• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejska Agencja Kosmiczna  Podstrony: [1] [2] 3
  Przeczytaj także...
  Promieniowanie gamma – wysokoenergetyczna forma promieniowania elektromagnetycznego. Za promieniowanie gamma uznaje się promieniowanie o energii kwantu większej od 50 keV. Zakres ten częściowo pokrywa się z zakresem promieniowania rentgenowskiego. W wielu publikacjach rozróżnienie promieniowania gamma oraz promieniowania X (rentgenowskiego) opiera się na ich źródłach, a nie na długości fali. Promieniowanie gamma wytwarzane jest w wyniku przemian jądrowych albo zderzeń jąder lub cząstek subatomowych, a promieniowanie rentgenowskie – w wyniku zderzeń elektronów z elektronami powłok wewnętrznych lub ich rozpraszaniu w polu jąder atomu. Promieniowanie gamma jest promieniowaniem jonizującym i przenikliwym. Promieniowania gamma oznacza się grecką literą γ, analogicznie do korpuskularnego promieniowania alfa (α) i beta (β).Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Polska dołączy do Europejskiej Agencji Kosmicznej Media2 [dostęp 2012-09-16].
  2. ESA – Funding, esa.int [dostęp 2021-07-05] (ang.).
  3. Konwencja o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej, sporządzona w Paryżu dnia 30 maja 1975 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 61).
  4. Convention for the establishment of a European Space Agency (with annexes and final act).
  5. Funding, www.esa.int [dostęp 2021-07-03] (ang.).
  6. ESA: Johann-Dietrich Woerner is a new ESA Director General (ang.). esa.int/ESA. [dostęp 2015-07-11].
  7. Dordain Jean-Jacques (ang.). W: SpaceFacts [on-line]. 2010-12-31. [dostęp 2016-01-03].
  8. ESA: Polish flag raised at ESA (ang.). 2012-11-19. [dostęp 2012-11-19].
  9. Dz.U. z 2008 r. nr 154, poz. 959.
  10. Krzysztof Kanawka, Rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z ESA, Kosmonauta.net, 28 listopada 2011 [dostęp 2016-01-03].
  11. Krzysztof Kanawka, Dyrektor generalny ESA przedstawia plany na rok 2012, Kosmonauta.net, 9 stycznia 2012 [dostęp 2016-01-03].
  12. Jarosław Jaworski, Maciej Mickiewicz, Polska w ESA: decyzja zapadła, Odkrywcy.pl, 14 czerwca 2012 [dostęp 2012-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-30].
  13. ExoMars Trace Gas Orbiter and Schiaparelli Mission (2016), exploration.esa.int [dostęp 2019-02-05] (ang.).
  14. Name Europe’s robot to roam and search for life on Mars, exploration.esa.int [dostęp 2019-02-05] (ang.).
  15. ESA PR 28-2018: BepiColombo blasts off to investigate Mercury’s mysteries, sci.esa.int [dostęp 2019-02-05] (ang.).
  16. ESA at the forefront of space education, European Space Agency [dostęp 2016-01-03].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Europejskiej Agencji Kosmicznej
 • Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej (strona archiwalna)
 • Artykuły na portalu kosmonauta.net na temat Europejskiej Agencji Kosmicznej i jej misji
 • Polska na drodze do ESA, TVP, 3 października 2008 [zarchiwizowane z adresu 2009-06-01].
 • Lista umów w kategorii „Kosmos” w Internetowym Systemie Aktów Prawnych
 • Tytan (Saturn VI) – największy księżyc Saturna, jedyny księżyc w Układzie Słonecznym posiadający gęstą atmosferę, w której zachodzą skomplikowane zjawiska atmosferyczne. Jest to również jedyne ciało poza Ziemią, na powierzchni którego odkryto powierzchniowe zbiorniki cieczy – jeziora. Nie wypełnia ich jednak woda, ale ciekły metan, który na Ziemi występuje w postaci palnego gazu.Vega (wł. Vettore Europeo di Generazione Avanzata) – nowa rakieta nośna o niskim udźwigu użytkowana przez Europejską Agencję Kosmiczną. Ma ona stanowić konkurencję dla pozostałych rakiet o niskim udźwigu stosowanych obecnie. Wykorzystywana jest do startów komercyjnych.


  Podstrony: [1] [2] 3  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  DORIS – satelitarny system oparty na zjawisku Dopplera. Można nazwać ten system „mierniczym przestrzeni kosmicznej”, gdyż wyznacza on z dużą precyzją orbity satelitów. DORIS jest także ziemskim systemem pozycjonowania. Jest wykorzystywany na satelitach altimetrycznych i teledetekcyjnych, więc służy pośrednio do wyznaczania kształtu i rozmiarów Ziemi m.in. poprzez badanie poziomu mórz i pola siły ciężkości. System ten dostarcza danych do badań w zakresie geodezji, geofizyki, a także dla innych dziedzin.
  Airbus Group (dawniej European Aeronautic Defence and Space Company - EADS) – koncern lotniczo-zbrojeniowy, powstały w 2000 roku wyniku fuzji aktywów Francji, Niemiec i Hiszpanii. Głównymi spółkami powiązanymi EADS są Eurocopter Group, Airbus) i EADS Astrium. Koncern EADS przechodzi obecnie przez proces restrukturyzacji. W jego ramach, 31 lipca 2013 roku, spółka ogłosiła iż podjęła decyzję o scaleniu ze spółką powiązaną Airbus, i przyjęciu nowej nazwy Airbus Group. Termin połączenia spółek nie jest znany.
  Satelity geofizyczne śledzą warunki na Ziemi. Krążąc po orbicie prawie biegunowej, regularnie obserwują powierzchnię Ziemi, dostarczając danych kartografom, geologom oraz poszukiwaczom surowców mineralnych w tym złóż ropy naftowej. Pokazują rodzaje i stan użytków rolnych, pozwalają rozpoznać obszary zagrożone przez szkodniki, na przykład szarańczę. Wykrywają wycieki ropy, pożary lasów, dewastację dżungli tropikalnej oraz zanieczyszczenia atmosfery i mórz.
  Międzynarodowa organizacja rządowa (organizacja rządowa, ang. International Governments Organizatons – IGOs, governmental organization – GO) – związek przynajmniej trzech państw powoływany umową międzynarodową w celu realizacji celów statutowych. Podstawy prawne ich funkcjonowania stanowi prawo międzynarodowe.
  KEO – sztuczny satelita będący kosmiczną "kapsułą czasu", która ma zostać wyniesiona na orbitę. Zabierze ze sobą wiadomości od dzisiejszych mieszkańców Ziemi dla tych, którzy będą zamieszkiwać ją za 50 tysięcy lat, kiedy powróci na Ziemię. Projekt jest wspierany między innymi przez UNESCO, Hutchison i Europejską Agencję Kosmiczną.
  Laboratorium kosmiczne Columbus – europejskie laboratorium naukowe przeznaczone dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.109 sek.