• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejska Federacja Humanistyczna

  Przeczytaj także...
  Prawa człowieka – koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka. Prawa te mają charakter:Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
  Wolnomyślicielstwo – ideologia, ruch społeczny okresu Oświecenia odwołujący się do idei liberalizmu politycznego, społecznego i wyznaniowego, a zasadzający się na poglądzie, iż sądy należy formułować na podstawie wiedzy naukowej i rozumowania logicznego, bez odwoływania się do argumentów religijnych czy tradycji.
  Logo EHF

  Europejska Federacja Humanistyczna (ang. European Humanist Federation, EHF) – międzynarodowe stowarzyszenie, które zrzesza organizacje humanistyczne, laickie oraz wolnomyślicielskie z Europy. EHF ma siedzibę w Brukseli. Przewodniczącym EHF jest politolog, socjolog i filozof Pierre Galand. Stowarzyszenie zostało założone w 1991 roku w Brukseli.

  Laicyzm (z fr. laïcisme) to koncepcja rozdziału państwa od Kościoła i braku wpływów religijnych na sprawy państwowe. Laicyzm ma na celu zapewnienie niezależności religijnej oraz swobody praktyk religijnych.Polska Federacja Humanistyczna (dawniej jako Federacja Polskich Stowarzyszeń Humanistycznych) - polskie stowarzyszenie stowarzyszeń o charakterze humanistycznym i laickim.

  Polska Federacja Humanistyczna współpracuje z EHF.

  Cele[]

  Stowarzyszenie ma na celu reprezentować interesy swoich członków na poziomie europejskim, między innymi poprzez udział w polityce Unii Europejskiej. Do głównych zadań należy działalność na rzecz wartości humanistycznych, rozdziału Kościoła od państwa, praw człowieka, a także przeciwko dyskryminacji ludzi niewierzących.

  Humanizm – w wąskim sensie: prąd filozoficzny, etyczny i kulturowy epoki odrodzenia (humanizm renesansowy). W szerokim sensie: antropocentryczna postawa intelektualna i moralna, wyrażającej się troską o potrzeby, szczęście, godność i swobodny rozwój człowieka, a także przykładająca wagę do racjonalnego myślenia. W szerokim sensie, można mówić o humanizmie starożytnym, czy współczesnym.Stowarzyszenie – organizacja społeczna (zrzeszenie) powoływana przez grupę osób mających wspólne cele lub zainteresowania.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa EHF
 • Przypisy

  1. European Humanist Federation – Why a Humanist Federation?, www.humanistfederation.eu [dostęp 2015-12-01].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.