• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eva Lund

  Przeczytaj także...
  Anette Norberg (ur. 12 listopada 1966 w Härnösand) – szwedzka curlerka, z 27 medalami imprez międzynarodowych jest najbardziej utytułowaną zawodniczką na świecie, pierwsza w historii kapitan, która zdobyła dwa złote medale igrzysk olimpijskich, starsza siostra Cathrine Lindahl. Zakończyła karierę sportową w 2013, przez wiele lat była skipem Team Folksam z Härnösands Curligklubb, później zaś dowodziła drużyną Ahlmarks z Karlstads Curligklubb.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Upplands Väsby – miasto w Upplandzie w Szwecji, administracyjnie w regionie Sztokholm, położone 30 km na północny zachód od Sztokholmu, stolica gminy o tej samej nazwie; ośrodek przemysłowy.

  Eva Lund (z domu Eriksson, ur. 1 maja 1971 w Sztokholmie) – szwedzka curlerka, dwukrotna mistrzyni olimpijska.

  Curlingiem zainteresowali ją w wieku 12 lat rodzice, którzy sami trenowali. Od 1998 była zawodniczką Härnösands Curling Klub w drużynie Anette Norberg. Studiowała farmaceutykę. Obecnie mieszka ze swoim mężem Stefanem i synem Adamem (ur. 1995) w Upplands Väsby.

  23 maja 2010 Lund wraz z Anną Le Moine i Cathriną Lindahl postanowiła zakończyć karierę sportową.

  Curling należy do zespołowych sportów precyzyjnych, podobnych do pétanque czy bocce. Jest on rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Do gry używa się ciężkich granitowych kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od liczby kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Poziom umiejętności, precyzja i złożoność wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany „szachami na lodzie”.Cathrine Lindahl z domu Norberg (ur. 26 lutego 1970 w Härnösandzie) – szwedzka curlerka, dwukrotna mistrzyni olimpijska.

  Drużyna[]

  Najważniejsze osiągnięcia[]

  Bibliografia[]

 • Eva Lund w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.). results.worldcurling.org.
 • Oficjalna strona internetowa zespołu Anette Norberg
 • Przypisy

  Anna Le Moine z domu Anna Bergström, znana także pod nazwiskiem Svärd (ur. 30 października 1973 w Sveg) – praworęczna szwedzka curlerka, dwukrotna mistrzyni olimpijska.Światowa Federacja Curlingu (ang. World Curling Federation, WCF) – mająca za zadanie dbanie o rozwój curlingu i curlingu na wózkach na świecie, organizowanie zawodów, formalizowanie przepisów oraz precyzowanie zasad.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.