Eustochia Calafato (ur. 25 marca 1434 w Annunziata na Sycylii, zm. 20 stycznia 1485 w Mesynie) – włoska klaryska (OSC), mistyczka i święta Kościoła katolickiego.
Gdy jej matka była ciąży, rodzina uciekła z miasta, z powodu epidemii dżumy, do miejscowości Annunziata (pol. Anuncjata), niedaleko Mesyny. Na chrzcie dziewczynka otrzymała imię Esmeralda (właśc. pol. Szmaragda Bernarda Cofino). W 1449 wstąpiła do zakonu klarysek przyjmując imię Eustochia. Niezadowolona z dyscypliny panującej w klasztorze, założyła nową fundację w Mesynie Santa Maria Accomandata, gdzie wprowadziła surowe reguły i została przełożoną nowej wspólnoty. Na założenie domu zakonnego otrzymała zgodę papieża Kaliksta III a na ten cel przekazano jej budynek dawnego szpitala. Wkrótce przeniosła klasztor do Montevergine z uwagi bądź to na niemożność odnowy bądź też na duży napływ kandydatek do zakonnego życia.
Montevergine, zwane również jako Partenio oraz Monti di Avella – wapienny masyw górski w środkowych Włoszech, w Kampanii, będący częścią Apeninów. Najbliższym większym miastem jest Avellino. Zbocza porośnięte są lasem bukowym z domieszką kasztanowca. Wysokość masywu dochodzi do 1480 m n.p.m.Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.
Eustochia zmarła 20 stycznia 1485 roku w Mesynie w opinii świętości. Jej ciało przeniesiono do kościoła w Montevergine, gdzie znajduje się do dzisiaj w nienaruszonym stanie.
Jej kult zaaprobował papież Pius VI 14 września 1782. Kanonizacji dokonał papież Jan Paweł II w dniu 11 czerwca 1988 w Mesynie.
Św. Eustochia jest patronką Mesyny, Sycylii i Włoch.
Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
Eustochia – imię
beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II
kult świętych
wstawiennictwo świętych

Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).Kalikst III (łac. Callistus III, właśc. Alfonso de Borja; ur. 31 grudnia 1378 w Xàtivie, zm. 6 sierpnia 1458 r. w Rzymie) – papież w okresie od 8 kwietnia 1455 roku do 6 sierpnia 1458 roku.
Warto wiedzieć że... beta
Mesyna (wł. Messina) – miasto i gmina we Włoszech, położone w północno-wschodniej części Sycylii, nad Cieśniną Mesyńską. Trzecie pod względem ludności miasto Sycylii - zamieszkuje je 247,5 tys. osób (2005). Mesyna jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Mesyna.
Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Chrzest – w chrześcijaństwie obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, mający postać sakramentalnego obmycia wodą, któremu towarzyszy słowo (Ef 5,26). Zgodnie z wiarą chrześcijańską obrzęd ten ma znaczenie wcielenia w Chrystusa jako ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana i łączy z Ludem Bożym Nowego Przymierza. Typowy obrzęd chrztu w chrześcijaństwie sprawowany jest w imię Trójcy Świętej: Ojca i Syna i Ducha Świętego – na polecenie samego założyciela Chrystusa (Mt 18,18-20).
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.