• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Euston Square

  Przeczytaj także...
  London Borough of Camden – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północno-zachodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Jej nazwa pochodzi od Camden Town. Władzę stanowi Rada Gminy Camden (ang. Camden Council).Network Rail Ltd. – państwowy zarządca infrastruktury kolejowej w Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorstwo powstało w 2002 w związku z nacjonalizacją spółki akcyjnej Railtrack.
  Metropolitan Line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem magenta. Jest najstarszą z linii podziemnej kolejki w Londynie i zarazem na świecie. Otwarcie jej pierwszego odcinka nastąpiło 10 stycznia 1863 (pod nazwą Metropolitan Railway). Obecnie liczy 34 stacje (w tym tylko 9 pod ziemią), zaś łączna długość jej trasy wynosi 66,7 km (w tym tylko 9,7 km pod ziemią).

  Euston Square – stacja londyńskiego metra położona przy skrzyżowaniu ulic Euston Road i Gower Street w gminie Camden, w pierwszej strefie biletowej. Znajduje się pomiędzy stacjami Great Portland Street i King’s Cross St. Pancras, na trasach linii Circle, Metropolitan i Hammersmith & City.

  Metro w Londynie (ang. London Underground, potocznie the Tube) – system lokalnych linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługujących większość obszaru Wielkiego Londynu. Jest najstarszym metrem na świecie, pierwsi podróżni skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. Pomimo angielskiej nazwy, wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45% długości tras znajduje się pod ziemią.King’s Cross St. Pancras – jedna z największych stacji metra w Londynie, położona w dzielnicy Camden i służąca jako punkt przesiadkowy między sześcioma liniami: Circle Line, Metropolitan Line, Hammersmith & City Line, Northern Line, Piccadilly line i Victoria Line. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch wielkich stacji kolejowych: King’s Cross Station oraz St Pancras Station. Posiada osiem peronów.

  W 2011 roku ze stacji skorzystało 10,89 miliona pasażerów.

  Stacja została otwarta 10 stycznia 1863 roku pod nazwą Gower Street na pierwszym odcinku metra na świecie, będącym częścią Metropolitan Railway (stacja obsługiwała linię do 1932 roku). 1 listopada 1909 roku nazwa stacji została zmieniona na Euston Square.

  13 grudnia 2006 roku przedstawiciele Network Rail ogłosili plan rozbudowy stacji kolejowej Euston Station, który miał obejmować m.in. połączenie obu stacji przejściem podziemnym.

  Transport for London (TfL) – jednostka organizacyjna samorządu terytorialnego Wielkiego Londynu odpowiedzialna za kwestie transportu, w tym komunikacji publicznej. TfL zajmuje się zarówno bieżącym zarządzaniem infrastrukturą transportową (często za pośrednictwem wyłonionych w przetargach ajentów), jak i wdrażaniem długoterminowych strategii przyjmowanych przez władze Londynu.Circle Line – jedna z linii metra w Londynie, tradycyjnie oznaczana kolorem żółtym. Jej nazwa (w dosłownym tłumaczeniu "kolista linia") wzięła się z faktu, iż w latach 1949-2009 pociągi jeździły na niej w ruchu ciągłym, po pętli.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Platforma w kierunku zachodnim

 • Platforma w kierunku wschodnim

 • Symbol stacji

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Schemat sieci metra w Londynie (ang.). Transport for London. [dostęp 2012-05-23].
  2. Customer metrics: entries and exits (ang.). Transport For London. [dostęp 2012-05-23].
  3. Euston Square (ang.). London Moving. [dostęp 2012-05-23].
  4. Euston redevelopment (ang.). alwaystouchout.com. [dostęp 2012-05-23].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil stacji Euston Square na stronie Transport for London
 • Euston Station – jedna z głównych stacji kolejowych Londynu, leży w północnej części miasta w dzielnicy London Borough of Camden, na placu Euston Square. Posiada 18 peronów i obsłużyła w 2005 prawie 27,8 mln pasażerów.Great Portland Street - stacja metra londyńskiego na terenie City of Westminster, leżąca na trasie trzech linii: Circle Line, Hammersmith & City Line oraz Metropolitan Line. Została otwarta 10 stycznia 1863 roku, jako część pierwszego na świecie odcinka metra. Od 1917 roku nosi obecną nazwę. Według danych za rok 2008, korzysta z niej niespełna 7 mln pasażerów rocznie. Należy do pierwszej strefy biletowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.