• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eustazy

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Eustazy Borkowski (ur. 12 marca 1887 w Warszawie, zm. 9 maja 1960 w Staten Island) - kapitan żeglugi wielkiej, dowodził polskimi transatlantykami w dwudziestoleciu międzywojennym.
  Luxeuil-les-Bains – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia-Franche-Comté, w departamencie Górna Saona.

  Eustazy, Eustazjuszimię męskie pochodzenia greckiego, którego pierwszym członem jest eu- ("dobrze"), a drugim – stás(is) ("staranie, trwanie, wytrwałość").

  Żeńskim odpowiednikiem jest Eustazja.

  Eustazy, Eustazjusz imieniny obchodzi 16 lipca i 29 marca.

  Znane osoby noszące imię Eustazy, Eustazjusz:

  Eustachy – imię męskie pochodzenia greckiego, którego znaczenie można objaśnić jako "kwitnący", "płodny". Imię to nosił męczennik Eustachy Rzymski, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.Opat (łac. abbas – „ojciec”, aram. ‏abba‎ – „ojciec”) – wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksieni.
 • Święty Eustazjuszopat z Luxeuil (wspomnienie 2 kwietnia)
 • Eustazy Borkowski
 • Zapoznaj się również z:

 • Eustachy
 • Eustacjusz
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Fros, Franciszek Sowa, Księga imion i świętych, t. 2, Kraków: Wydaw. WAM, 1997, ISBN 83-7097-374-4, OCLC 830087504.
  Warto wiedzieć że... beta

  Eustazja – imię żeńskie pochodzenia greckiego, stanowiące żeński odpowiednik imion Eustazjusz, Eustazy. Wśród patronów tego imienia – św. Eustazjusz, biskup Neapolu.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Święty Eustazjusz, Eustache de Luxeuil, Eustase, Eustaise (ur. ? w Burgundii, zm. 629 w Luxeuil) – opat, benedyktyn, święty Kościoła katolickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.774 sek.