• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • European Rugby Champions Cup  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Top 14 – francuska, najstarsza liga rugby na świecie. Założona w 1892 r. Rozgrywki trwają do dziś z przerwami spowodowanymi wybuchem I wojny światowej i II wojny światowej. Rozgrywkami zarządza Ligue nationale de rugby. Dwie najsłabsze drużyny po fazie zasadniczej spadają do Rugby Pro D2. Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej grają mecze play-off według systemu: pierwszy zespół gra z czwartym, a drugi z trzecim.Francuska Federacja Rugby (fr. Fédération Française de Rugby) — ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Francji, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem francuskiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.

  European Rugby Champions Cup – najwyższy poziom międzynarodowych klubowych rozgrywek rugby union w Europie. W obecnej formie turniej organizowany jest od 2014 roku, jako kontynuacja istniejącego w latach 1995–2014 Pucharu Heinekena. W rozgrywkach uczestniczą kluby z krajów grających w Pucharze Sześciu Narodów reprezentujących trzy ligi: Top 14, Premiership oraz Pro14.

  European Rugby Challenge Cup – coroczne rozgrywki dla najlepszych europejskich klubów rugby union, niższe rangą od European Rugby Champions Cup, odbywające się od sezonu 1996/1997. Ich organizatorem od 2014 jest European Professional Club Rugby. Ronan John Ross O’Gara (ur. 7 marca 1977 w San Diego) – irlandzki rugbysta występujący na pozycji łącznika ataku w Munster oraz w irlandzkiej drużynie narodowej. Jest rekordzistą drużyny Irlandii w liczbie zdobytych punktów; zdobył także najwięcej punktów w historii w rozgrywkach Pucharu Heinekena.

  Historia[ | edytuj kod]

  Puchar Heinekena[ | edytuj kod]

  Rozgrywki zostały zorganizowane z inicjatywy federacji rugby pięciu krajów: Irlandii, Walii, Włoch, Rumunii i Francji, które w tym celu zawiązały organizację European Rugby Cup. W pierwszym sezonie, 1995/1996, wzięło udział 12 drużyn, a zwycięstwo odniósł francuski klub Tuluza. Drużyny rywalizowały początkowo w czterech trzyzespołowych grupach, których zwycięzcy awansowali do półfinałów. W kolejnym sezonie do rozgrywek dołączyły drużyny z Anglii i Szkocji, zabrakło natomiast drużyny rumuńskiej. Liczbę drużyn powiększono do 20 (skład grup zmieniono z 3 na 5 zespołów, a fazę play-off inaugurowano na etapie ćwierćfinałów). W następnym sezonie w fazie grupowej wprowadzono kołowy system gier (każda para drużyn w grupie rozgrywała mecz i rewanż). W sezonie 1998/1999 ponownie nie uczestniczyły drużyny z Anglii (liczba drużyn w rozgrywkach zmniejszyła się do 16).

  Premiership Rugby (Gallagher Premiership Rugby, dawniej Courage League, Allied Dunbar Premiership, Zurich Premiership, Guinness Premiership, Aviva Premiership Rugby) – profesjonalna liga rugby union w Anglii, najwyższy poziom rozgrywek klubowych w tym kraju. W lidze rywalizuje corocznie 12 drużyn, zwycięzca zostaje mistrzem Anglii. Uważana jest za jedną z trzech najlepszych lig rugby union w Europie obok międzynarodowej Pro14 i francuskiej Top 14. Najwięcej tytułów mistrzowskich w historii zdobyła drużyna Leicester Tigers, natomiast aktualnym mistrzem (z 2018) jest drużyna Saracens. European Proffesional Club Rugby (EPCR) – pozarządowa organizacja międzynarodowa będąca organizatorem europejskich pucharowych rozgrywek klubowych w rugby union (European Rugby Champions Cup i European Rugby Challenge Cup), założona w 2014.

