• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

  Przeczytaj także...
  Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Bad Doberan (do 1921 Doberan) – miasto w północno-wschodnich Niemczech nad Morzem Bałtyckim, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Rostock, siedziba urzędu Bad Doberan-Land. Do 3 września 2011 siedziba powiatu Bad Doberan. Leży 15 kilometrów na zachód od centrum Rostocku. Według danych z 31 grudnia 2008 miasto zamieszkiwało 11 294 ludzi.
  Pasewalk – miasto w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w Niemczech, w powiecie Vorpommern-Greifswald, siedziba Związku Gmin Uecker-Randow-Tal. Do 3 września 2011 siedziba powiatu Uecker-Randow. Wcześniej, za czasów NRD, miasto znajdowało się w granicach okręgu Neubrandenburg.
  Tablica informacyjna szlaku rowerowego EuRoB
  Tablica informacyjna obiektu EuRoB

  Europejski Szlak Gotyku Ceglanego (ang. European Route of Brick Gothic, EuRoB) – trasa turystyczna obejmująca miasta z ceglaną architekturą gotycką w krajach położonych nad Morzem Bałtyckim – głównie w Danii, Niemczech i Polsce.

  Ratusz (niem. Rathaus, dosł. dom rady) – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Rozwój gotyckiej architektury ceglanej powiązany jest ściśle z historią państw Europy północno-zachodniej i północno-wschodniej pomiędzy XIII a XVI w. oraz z powstaniem Hanzy, do której należały niektóre z miast położonych na tym obszarze.

  Neukloster – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Nordwestmecklenburg (pol. Północno-zachodnia Meklemburgia), siedziba urzędu Neukloster-Warin. Położone jest około 45 km od Rostocku, 20 km na wschód od Wismaru, 32 km na północny wschód od Schwerinu nad brzegiem jeziora Neuklostersee.Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.

  Na szlaku znajdują się gotyckie kościoły, klasztory, mury obronne, bramy, baszty, zamki, ratusze i inne gotyckie budowle z cegły.

  W latach 2002 - 2007 funkcjonowały dwa projekty: Europejski Szlak Gotyku Ceglanego I (EuRoB I) i Europejski Szlak Gotyku Ceglanego II (EuRoB II), które współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG III B.

  Roskilde – duńskie miasto i gmina położone na wyspie Zelandia, 30 km na zachód od Kopenhagi, w regionie Zelandia (Sjælland). Obecnie miasto liczy ponad 45 tys. mieszkańców i funkcjonuje jako miasto satelickie Kopenhagi. Roskilde leży na ruchliwej trasie kolejowej z Kopenhagi na Jutlandię, obsługiwanej przez liczne połączenia lokalne i dalekobieżne. W mieście znajduje się też krajowe lotnisko cywilne, z reguły nie obsługujące ruchu turystycznego.Chorin - gmina w Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Barnim, wchodzi w skład Związku Gmin Britz-Chorin-Oderberg. W 2008 liczyła 2 508 mieszkańców. Chorin położony jest na północny wschód od Berlina, nieopodal miasta Eberswalde.

  Pod koniec II etapu projektu (EuRoB II) w dniu 26 września 2007 roku w Greifswaldzie założono stowarzyszenie o tej samej nazwie.

  Lista miast znajdujących się na szlaku[ | edytuj kod]

 • Dania w Danii:
  1. Haderslev
  2. Løgumkloster
  3. Roskilde
 • Niemcy w Niemczech:
  1. Anklam
  2. Bad Doberan
  3. Brandenburg
  4. Buxtehude
  5. Chorin/ Eberswalde
  6. Flensburg
  7. Frankfurt nad Odrą
  8. Greifswald
  9. Güstrow
  10. Jüterbog
  11. Lübeck
  12. Lüneburg
  13. Bardowick - kościoły wokół Luneburga (Kirchenkreis Lüneburg)
  14. Lüneburger Klöster - klasztory wokół Luneburga
  15. Neubrandenburg
  16. Burg Stargard
  17. Neukloster
  18. Parchim
  19. Pasewalk
  20. Prenzlau
  21. Ribnitz-Damgarten
  22. Rugia (udział w projekcie EuRoB I i II, obecnie miasto nie jest członkiem szlaku)
  23. Szlezwik (udział w projekcie EuRoB I i II, obecnie miasto nie jest członkiem szlaku)
  24. Schwerin
  25. Stendal
  26. Stralsund
  27. Tangermünde
  28. Wismar
  29. Wolgast
 • Polska w Polsce:
  1. Chełmno
  2. Gdańsk
  3. Grudziądz
  4. Olsztyn
  5. Płock
  6. Sławno
  7. Stargard (udział w projekcie EuRoB I i II, obecnie miasto nie jest członkiem szlaku)
  8. Szczecin
 • Łotwa na Łotwie:
  1. Ryga (udział w projekcie EuRoB I i II, obecnie miasto nie jest członkiem szlaku)
 • Litwa na Litwie:
  1. Wilno (udział w projekcie EuRoB I i II, obecnie miasto nie jest członkiem szlaku)
 • Estonia w Estonii:
  1. Tartu (udział w projekcie EuRoB I i II, obecnie miasto nie jest członkiem szlaku)
 • Galeria[ | edytuj kod]

