• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • EuskoTren

  Przeczytaj także...
  Kraj Basków (dawniej także: Baskonia; bask. Euskadi, Euskal Herria, hiszp. País Vasco; nazwa oficjalna: Euskal Autonomia Erkidegoa - Comunidad Autónoma Vasca) – wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską. Tworzą ją prowincje: Gipuzkoa/Guipúzcoa, Bizkaia/Vizcaya i Araba/Álava. Zajmuje ona powierzchnię 7,3 tys. km². W roku 2001 zamieszkiwało ją w sumie około 2,1 mln ludzi. Najwięcej Basków mieszka w prowincjach Bizkaia i Gipuzkoa. Stolicą wspólnoty jest Vitoria-Gasteiz. Od zachodu graniczy z Kantabrią i Kastylią i Leonem, od południa z La Rioją i od wschodu z Nawarrą.Vizcaya (bask. Bizkaia) – prowincja w północnej Hiszpanii, współtworząca wspólnotę autonomiczną Kraju Basków. Prowincja liczy 1,1 mln mieszkańców (2009), z czego blisko 30% mieszka w stolicy – Bilbao (bask. Bilbo). Innymi większymi miastami są: Guernica (bask. Gernika-Lumo), Barakaldo, Portugalete, Durango i Balmaseda.
  Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
  Jedna z linii kolejowych obsługiwanych przez EuskoTren przebiegająca przez Playa de Toña en Sukarrieta w mieście Pedernales

  EuskoTren (Eusko Trenbideak / Ferrocarriles Vascos, oficjalnie: Eusko Trenbideak - Ferrocarriles Vascos S.A - Koleje Baskijskie) – przedsiębiorstwo kolejowe działające na obszarze Kraju Basków w Hiszpanii.

  San Sebastián (bask. Donostia, w latach 1980-2011 oficjalnie Donostia-San Sebastián) – stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa/Guipúzcoa w Kraju Basków. Liczba mieszkańców wynosi 186 tys. (2011).Port lotniczy Bilbao – port lotniczy położony 11 km na północ od Bilbao, w północnej Hiszpanii. Główny terminal portu zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava, został otwarty w 2000 r. W 2005 obsłużył 3 843 253 pasażerów.

  EuskoTren prowadzi przewozy kolejowe podobnie jak FEVE na liniach wąskotorowych o rozstawie 1000 mm. a zarazem jest w całości własnością rządu baskijskiego. Działalność firmy skoncentrowana jest na połączeniach miast i miasteczek regionu z San Sebastián i Bilbao. W zależności od świadczonych usług w skład całego przedsiębiorstwa Sociedad Pública Eusko Trenbideak-Ferrocarriles Vascos, S.A oprócz EuskoTren wchodzą:

  Bilbao (bask. Bilbo, kast. Bilbao) – miasto w północnej Hiszpanii, stolica baskijskiej prowincji Bizkaia (kast. Vizcaya), największe miasto Kraju Basków. Leży nad Zatoką Biskajską, nad rzeką Nervión (jak chcą niektórzy - Ibaizabal, rzeki Nervión i Ibaizabal łączą się u bram miasta).Vitoria-Gasteiz (nazwa oficjalna; hiszp. Vitoria, bask. Gasteiz) – miasto w północnej Hiszpanii, stolica prowincji Araba/Álava i wspólnoty autonomicznej Kraju Basków. Około 242 tysięcy mieszkańców w 2012 roku. Poza tym, Vitoria-Gasteiz jest Zieloną Stolicą Europy w 2012 roku.
 • EuskoKargo – zajmujące się przewozem towarów
 • EuskoTran – to nazwa tramwajów kursujących w Bilbao i Vitorii
 • Bizkaibus – nazwa autobusu miejskiego kursującego w prowincji Vizcaya
 • Linie kolejowe EuskoTren[]

  W budowie jest linia metra , która obsługiwana będzie przez EuskoTren łącząca San Antonio - Matiko z portem lotniczym Bilbao.

  Pedernales (oficjalnie: Pedernales-Sukarrieta) - niewielka miejscowość wypoczynkowa w północnej Hiszpanii w regionie Kraju Basków w prowincji Vizcaya.FEVE (z hiszp. Ferrocarriles de Vía Estrecha - Koleje wąskotorowe) - hiszpańskie przedsiębiorstwo kolejowe prowadzące przewozy osobowe jak i towarowe na szlakach wąskotorowych, o całkowitej długości 1250 km. FEVE utworzone zostało w 1965 r. i wchodzi w skład hiszpańskiego narodowego przewoźnika RENFE. Zdecydowana większość linii obsługiwanych przez FEVE leży wzdłuż lub w pobliżu Oceanu Atlantyckiego i Zatoki Biskajskiej. Obejmuje ono swoim działaniem tereny hiszpańskiej Galicji, Kantabrii, Asturii i częściowo Kraju Basków z rozgałęzieniem do regionu Kastylia i León. FEVE prowadzi operacje przewozowe na 1194 km torów, z czego 316 km jest zelektryfikowana. Najważniejszą linią obsługiwaną przez przewoźnika jest linia Transcantábrico biegnąca w całej swej długości na północnym wybrzeżu Hiszpanii łącząc miasta San Sebastian i Ferrol oraz począwszy od 1982 r. także miasto León w Kastylii. FEVE świadczy również przewozy osób w ruchu podmiejskim tzw. Cercanías. Głównym obszarem gdzie działa jako kolej podmiejska jest region Asturii - Cercanías Asturias, gdzie istnieje gęsta sieć FEVE i 5 linii podmiejskich, a system jest całkowicie zintegrowany z pociągami RENFE. FEVE prowadzi również przewozy towarowe, około 460 milionów ton towarów rocznie, co stanowi dużą część zysków firmy.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona EuskoTren
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Metro Bilbao jest to system metra obsługujący położone w Kraju Basków miasto Bilbao i jego przedmieścia. Długość obecnych dwóch linii wynosi 38.2 km, na których znajduje się 36 stacji w tym 20 podziemnych. Stacje metra zaprojektowane zostały przez Normana Fostera i przez mieszkańców nazywane są potocznie Fosterios.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Transport kolejowy – gałąź transportu zaliczana do transportu lądowego, obejmująca trzy podsektory: pasażerski transport kolejowy, towarowy transport kolejowy i infrastrukturę transportu kolejowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.