  Od sezonu 1999/2000, gdy powróciły do pucharu drużyny angielskie, format rozgrywek ustalił się na dłuższy czas. Brały w nich udział 24 drużyny, po 6 angielskich i francuskich, 10 z Celtic League (Pro12), zaś zasady kwalifikacji 2 pozostałych były zmienne. W pierwszym etapie drużyny były podzielone na 6 czterozespołowych grup, w których mecze rozgrywano systemem kołowym. W fazie play-off rozpoczynającej się od ćwierćfinałów (do których awansowali zwycięzcy grup i dwie najlepsze drużyny z drugich miejsc) decydował pojedynczy mecz.

  Maro Itoje (ang. wym. [ˌmɑ.ɹoʊ iˈtoʊ.dʒe], ur. 28 października 1994 r. w gminie Camden w Londynie) – angielski rugbysta nigeryjskiego pochodzenia występujący zazwyczaj na pozycji wspieracza, rzadziej rwacza. Reprezentant kraju, srebrny medalista pucharu świata, mistrz świata do lat 20, zdobywca Wielkiego Szlema podczas Pucharu Sześciu Narodów, klubowy mistrz Anglii i Europy. Owen Farrell (ur. 24 września 1991 r. w Billinge Higher End w pobliżu Wigan) – angielski rugbysta występujący na pozycji środkowego lub łącznika ataku, reprezentant kraju. Syn Andy’ego Farrella.

  European Rugby Champions Cup[ | edytuj kod]

  Począwszy od co najmniej 2007 roku pomiędzy federacjami narodowymi a organizatorami krajowych rozgrywek ligowych – angielskiej Premiership i francuskiej Ligue Nationale de Rugby – narastał konflikt. Tamtejsze kluby podnosiły zarzuty o złą dystrybucję zysków i niesprawiedliwy system kwalifikacji. Francuskie kluby kilkakrotnie groziły opuszczeniem rozgrywek, w 2012 roku zapowiadając stworzenie wraz z Anglikami alternatywnych zawodów po sezonie 2013/2014. W efekcie negocjacji prowadzonych pomiędzy udziałowcami prowadzącej Puchar Heinekena spółki European Rugby Cup Ltd. zawarto porozumienie, na mocy którego jego strony powołały nową instytucję European Professional Club Rugby, a Puchar Heinekena został zastąpiony przez European Rugby Champions Cup. Liczbę uczestniczących w nim zespołów ograniczono do 20, zmieniono także reguły kwalifikacji. Wprowadzono zasadę podziału zysku po 1/3 dla klubów z każdej z lig. Porozumienie zawarto na okres co najmniej ośmiu lat.

  Heineken – holenderskie przedsiębiorstwo piwowarskie, założone w 1864 przez Gerarda Adriaana Heinekena w Amsterdamie. Spółka jest właścicielem ponad 130 browarów w ponad 65 państwach na całym świecie i zatrudnia około 64 tys. pracowników. Warzy i sprzedaje ponad 170 regionalnych, lokalnych, okazjonalnych i specjalistycznych piw, takich jak Cruzcampo, Tiger, Żywiec, Birra Moretti, Ochota, Murphy’s, Star i Heineken.Leinster Rugby (wym. [ˈlɛnstər ˈrʌgbɪ]) – irlandzki zespół rugby z prowincji Leinster założony w 1875 r. Drużyna reprezentuje cały region na arenie krajowej i międzynarodowej. Największe sukcesy to triumfy w European Rugby Champions Cup i w lidze Pro14.

  W rozgrywkach uczestniczyło 20 klubów. Automatyczny awans uzyskiwało 19:

 • siedem zespołów z ligi Pro14 (najlepsze kluby z czterech krajów uczestniczących w lidze – Irlandii, Szkocji, Walii i Włoch, oraz trzy kolejne najlepsze kluby)
 • sześć najlepszych zespołów z ligi Top 14
 • sześć najlepszych zespołów z ligi Premiership
 • Reguły przyznawania ostatniego, 20 miejsca w rozgrywkach, były zmienne. W sezonie 2017/2018 rywalizację o nie toczyły cztery drużyny (kolejne najlepsze dwie drużyny z Pro14 i po jednej z Top 14 i Premiership).

