• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Evsey Domar

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (ang. Johns Hopkins University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Baltimore, w stanie Maryland. Uniwersytet został założony w roku 1876, a nazwę otrzymał od Johnsa Hopkinsa, który przekazał na uniwersytet darowiznę w wysokości 7 mln dolarów.American Academy of Arts and Sciences (AMACAD) - niezależny ośrodek badawczy znajdujący się w Cambridge (USA), który prowadzi wielodyscyplinarne badania złożonych, jak i wschodzących problemów. Członkowie Akademii są liderami w dyscyplinach akademickich, sztuce, biznesie i sprawach publicznych.
  Keynesizm – to jedna z dwóch wiodących XX-wiecznych szkół makroekonomicznych, której inicjatorem był John Maynard Keynes. Teoria przez niego prezentowana została po raz pierwszy przedstawiona w publikacji "Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza" w 1936 roku. Nowa teoria ekonomii szybko zyskała dużą popularność wśród ekonomistów, którzy popierali interwencjonizm państwa. Przeciwnikami ruchu byli monetaryści oraz szkoła austriacka, w tym przede wszystkim laureat nagrody imienia Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii Fryderyk von Hayek oraz Ludwig von Mises.

  Evsey David Domar (ur. 16 kwietnia 1914 roku w Łodzi, zm. 1 kwietnia 1997 w Concord) – polsko-amerykański ekonomista. Najbardziej znany jest z modelu wzrostu Harroda-Domara, którego był współautorem.

  Biografia[]

  Evsey Domar urodził się 16 kwietnia 1914 w Łodzi, która należała w tym czasie do Rosji. Dorastał i zdobywał wiedzę w Mandżurii, skąd wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1936. Otrzymał tytuł licencjata sztuki na UCLA w 1939, tytuł magistra na University of Michigan (1940) oraz na Harvard University (1943), natomiast tytuł doktora Harvardu zdobył w 1947. Rok wcześniej w 1946 ożenił się z Carolą Rosenthal. Mieli dwie córki.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych jest przyznawana przez Komitet Noblowski. Są to nagrody ufundowane przez Szwedzki Bank Narodowy, czyli nie pochodzą z funduszy, z których pochodzą Nagrody Nobla.

  Evsey Domar zmarł 1 kwietnia 1997 w szpitalu Emerson w Concord.

  Kariera naukowa[]

  Był profesorem na Carnegie Institute of Technology, University of Chicago, w Johns Hopkins University, a od 1957 do końca kariery, w Massachusetts Institute of Technology. Evsey Domar był członkiem kilku organizacji naukowych, takich jak American Academy of Arts and Sciences, Econometric Society oraz Centrum Zaawansowanych Studiów w Behavioral Sciences. Był w składzie Komitetu Wykonawczego American Economic Association od 1962 do 1965, wiceprezesem został w 1970. Był prezesem Stowarzyszenia Comparative Economics. Ponadto pracował w RAND Corporation, Ford Foundation, Brookings Institution, National Science Foundation, Instytucie Pamięci Battelle oraz Instytucie Analiz Obrony.

  University of Chicago (pol. Uniwersytet Chicagowski, Uniwersytet w Chicago) – jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, założony w 1890 przez przedsiębiorcę i twórcę koncernu Standard Oil Johna D. Rockefellera w Chicago. Jest to uczelnia prywatna, na której studiuje ok. 14 tys. osób, z czego zaledwie 4515 to studenci studiów licencjackich (ang.: undergraduates).Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

  Evsey Domar był keynesistą. Dokonał podziału w trzech głównych obszarach gospodarki: historii ekonomicznej, ekonomii porównawczej i wzrostu gospodarczego. Podczas zimnej wojny był również ekspertem w dziedzinie ekonomii radzieckiej.

  Najbardziej znany jest, wraz z brytyjskim ekonomistą Royem Harrodem, z modelu wzrostu gospodarczego znanego jako model Harroda-Domara.

  Wśród jego uczniów był historyk Robert Fogel, który został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii w 1993 roku.

  Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (University of California, Los Angeles, popularnie UCLA) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w mieście Los Angeles. Drugi po Berkeley pod względem daty założenie kampus systemu Uniwersytetu Kalifornijskiego i największy uniwersytet w stanie Kalifornia.Robert William Fogel (ur. 1 lipca 1926 w Nowym Jorku, zm. 11 czerwca 2013 w Oak Lawn, Illinois) – amerykański historyk i ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1993 roku.

  Wybrane prace[]

 • Evsey Domar: Essays in the Theory of Economic Growth. 1957. ISBN 0313235929.
 • The Burden of the Debt and the National Income, 1944, AER.
 • Proportional Income Taxation and Risk-Taking, with Richard Musgrave, 1944.
 • Capital Expansion, Rate of Growth and Employment, 1946, Econometrica.
 • Expansion and Employment, 1947, AER.
 • The Problem of Capital Accumulation, 1948, AER.
 • Capital Accumulation and the End of Prosperity, 1949, Proceedings of Internat. Statistical Conference
 • The Effect of Foreign Investment on the Balance of Payments, 1950, AER.
 • A Theoretical Analysis of Economic Growth, 1952, AER.
 • Depreciation, Replacement and Growth, 1953, EJ.
 • The Case for Accelerated Depreciation, 1953, QJE.
 • Essays in the Theory of Economic Growth, 1957.
 • On the Measurement of Technological Change, 1961, EJ.
 • The Soviet Collective Farm as a Producer Co-Operative, 1966, AER.
 • An Index-Number Tournament, 1967, QJE.
 • The Causes of Slavery or Serfdom: A hypothesis, 1970, Journal of Economic History.
 • On The Optimal Compensation of a Socialist Manager, 1974, QJE.
 • Linki zewnętrzne[]

 • http://www.economyprofessor.com/theorists/evseydomar.php
 • http://cepa.newschool.edu/het/profiles/domar.htm
 • http://www.eumed.net/cursecon/economistas/domar.htm
 • http://scriptorium.lib.duke.edu/dynaweb/findaids/domar/
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Uniwersytet Michigan (en. University of Michigan) – publiczna, państwowa szkoła wyższa w stanie Michigan, USA. Założony w roku 1817 w Detroit, został przeniesiony do Ann Arbor w 1837.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Model wzrostu Harroda-Domara to model wzrostu gospodarczego stosowany w ekonomii rozwoju wyjaśniający wzrost tempa rozwoju gospodarczego zależny od poziomu oszczędności i produktywności kapitału. Sugeruje to, iż nie ma dla gospodarki naturalnych powodów do zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Model został opracowany przez ekonomistów Roya Harroda w 1939 roku i Evseya Domara w 1946 roku. Model wzrostu Harroda-Domara jest prekursorem modelu wzrostu Solowa.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Massachusetts Institute of Technology (MIT) – Instytut Technologiczny w Massachusetts położony w regionie Nowa Anglia w Stanach Zjednoczonych, założony w 1861 roku z inicjatywy kilkudziesięciu przedsiębiorców z okolic Nowego Jorku i Bostonu. Jego celem jest jednoczesne kształcenie studentów i prowadzenie badań podstawowych – jednak silnie zorientowanych na praktyczne potrzeby społeczne. MIT jest uczelnią całkowicie prywatną. Z punktu widzenia prawa jest spółką akcyjną, której akcje posiada obecnie kilkaset osób – głównie członków rodzin założycieli MIT oraz niektórych jego absolwentów.
  Sir Roy Forbes Harrod (ur. 13 lutego 1900, zm. 8 marca 1978) – był angielskim ekonomistą. Współtworzył model gospodarczy nazwany później od imion twórców modelem Harroda-Domara.
  American Economic Association (AEA) pol. Amerykańskie Towarzystwo Ekonomiczne – stowarzyszenie skupiające ekonomistów celem propagowania badań naukowych w dziedzinie ekonomii, publikacji na tematy ekonomiczne i propagowania wolnej debaty ekonomicznej.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.