• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejska Akademia Sztuk

  Przeczytaj także...
  Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.Małgorzata Omilanowska z domu Jakubowska (ur. 10 kwietnia 1960 w Warszawie) – polska historyk sztuki, od 2012 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Donalda Tuska.
  Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.
  Bilbord reklamujący Europejską Akademię Sztuki w Warszawie, przy warszawskiej Cytadelii

  Europejska Akademia Sztuk (EAS) w Warszawie – utworzona w październiku 1992 roku, pierwsza prywatna szkoła sztuk pięknych o statusie szkoły wyższej w Polsce. Jej założycielem i pierwszym rektorem jest prof. Antoni Fałat.

  Antoni Fałat (ur. 20 grudnia 1942 w Warszawie) – polski malarz, grafik i rysownik, twórca i rektor Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.

  EAS prowadzi studia dzienne:

 • 3-letnie licencjackie,
 • 2-letnie uzupełniające magisterskie,
 • 4-letnie studia inżynierskie.
 • Opis postępowania kwalifikacyjnego: podstawą przyjęcia na studia jest przegląd teczki prac i rozmowa kwalifikacyjna (historia sztuki, film, architektura, współczesne wydarzenia artystyczne, zainteresowania). Absolwent otrzymuje dyplom licencjata/magistra sztuki.

  Józef Panfil (ur. 28 czerwca 1958 w Tomaszowie Mazowieckim) – polski artysta malarz. Uprawia malarstwo olejne i rysunek. Maluje pejzaże, martwe natury oraz portrety, które są utrzymane w konwencji realistycznej.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

  Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:

 • Medal Komisji Edukacji Narodowej dla rektora EAS za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania 1997
 • Dyplom uznania Marszałka Sejmu RP Macieja Płażyńskiego dla rektora EAS za odwagę tworzenia wyższej edukacji niepaństwowej w III Rzeczypospolitej – czerwiec 2000
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla rektora EAS wśród 10 najlepszych uczelni niepaństwowych – grudzień 2001
 • Pozytywna ocena Państwowej Komisji Akredytacyjnej – grafika 2003, malarstwo 2004
 • Ewa Pełka (ur. 6 maja 1952 w Szczecinie) – polska malarka, profesor malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.Franciszek Andrzej Bobola Starowieyski, pseud. Jan Byk (ur. 8 lipca 1930 w Bratkówce koło Krosna, zm. 23 lutego 2009 w Warszawie) – polski grafik, malarz, rysownik i scenograf; jeden z największych kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce.

  Władze uczelni[edytuj kod]

 • Rektor – prof. EAS Antoni Fałat
 • Prorektor – mgr inż. Roman Lipiński
 • Dziekan Wydziału Malarstwa – prof. EAS Barbara Szubińska
 • Dziekan Wydziału Grafiki – prof. EAS Ryszard Osadczy
 • Kierunki[edytuj kod]

 • malarstwo
 • grafika artystyczna
 • architektura i urbanistyka
 • Wybrani wykładowcy[edytuj kod]

  Przypisy

  1. Kontakt, vistula.edu.pl, [dostęp: 31.08.2014].
  2. Kadra, vistula.edu.pl, [dostęp: 31.08.2014].
  Wiktor Zin (ur. 14 września 1925 w Hrubieszowie, zm. 17 maja 2007 w Rzeszowie) – polski architekt, profesor Politechniki Krakowskiej, generalny konserwator zabytków (1977–1981), prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa; popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, felietonista, autor programu telewizyjnego Piórkiem i węglem. Był synem Piotra i Stefanii Zinów.Urbanistyka – nauka o planowaniu miast i osiedli oraz ich powstawaniu i historii rozwoju; urbanistyka jest dyscypliną nauk technicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Alojzy Balcerzak (ur. 1 listopada 1930 w Zdworzu) – polski grafik, malarz, artysta plastyk, popularyzator sztuki i wykładowca.
  Kiejstut Bereźnicki (ur. 21 grudnia 1935 w Poznaniu) – polski malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
  Jerzy Duda-Gracz (ur. 20 marca 1941 w Częstochowie, zm. 5 listopada 2004 w Łagowie) − polski malarz, rysownik, scenograf, pedagog.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Maciej Płażyński (ur. 10 lutego 1958 w Młynarach, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski prawnik, polityk, wojewoda gdański w latach 1990–1996, marszałek Sejmu w latach 1997–2001, jeden z założycieli i były przewodniczący Platformy Obywatelskiej oraz jej klubu parlamentarnego, poseł na Sejm III, IV i VI kadencji, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji.
  Stanisław Baj (ur. 2 czerwca 1953 r. w Dołhobrodach) – współczesny malarz polski, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Europejskiej Akademii Sztuk.
  Jan Kucz (ur. 10 czerwca 1936 w Zarzeczu) – polski rzeźbiarz i pedagog.W 1955 r. ukończył Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej, a w 1961 r. ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1982 r. reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji, w latach 1992–2002 był członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Prowadzi pracownię rzeźby na macierzystej uczelni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.