• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

  Przeczytaj także...
  Bad Doberan (do 1921 Doberan) – miasto w północno-wschodnich Niemczech nad Morzem Bałtyckim, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Rostock, siedziba urzędu Bad Doberan-Land. Do 3 września 2011 siedziba powiatu Bad Doberan. Leży 15 kilometrów na zachód od centrum Rostocku. Według danych z 31 grudnia 2008 miasto zamieszkiwało 11 294 ludzi.Ratusz (niem. Rathaus, dosł. dom rady) – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.
  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.
  Tablica informacyjna szlaku rowerowego EuRoB
  Tablica informacyjna obiektu EuRoB

  Europejski Szlak Gotyku Ceglanego (ang. European Route of Brick Gothic, EuRoB) – trasa turystyczna obejmująca miasta z ceglaną architekturą gotycką w krajach położonych nad Morzem Bałtyckim – głównie w Danii, Niemczech i Polsce.

  Neukloster – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Nordwestmecklenburg (pol. Północno-zachodnia Meklemburgia), siedziba urzędu Neukloster-Warin. Położone jest około 45 km od Rostocku, 20 km na wschód od Wismaru, 32 km na północny wschód od Schwerinu nad brzegiem jeziora Neuklostersee.Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Rozwój gotyckiej architektury ceglanej powiązany jest ściśle z historią państw Europy północno-zachodniej i północno-wschodniej pomiędzy XIII a XVI w. oraz z powstaniem Hanzy, do której należały niektóre z miast położonych na tym obszarze.

  Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – fundusz utworzony w 1975 na podstawie art. 160 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Zgodnie z tym przepisem, celem funduszu jest „przyczynianie się do korygowania podstawowych dysproporcji regionalnych we Wspólnocie poprzez niwelowanie różnic w poziomach rozwoju oraz zacofania regionów’’.Gotyk ceglany (niem. Backsteingotik) – w szerokim znaczeniu określa się tym pojęciem dzieła architektury gotyckiej, gdzie cegła stanowi podstawowy materiał budulcowy.

  Na szlaku znajdują się gotyckie kościoły, klasztory, mury obronne, bramy, baszty, zamki, ratusze i inne gotyckie budowle z cegły.

  W latach 2002 - 2007 funkcjonowały dwa projekty: Europejski Szlak Gotyku Ceglanego I (EuRoB I) i Europejski Szlak Gotyku Ceglanego II (EuRoB II), które współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG III B.

  Brandenburg an der Havel (powszechnie stosowna jest również forma skrócona Brandenburg; pol. hist. Branibór lub Branibórz) - miasto na prawach powiatu w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, położone nad rzeką Hawelą.Stendal, Hansestadt Stendal - miasto powiatowe w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, siedziba powiatu Stendal, nieoficjalna stolica kraju historycznego Stara Marchia (niem. Altmark). Liczy 42,7 tys. mieszkańców (2009). Leży w dolinie Łaby, ok. 125 km na zachód od Berlina i ok. 170 km na wschód od Hanoweru. Miasto zachowało cenne zabytki, przede wszystkim gotyckie kościoły i obwarowania. Miejsce urodzenia Johanna Joachima Wickelmanna jednego z pierwszych historyków sztuki.

  Pod koniec II etapu projektu (EuRoB II) w dniu 26 września 2007 roku w Greifswaldzie założono stowarzyszenie o tej samej nazwie.

  Lista miast znajdujących się na szlaku[ | edytuj kod]

