. Evsey Domar był członkiem kilku organizacji naukowych, takich jak American Academy of Arts and Sciences, Econometric Society oraz Centrum Zaawansowanych Studiów w Behavioral Sciences. Był w składzie Komitetu Wykonawczego American Economic Association od 1962 do 1965, wiceprezesem został w 1970. Był prezesem Stowarzyszenia Comparative Economics. Ponadto pracował w RAND Corporation, Ford Foundation, Brookings Institution, National Science Foundation, Instytucie Pamięci Battelle oraz Instytucie Analiz Obrony.

  American Academy of Arts and Sciences (AMACAD) - niezależny ośrodek badawczy znajdujący się w Cambridge (USA), który prowadzi wielodyscyplinarne badania złożonych, jak i wschodzących problemów. Członkowie Akademii są liderami w dyscyplinach akademickich, sztuce, biznesie i sprawach publicznych.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

  Evsey Domar był keynesistą. Dokonał podziału w trzech głównych obszarach gospodarki: historii ekonomicznej, ekonomii porównawczej i wzrostu gospodarczego. Podczas zimnej wojny był również ekspertem w dziedzinie ekonomii radzieckiej.

  Najbardziej znany jest, wraz z brytyjskim ekonomistą Royem Harrodem, z modelu wzrostu gospodarczego znanego jako model Harroda-Domara.

  Wśród jego uczniów był historyk Robert Fogel, który został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii w 1993 roku.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. 16 kwietnia jest 106. (w latach przestępnych 107.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 259 dni.

  Wybrane prace[ | edytuj kod]

 • Evsey Domar: Essays in the Theory of Economic Growth. 1957. ISBN 0-313-23592-9.
 • The Burden of the Debt and the National Income, 1944, AER.
 • Proportional Income Taxation and Risk-Taking, with Richard Musgrave, 1944.
 • Capital Expansion, Rate of Growth and Employment, 1946, Econometrica.
 • Expansion and Employment, 1947, AER.
 • The Problem of Capital Accumulation, 1948, AER.
 • Capital Accumulation and the End of Prosperity, 1949, Proceedings of Internat. Statistical Conference
 • The Effect of Foreign Investment on the Balance of Payments, 1950, AER.
 • A Theoretical Analysis of Economic Growth, 1952, AER.
 • Depreciation, Replacement and Growth, 1953, EJ.
 • The Case for Accelerated Depreciation, 1953, QJE.
 • Essays in the Theory of Economic Growth, 1957.
 • On the Measurement of Technological Change, 1961, EJ.
 • The Soviet Collective Farm as a Producer Co-Operative, 1966, AER.
 • An Index-Number Tournament, 1967, QJE.
 • The Causes of Slavery or Serfdom: A hypothesis, 1970, Journal of Economic History.
 • On The Optimal Compensation of a Socialist Manager, 1974, QJE.
 • Keynesizm – to jedna z dwóch wiodących XX-wiecznych szkół makroekonomicznych, której inicjatorem był John Maynard Keynes. Teoria przez niego prezentowana została po raz pierwszy przedstawiona w publikacji "Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza" w 1936 roku. Nowa teoria ekonomii szybko zyskała dużą popularność wśród ekonomistów, którzy popierali interwencjonizm państwa. Przeciwnikami ruchu byli monetaryści oraz szkoła austriacka, w tym przede wszystkim laureat nagrody imienia Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii Fryderyk von Hayek oraz Ludwig von Mises.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych jest przyznawana przez Komitet Noblowski. Są to nagrody ufundowane przez Szwedzki Bank Narodowy, czyli nie pochodzą z funduszy, z których pochodzą Nagrody Nobla.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  University of Chicago (pol. Uniwersytet Chicagowski, Uniwersytet w Chicago) – jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, założony w 1890 przez przedsiębiorcę i twórcę koncernu Standard Oil Johna D. Rockefellera w Chicago. Jest to uczelnia prywatna, na której studiuje ok. 14 tys. osób, z czego zaledwie 4515 to studenci studiów licencjackich (ang.: undergraduates).
  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.
  Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (University of California, Los Angeles, popularnie UCLA) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w mieście Los Angeles. Drugi po Berkeley pod względem daty założenie kampus systemu Uniwersytetu Kalifornijskiego i największy uniwersytet w stanie Kalifornia.
  Robert William Fogel (ur. 1 lipca 1926 w Nowym Jorku, zm. 11 czerwca 2013 w Oak Lawn, Illinois) – amerykański historyk i ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1993 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.