• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eva Rubinstein

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Kalifornijski (University of California) – główny i najbardziej prestiżowy publiczny uniwersytet amerykańskiego stanu Kalifornia, de facto złożony z dziesięciu uniwersytetów i określany jako ich system. Wraz z systemem California State University i Community Colleges tworzy trójgałęziowy system publicznego szkolnictwa wyższego Kalifornii.Artur Rubinstein (ur. 28 stycznia 1887 w Łodzi, zm. 20 grudnia 1982 w Genewie) – polski pianista pochodzenia żydowskiego.
  Diane Arbus vel Nemerov (ur. 14 marca 1923, zm. 28 lipca 1971 w Nowym Jorku) – artystka nurtu fotografii dokumentalnej drugiej połowy XX wieku.

  Eva Rubinstein (ur. 1933 w Buenos Aires w Argentynie) – polska fotografka, twórca Rubinstein Piano Festival w Łodzi.

  Biografia[]

  Do roku 1939 mieszkała wraz z rodzicami w Paryżu, zaś po wybuchu II wojny światowej rodzina wyemigrowała do Nowego Jorku (w 1946 otrzymali obywatelstwo). Studiowała w Scripps College i na Wydziale Teatralnym Uniwersytetu Kalifornijskiego. W 1956 poślubiła Williama Sloane Coffina Jr., z którym miała troje dzieci - Annę, Alexandra i Davida. W 1968 roku małżeństwo zakończyło się rozwodem. W 1967 zaczęła zajmować się fotografią, początkowo komercyjną. Uczyła się jej u Saena Kernana, następnie studiowała u Lisette Model, Jima Hughesa, Kena Heymana i Diane Arbus. Zajmowała się fotografią portretową i dokumentalną. Rozpoczęła współpracę z wydawnictwami i czasopismami, publikując w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. Należy do American Society of Media Photographers i Polish Institute of Arts and Science of America.

  William Sloane Coffin jr (ur. 1 czerwca 1924 w Nowym Jorku, zm. 12 kwietnia 2006 w Strafford w stanie Vermont) – amerykański pastor Zjednoczonego Kościoła Chrystusa (UCC), działacz praw człowieka i ruchu pokojowego, uznawany za wybitnego teologa reformowanego.Lisette Model (ur. 10 listopada 1901 w Wiedniu, zm. 30 marca 1983 w Nowym Jorku), pseudonim artystyczny amerykańskiej fotograf Elise Felic Amelie Stern. Była wykładowczynią w New School for Social Research, gdzie jej wychowanką była m.in. Diane Arbus.

  Rodzina[]

  Córka pianisty Artura Rubinsteina i Anieli Młynarskiej Rubinstein. Zarówno jej brat, John Rubinstein, jak i bratanek, Michael Weston, są amerykańskimi aktorami. Eva Rubinstein jest także kuzynką poety Wojciecha Młynarskiego (dziadek Evy Rubinstein, Emil Młynarski, był stryjecznym dziadkiem Wojciecha).

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

  Bibliografia[]

 • Notka biograficzna zamieszczona w publikacji Eva Rubinstein. Fotografie z lat 1967-1990. Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1996. ISBN 83-86277-45-9
 • Linki zewnętrzne[]

 • Wywiad z Ewą Rubinstein (ang.)
 • Wywiad z Ewą Rubinstein (pol.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Artura Rubinsteina w Łodzi Rubinstein Piano Festival – festiwal muzyczny, który jest organizowany od 2008 roku w Łodzi dla upamiętnienia Artura Rubinsteina. Dotychczas odbyły się trzy edycje.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry) – stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Wojciech Marian Młynarski (ur. 26 marca 1941 w Warszawie) – poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.