 • Dania w Danii:
  1. Haderslev
  2. Løgumkloster
  3. Roskilde
 • Niemcy w Niemczech:
  1. Anklam
  2. Bad Doberan
  3. Brandenburg
  4. Buxtehude
  5. Chorin/ Eberswalde
  6. Flensburg
  7. Frankfurt nad Odrą
  8. Greifswald
  9. Güstrow
  10. Jüterbog
  11. Lübeck
  12. Lüneburg
  13. Bardowick - kościoły wokół Luneburga (Kirchenkreis Lüneburg)
  14. Lüneburger Klöster - klasztory wokół Luneburga
  15. Neubrandenburg
  16. Burg Stargard
  17. Neukloster
  18. Parchim
  19. Pasewalk
  20. Prenzlau
  21. Ribnitz-Damgarten
  22. Rugia (udział w projekcie EuRoB I i II, obecnie miasto nie jest członkiem szlaku)
  23. Szlezwik (udział w projekcie EuRoB I i II, obecnie miasto nie jest członkiem szlaku)
  24. Schwerin
  25. Stendal
  26. Stralsund
  27. Tangermünde
  28. Wismar
  29. Wolgast
 • Polska w Polsce:
  1. Chełmno
  2. Gdańsk
  3. Grudziądz
  4. Olsztyn
  5. Płock
  6. Sławno
  7. SzczecinC
 • Łotwa na Łotwie:
  1. Ryga (udział w projekcie EuRoB I i II, obecnie miasto nie jest członkiem szlaku)
 • Litwa na Litwie:
  1. Wilno (udział w projekcie EuRoB I i II, obecnie miasto nie jest członkiem szlaku)
 • Estonia w Estonii:
  1. Tartu (udział w projekcie EuRoB I i II, obecnie miasto nie jest członkiem szlaku)
 • Galeria[ | edytuj kod]

 • Katedra w Haderslev

  Buxtehude - miasto w Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia w powiecie Stade. Liczy około 39,5 tys. mieszkańców. Nazywane miastem bajek. Tutaj rozgrywa się akcja baśni o zającu i jeżu (niem. Der Hase und der Igel), znanej także w wersji Braci Grimm, chociaż oryginalna baśń dotyczyła jednak miejscowości Bexhövede.Szlezwik (niem. Schleswig, duń. Slesvig albo Sønderjylland) - region południowej Jutlandii, rozciągający się ok. 30 km na północ i 40 na południe od granicy duńsko-niemieckiej.
 • Ratusz i Kościół św. Mikołaja w Stralsundzie

 • Zamek książąt mazowieckich w Płocku

  Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik. Największa sala ekspozycyjna to dawny refektarz z finezyjnym sklepieniem kryształowym z ok. 1520. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.Wolgast – wysunięte najdalej na północny wschód miasto Niemiec; leży w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w powiecie Vorpommern-Greifswald nad cieśniną Piana, siedziba Związku Gmin Am Peenestrom (Amt Am Peenestrom). Zwane jest "bramą na wyspę Uznam" – dwa miejskie mosty łączą Uznam ze stałym lądem; na wyspie leży również dzielnica Mahlzow. Na koniec grudnia 2009 roku miasto liczyło 12 394 mieszkańców.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • gotyk ceglany
 • dzieła gotyku ceglanego
 • Hinrich Brunsberg
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Europejski Szlak Gotyku Ceglanego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sławnie, wcześniej pod wezwaniem Panny Marii i św. Jana Chrzciciela – gotycki kościół jest największą budowlą w Sławnie.
  Zamek książąt mazowieckich w Płocku – gotycka budowla wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego, siedziba książąt mazowieckich do końca XV wieku.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.
  Prenzlau – miasto w północno-wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia, siedziba powiatu Uckermark. Leży na Pojezierzu Meklemburskim, nad rzeką Wkrą. Liczy około 20 tys. mieszkańców.
  Brama (wrota) – główne wejście lub wjazd na teren zamknięty, otwór, najczęściej zamykany, umieszczony w określonej budowli (ogrodzeniu, murze, budynku) ujęty w obudowę konstrukcyjno-architektoniczną.
  Neubrandenburg (pol. hist. Nowy Branibórz, Branibór Nowy) – miasto powiatowe w Niemczech w południowo-wschodniej części Meklemburgii-Pomorza Przedniego na Pojezierzu Meklemburskim, siedziba powiatu Mecklenburgische Seenplatte. Jest położone na północnym skraju jeziora Tollensesee w pobliżu miejsca, gdzie wypływa zeń rzeka Tollense. Miasto obejmuje także wzgórze Datzeberg, na którym wybudowano osiedle bloków mieszkalnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.