  Stade Toulousain – francuski klub rugby z siedzibą w Tuluzie założony w 1907. Najbardziej utytułowany klub rugby w Europie i Francji. Trzykrotny zdobywca Pucharu Heinekena i siedemnastokrotny mistrz Francji. Obecnie gra w Top 14.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  W fazie grupowej drużyny dzielono na pięć czterozespołowych grup, które grały każdy z każdym po dwa mecze (u siebie i na wyjeździe). Zwycięzcy grup oraz trzy najlepsze drużyny z drugich miejsc awansowały do fazy pucharowej. W niej rozgrywano ćwierćfinały, półfinały i finał (w każdej rundzie po jednym meczu, bez rewanżu).

  Włoska Federacja Rugby (FIR) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Włoch, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem włoskiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.Rumuńska Federacja Rugby – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Rumunii, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem rumuńskiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.

  W 2020 podjęto decyzję o zwiększeniu liczby uczestników do 24 (po ośmiu z każdej ligi) i zmianie formatu.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sponsoring jest jedną z najszybciej rozwijających się form promocji. Jego istotą są skojarzenia, dzięki którym pozytywny obraz sponsorowanego przenosi się na sponsora. Znak sponsora towarzyszy imprezom lub działaniu sponsorowanych instytucji. W przypadku produktów, których reklama jest ograniczona przepisami prawnymi (np. wyroby tytoniowe, alkoholowe), sponsoring jest często jedyną możliwością promocji masowej. Ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem sponsoringu jest również zwiększające się zainteresowanie masową rozrywką oraz wzrost świadomości społecznej.
  Irlandzki Związek Rugby (ang. Irish Rugby Football Union, irl. Cumann Rugbaí na hÉireann) IRFU – związek sportowy, działający na terenie Irlandii i Irlandii Północnej, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem irlandzkiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Członek IRB i FIRA-AER.
  Rugby club toulonnais (RCT) – francuski klub rugby union występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej, lidze Top 14. RCT zlokalizowany jest w prowansalskim mieście Tulon. Na co dzień swoje mecze rozgrywa na mieszczącym 13 700 widzów Stade Mayol, a najważniejsze spotkania na znacznie większym Stade Vélodrome w Marsylii.
  ASM Clermont Auvergne (wym. [a.esˈem klɛʀˈmɔ̃ oˈvɛʁnj]) – francuski klub rugby union z siedzibą w Clermont-Ferrand, występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej Top 14 oraz European Rugby Champions Cup (ERCC). Dwukrotni mistrzowie Francji (2010, 2017) i trzykrotni finaliści ERCC (2013, 2015, 2017). Tradycyjnymi barwami klubu są żółty i niebieski, będące jednocześnie kolorami powiązanej z klubem fabryki Michelin.
  Munster Rugby (wym. [ˈmʌnstər ˈrʌgbɪ] lub [ˈmunstər ˈrʌgbɪ]) – irlandzki zespół rugby z prowincji Munster założony w 1879 r. Drużyna reprezentuje cały region na arenie krajowej i międzynarodowej. Największe sukcesy to triumfy w Pucharze Heinekena, klub znany jest również z najdłuższej zwycięskiej serii meczów domowych w tych rozgrywkach trwającej od 1997 do 2007.
  Pro14 (ze względów sponsorskich Guinness Pro14, do 2017 roku Pro12, do 2011 roku Celtic League, Liga Celtycka) – profesjonalna liga rugby dla najlepszych drużyn z Irlandii (4 drużyny), Szkocji (2 drużyny), Walii (4 drużyny), Włoch (2 drużyny) i RPA (2 drużyny). Uważana jest na jedną z trzech najlepszych w Europie po lidze angielskiej i francuskiej.
  Rob Kearney (ur. 26 marca 1986 w Dundalk) – irlandzki rugbysta występujący na pozycji obrońcy w zespole Leinster i reprezentacji kraju. Triumfator Pro12, Pucharu Heinekena oraz Pucharu Sześciu Narodów, a także uczestnik Pucharu Świata 2011.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.072 sek.