• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eustacjusz

  Przeczytaj także...
  Ostap Mikitowicz Weresaj (ur. 1803 w Kałużeńcach, zm. 1890 w Sokiryńcach) - popularny ukraiński kobziarz, minstrel, oraz bandurzysta.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
  Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.

  Eustacjuszimię męskie z gr. Eustáthios, przejęte do łaciny jako Eustathius i Eustatius, utworzone od przymiotnika eustathés 'silny, dobrze zbudowany, zdrowy'. Mylone z Eustachym. Imię to nosiło niewielu świętych. Jego ukraińskim odpowiednikiem jest Ostap.

  Eustacjusz imieniny obchodzi 16 lipca i 29 marca.

  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Eustachy – imię męskie pochodzenia greckiego, którego znaczenie można objaśnić jako "kwitnący", "płodny". Imię to nosił męczennik Eustachy Rzymski, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

  Znane osoby noszące imię Eustacjusz:

 • Eustacjusz – biskup Berytos
 • Eustacjusz – biskup Antiochii, święty katolicki i prawosławny (wspomnienie 21 lutego, wcześniej 16 lipca)
 • Eustacjusz z Epifanei – retor i kronikarz
 • Eustacjusz z Kapadocji – neoplatonik
 • Eustacjusz z Tesaloniki – bizantyjski teolog, filolog, historyk, retor i epistolograf
 • Eustacjusz z Sebasty – biskup
 • Ostap Dłuski
 • Ostap Łucki – ukraiński rolnik, działacz państwowy i społeczny, poseł na sejm i senator II RP,
 • Ostap Ortwin
 • Ostap Weresaj
 • Postacie fikcyjne:

  Eustacjusz z Tesaloniki (zw. także Eustathios Kataphloros, w polskojęzycznych opracowaniach również jako Eustathios i Eustatios, ur. ok. 1125, zm. 1193/8) – bizantyjski teolog, filolog, historyk, retor i epistolograf, od 1175 r. arcybiskup Tesaloniki.Eustacjusz (Eustachy) z Antiochii, cs. Swiatitiel Jewstafij, archijepiskop Antiochijskij (zm. przed 337 w Tracji) – biskup Berei syryjskiej, patriarcha Antiochii, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
 • Ostap Bender z powieści Dwanaście krzeseł Ilfa i Pietrowa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eustacjusz z Antiochii. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM za H.Frosem i F. Sową (‘’Księga imion i świętych’’). [dostęp 2012-01-22].
  2. Н. А. Петровский, Словарь русских личных имен, Moskwa 1980
  Ilja Arnoldowicz Ilf (ros. Илья Арнольдович Ильф, właśc. Jechiel-Lejb Fajnzilberg) (ur. 15 października 1897 w Odessie, zm. 13 kwietnia 1937 w Moskwie) - pisarz radziecki.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Eustacjusz z Sebasty (ur. ok. 300, zm. ok. 377) – biskup Sebasty (Armenia) wyświęcony około 356 roku, syn Eulaliusza, biskupa Sebasty; organizator monastycyzmu w Kapadocji. Potępiony za błędne pojmowanie relacji Chrystusa i Ducha Świętego (równość), z czego zrodziła się sekta duchoburców i prześladowany przez zwolenników Ariusza. Ceniony i podziwiany przez Bazylego Wielkiego.
  Dwanaście krzeseł (ros. Двенадцать стульев) – rosyjska powieść satyryczna napisana w 1928 przez Ilję Ilfa i Eugeniusza Pietrowa.
  Ostap Dłuski, ur. Adolf Langer pseud. Jerzy, Czornyj, Malwin (ur. 31 października 1892 w Buczaczu, zm. 12 lutego 1964 w Warszawie) – galicyjski działacz komunistyczny, od 1918 w Komunistycznej Partii Austrii, 1926-1927 i 1934-1938 członek Sekretariatu Krajowego KC KPP.
  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Jewgienij Pietrowicz Pietrow (ros. Евгений Петрович Петров, właśc. Jewgienij Pietrowicz Katajew, ros. Евгений Петрович Катаев; ur. 30 listopada/13 grudnia 1903 w Odessie, zm. 2 lipca 1942, zestrzelony nad obwodem rostowskim) – radziecki pisarz i publicysta. Brat Walentina Katajewa.
  Ostap Bender (ros. Остап Бендер; także: Ostap-Sulejman-Berta-Maria-Bender-Bej, Bender-Zadunajski, Ostap Ibragimowicz) to postać fikcyjna, antybohater, mizantropiczny oszust, który po raz pierwszy pojawił się w powieści Dwanaście krzeseł (ros.: Двенадцать стульев) napisanej w roku 1928 przez tandem radzieckich autorów: Ilję Ilfa (1897-1937) i Jewgienija Pietrowa (1903-42).
  Ostap (Stanisław) Łucki, ukr. Оста́п Лу́цький (ur. 1883 w Łuce k. Sambora, zm. 3 września 1941 w Kotłasie) – ukraiński rolnik, polityk, żołnierz, publicysta, działacz państwowy i społeczny, poseł na Sejm II RP II i III kadencji, a w latach 1935–1939 senator II RP IV i V kadencji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.