• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejski Ruch Republikański

  Przeczytaj także...
  Luciana Sbarbati (ur. 10 maja 1946 w Rzymie) – włoska polityk, nauczyciel akademicki, była posłanka i eurodeputowana, od 2008 do 2013 senator.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Partie polityczne Włoch – układ głównych włoskich ugrupowań politycznych w 2010 oraz wykaz najważniejszych partii nieistniejących (od początku lat 90.).

  Europejski Ruch Republikański (wł. Movimento Repubblicani Europei, MRE) – mała włoska liberalna partia polityczna, działająca w latach 2001-2011, opowiadająca się za ścisłą integracją w ramach Unii Europejskiej.

  Ugrupowanie zostało założone w marcu 2001 przez część działaczy Włoskiej Partii Republikańskiej sprzeciwiających się dalszej współpracy z Silvio Berlusconim. MRE przystąpił do Drzewa Oliwnego i wraz z nim do szerokiego bloku wyborczego Unia.

  Przewodnicząca partii Luciana Sbarbati w 2004 została jedynym przedstawicielem MRE w Parlamencie Europejskim, ugrupowanie w 2006 uzyskało też jednego posła w Izbie Deputowanych. Ugrupowanie należało do Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów i frakcji ALDE.

  Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.Liberalizm (łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi. Innymi wartościami cenionymi przez liberałów są wartości demokratyczne, wolności i prawa obywatelskie czy własność prywatna i wolny rynek.

  W 2007 MRE przystąpił do Partii Demokratycznej, zachowując w jej ramach odrębność organizacyjną, działając na zasadzie partii stowarzyszonej. W 2010 ugrupowanie opuściło PD. W 2011 MRE przyłączył się do Włoskiej Partii Republikańskiej.

  Zobacz też[]

 • Partie polityczne Włoch
 • Przypisy

  1. Direzione Nazionale MRE: sempre nel centro sinistra ma fuori dal PD (wł.). repubblicanieuropei.org, 17 kwietnia 2010. [dostęp 3 sierpnia 2010].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Włoska Partia Republikańska (wł. Partito Repubblicano Italiano, PRI) – mała włoska liberalna partia polityczna, członek Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów.
  Partia Demokratyczna (wł. Partito Democratico, PD) – włoska partia polityczna o charakterze centrolewicowym, powstała 14 października 2007.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ang. Alliance of Liberals and Democrats for Europe, fr. Alliance des Démocrates et des Libéraux pour l’Europe, ALDE) – frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim. Powstała jako ponadnarodowe porozumienie zawarte w 2004 z inicjatywy dwóch europejskich ugrupowań politycznych: Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (przemianowanej w 2012 na Partię Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy) oraz powstałej tuż po wyborach do PE VI kadencji Europejskiej Partii Demokratycznej.
  Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ang. Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party, ALDE Party) – europejska partia polityczna, działająca głównie na obszarze Unii Europejskiej, zrzeszająca ponad około 55 krajowych ugrupowań politycznych o profilu liberalnym. Do 2012 działająca jako Partia Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (ang. Party of European Liberals, Democrats and Reformers, ELDR). Siedziba partii mieści się w Brukseli. Ugrupowanie należy do Międzynarodówki Liberalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.