• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Evridiki  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

  Evridiki Teokleus, gr. Ευρυδίκη Θεοκλέους (ur. 25 lutego 1968 w Limassolu) – grecko-cypryjska piosenkarka, trzykrotna reprezentantka Cypru w Konkursie Piosenki Eurowizji – w 1992, 1994 i 2007 roku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kiedy skończyła szkołę, zaczęła studiować muzykę, teatr i taniec w Le Studio des Variétés w Paryżu. Następnie została studentką Berklee College of Music w Bostonie, gdzie doskonaliła swój talent muzyczny na kursach harmonii i instrumentacji.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).CyBC (Cyprus Broadcasting Corporation), gr.: (ΡΙΚ) Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου, tur.: (KYK) Kıbrıs Yayin Kurumu – cypryjski publiczny nadawca czterech stacji radiowych i trzech telewizyjnych. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie informacji, kultury i rozrywki dla mieszkańców Cypru. jest częściowo finansowany przez podatek (dodany do rachunków za energię elektryczną). Należy do takich organizacji jak: (EBU), (Bonac) i (CBA).

  W 1989 roku przeprowadziła się do Aten, a w 1991 nagrała i wydała swój pierwszy solowy album zatytułowany Gia proti fora. Rok później premierę miała jej druga płyta długogrająca zatytułowana Poso ligo me kseris. Krążek promował singiel „Teriazume”, którym reprezentowała Cypr podczas 37. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1992 roku, wygrywając w marcu finał krajowych eliminacji z wynikiem 228 punktów w głosowaniu jurorskim. W finale konkursu zorganizowanego 9 maja w Malmö zajęła ostatecznie 11. miejsce, zdobywając łącznie 57 punktów.

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.

  W 1993 roku ukazała się jej trzecia płyta studyjna zatytułowana Misise me, a w 1994 – album pt. Ftinoporo jinekas. Na albumie znalazł się m.in. utwór „Ime antropos ki ego”, z którym po raz drugi reprezentowała Cypr podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1994 roku. W finale konkursu organizowanego 30 kwietnia w Dublinie uplasowała się ostatecznie na 11. miejscu, zdobywając łącznie 51 punktów, w tym maksymalną notę 12 punktów od jurorów z Grecji. Podczas występu na scenie towarzyszyło jej pięciu wokalistów wspierających: Kyriakos Zymbulakis, Haris Halkitis, Eva Tselidu, Demos van Beke i Joanna Barrington.

  One – grecko-cypryjski boyband grający muzykę pop, założony w 1999 roku przez Jiorgosa Teofanusa i Wangelisa Jannopulosa.Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

  W kolejnych latach ukazały się następne płyty w dorobku Evridiki: I epomeni mera (1996), Pes to mu afto! (1997), Dese mu ta matia (1998), To kumbi (1999), Ola dika su (2000), Live ...Ki alios (2002), Oso fewgo jirizo (2003) i Sto idio wajoni (2005).

  W 2002 roku wcieliła się w rolę Taptim w musicalu King and I wyprodukowanym przez Mimi Denisi. W 2003 roku wystąpiła na koncercie w Teatro Likawitu razem z wieloma innymi lokalnymi wykonawcami, m.in. z zespołem One, Antonisem Remosem, Christosem Wlachakisem i Paschalisem Terzisem. Zapis z wydarzenia został zamieszczony na specjalnej płycie koncertowej pt. Tragudi sta pedia – Live sto Teatro Likawitu.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Ime antropos ki ego (gr. Είμαι άνθρωπος κι εγώ, Είμαι άνθρωπος κι εγώ) – utwór cypryjskiej wokalistki Evridiki napisany przez Jeorjosa Teofanusa, nagrany w 1994 roku i umieszczony na czwartej płycie studyjnej artystki zatytułowanej Ftinoporo jinekas.

  W 2007 ukazał się jej trzynasty krążek długogrający zatytułowany 13. Album promowany był przez singiel „Comme çi, comme ça” napisany przez jej narzeczonego Dimitrisa Korjalasa. Para została wybrana wewnętrznie przez lokalnego nadawcę publicznego (CyBC) na reprezentanta Cypru podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Helsinkach. 10 maja wystąpili w półfinale widowiska i zajęli ostatecznie 15. miejsce po zdobyciu łącznie 65 punktów (w tym maksymalnej noty 12 punktów od telewidzów z Grecji), nie dające kwalifikacji się do finału. Podczas występu na scenie towarzyszyły jej dwie tancerki, perkusista Dimitris Horianopulos i klawiszowiec Giannis Skutaris, sama artystka miała na sobie kreację projektu uznanego w kraju projektanta Christoforosa Kotentosa.

  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.

  Pod koniec października 2011 roku premierę miała kolejna płyta w karierze Evridiki zatytułowana Onirewome akoma... Mama.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Grecja zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Dotychczas kraj wziął udział 34 razy w konkursie, odniósł jedną wygraną - w 2005 Elena Paparizou wykonała "My Number One".
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Teriazume (gr. Ταιριάζουμε, Tairiázoume) – utwór cypryjskiej wokalistki Evridiki napisany przez Jeorjosa Teofanusa i Leonidasa Malenisa, nagrany w 1992 roku i umieszczony na drugiej płycie studyjnej artystki zatytułowanej Poso ligo me kseris.
  Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.
  37. Konkurs Piosenki Eurowizji 1992 odbył się 9 maja 1992 w hali lodowiska w Malmö (Szwecja). Festiwal prowadzili Lydia Cappolicchio i Harald Treutiger. Linda Martin, reprezentantka Irlandii, wygrała tegoroczny konkurs z piosenką "Why Me?", którą napisał Johnny Logan (podwójny zwycięzca w 1980 i 1987 roku). Podczas ceremonii otwarcia zatańczyła ze wstęgami, ubrana w barwy narodowe (żółty i niebieski). Tradycją "pocztówek" przed każdym występem było pokazywanie różnych regionów państwa-organizatora. Zeszłoroczna zwyciężyni, Carola Häggkvist, pojawiła się na scenie w białej sukni z przewiewnymi rękawami, kołnierzem i mankietami i wykonała utwór "All the reasons to live".
  Cypr zadebiutował na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1981 roku. Od czasu debiutu konkursem na Cyprze zajmuje się nadawca Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC).
  Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.904 sek.