• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eustochia Esmeralda Calafato

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.

  Eustochia Calafato (ur. 25 marca 1434 w Annunziata na Sycylii, zm. 20 stycznia 1485 w Mesynie) – włoska klaryska (OSC), mistyczka i święta Kościoła katolickiego.

  Gdy jej matka była ciąży, rodzina uciekła z miasta, z powodu epidemii dżumy, do miejscowości Annunziata (pol. Anuncjata), niedaleko Mesyny. Na chrzcie dziewczynka otrzymała imię Esmeralda (właśc. pol. Szmaragda Bernarda Cofino). W 1449 wstąpiła do zakonu klarysek przyjmując imię Eustochia. Niezadowolona z dyscypliny panującej w klasztorze, założyła nową fundację w Mesynie Santa Maria Accomandata, gdzie wprowadziła surowe reguły i została przełożoną nowej wspólnoty. Na założenie domu zakonnego otrzymała zgodę papieża Kaliksta III a na ten cel przekazano jej budynek dawnego szpitala. Wkrótce przeniosła klasztor do Montevergine z uwagi bądź to na niemożność odnowy bądź też na duży napływ kandydatek do zakonnego życia.

  Montevergine, zwane również jako Partenio oraz Monti di Avella – wapienny masyw górski w środkowych Włoszech, w Kampanii, będący częścią Apeninów. Najbliższym większym miastem jest Avellino. Zbocza porośnięte są lasem bukowym z domieszką kasztanowca. Wysokość masywu dochodzi do 1480 m n.p.m.Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.

  Eustochia zmarła 20 stycznia 1485 roku w Mesynie w opinii świętości. Jej ciało przeniesiono do kościoła w Montevergine, gdzie znajduje się do dzisiaj w nienaruszonym stanie.

  Jej kult zaaprobował papież Pius VI 14 września 1782. Kanonizacji dokonał papież Jan Paweł II w dniu 11 czerwca 1988 w Mesynie.

  Św. Eustochia jest patronką Mesyny, Sycylii i Włoch.

  Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Eustochia – imię
 • beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II
 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Saint Eustochia Calafato (ang.). SQPN. [dostęp 2012-04-24].
  2. Święta Eustachia Calafato, dziewica. Internetowa Liturgia Godzin. [dostęp 2013-05-18].
  3. Święci Jana Pawła II. Kolekcja papieska na wiara.pl, 2005-04-25. [dostęp 2013-05-18].
  4. Eustochia. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-05-18].
  Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).Kalikst III (łac. Callistus III, właśc. Alfonso de Borja; ur. 31 grudnia 1378 w Xàtivie, zm. 6 sierpnia 1458 r. w Rzymie) – papież w okresie od 8 kwietnia 1455 roku do 6 sierpnia 1458 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mesyna (wł. Messina) – miasto i gmina we Włoszech, położone w północno-wschodniej części Sycylii, nad Cieśniną Mesyńską. Trzecie pod względem ludności miasto Sycylii - zamieszkuje je 247,5 tys. osób (2005). Mesyna jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Mesyna.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Chrzest – w chrześcijaństwie obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, mający postać sakramentalnego obmycia wodą, któremu towarzyszy słowo (Ef 5,26). Zgodnie z wiarą chrześcijańską obrzęd ten ma znaczenie wcielenia w Chrystusa jako ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana i łączy z Ludem Bożym Nowego Przymierza. Typowy obrzęd chrztu w chrześcijaństwie sprawowany jest w imię Trójcy Świętej: Ojca i Syna i Ducha Świętego – na polecenie samego założyciela Chrystusa (Mt 18,18-20).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.856 sek.