 • Katedra w Haderslev

  Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – fundusz utworzony w 1975 na podstawie art. 160 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Zgodnie z tym przepisem, celem funduszu jest „przyczynianie się do korygowania podstawowych dysproporcji regionalnych we Wspólnocie poprzez niwelowanie różnic w poziomach rozwoju oraz zacofania regionów’’.Gotyk ceglany (niem. Backsteingotik) – w szerokim znaczeniu określa się tym pojęciem dzieła architektury gotyckiej, gdzie cegła stanowi podstawowy materiał budulcowy.
 • Ratusz i Kościół św. Mikołaja w Stralsundzie

 • Zamek książąt mazowieckich w Płocku

  Bardowick (dolnoniem. Bewick; różne zapisy występujące w starych dokumentach: Bardowieck, Bardowiek, Bardewyk) - miasto (niem. Flecken) i gmina położona w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Lüneburg. Jest siedzibą gminy zbiorowej (niem. Samtgemeinde) Bardowick.Brandenburg an der Havel (powszechnie stosowna jest również forma skrócona Brandenburg; pol. hist. Branibór lub Branibórz) - miasto na prawach powiatu w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, położone nad rzeką Hawelą.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • gotyk ceglany
 • dzieła gotyku ceglanego
 • Hinrich Brunsberg
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
 • Warto wiedzieć że... beta

  Stendal, Hansestadt Stendal - miasto powiatowe w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, siedziba powiatu Stendal, nieoficjalna stolica kraju historycznego Stara Marchia (niem. Altmark). Liczy 42,7 tys. mieszkańców (2009). Leży w dolinie Łaby, ok. 125 km na zachód od Berlina i ok. 170 km na wschód od Hanoweru. Miasto zachowało cenne zabytki, przede wszystkim gotyckie kościoły i obwarowania. Miejsce urodzenia Johanna Joachima Wickelmanna jednego z pierwszych historyków sztuki.
  Buxtehude - miasto w Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia w powiecie Stade. Liczy około 39,5 tys. mieszkańców. Nazywane miastem bajek. Tutaj rozgrywa się akcja baśni o zającu i jeżu (niem. Der Hase und der Igel), znanej także w wersji Braci Grimm, chociaż oryginalna baśń dotyczyła jednak miejscowości Bexhövede.
  Szlezwik (niem. Schleswig, duń. Slesvig albo Sønderjylland) - region południowej Jutlandii, rozciągający się ok. 30 km na północ i 40 na południe od granicy duńsko-niemieckiej.
  Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik. Największa sala ekspozycyjna to dawny refektarz z finezyjnym sklepieniem kryształowym z ok. 1520. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.
  Wolgast – wysunięte najdalej na północny wschód miasto Niemiec; leży w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w powiecie Vorpommern-Greifswald nad cieśniną Piana, siedziba Związku Gmin Am Peenestrom (Amt Am Peenestrom). Zwane jest "bramą na wyspę Uznam" – dwa miejskie mosty łączą Uznam ze stałym lądem; na wyspie leży również dzielnica Mahlzow. Na koniec grudnia 2009 roku miasto liczyło 12 394 mieszkańców.
  Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sławnie, wcześniej pod wezwaniem Panny Marii i św. Jana Chrzciciela – gotycki kościół jest największą budowlą w Sławnie.
  Burg Stargard (do roku 1929 Stargard) − miasto w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Mecklenburgische Seenplatte, siedziba Związku Gmin Stargarder Land (Amt Stargarder Land).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.823 sek.