• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • European Business Angels Network

  Przeczytaj także...
  Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.
  Anioł biznesu (ang. business angel w Europie, angel investor w USA) jest zamożną osobą, która przeznacza kapitał na finansowanie przedsięwzięć będących we wczesnych fazach rozwoju, w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów w firmie. Anioły zawsze inwestują swoje własne fundusze, w przeciwieństwie do venture capitals, które zarządzają pewną pulą środków innych kapitałodawców zgromadzonych w profesjonalnym funduszu.

  European Business Angels Network (EBAN, Europejska Sieć Aniołów Biznesu) – międzynarodowa organizacja niedziałająca dla zysku (non-for-profit), której misją jest reprezentowanie społeczności europejskich inwestorów działających na wczesnym etapie rozwoju przedsiębiorstw, zrzeszającej organizacje i inwestorów z Europy, jak również innych krajów.

  Organizacja non-profit – organizacja, która prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku.

  Założona w 1999 r. przez Komisję Europejską oraz EURADA, pierwotnie organizacja ukierunkowana była wyłącznie na aniołów biznesu, obecnie EBAN stanowi międzysektorową reprezentację inwestorów kapitałowych inwestujących w przedsięwzięcia na wczesnym etapie (early stage).

  EBAN reprezentuje grupę inwestującą ponad 7,5 mld euro rocznie, składającą się z 260000 inwestorów-aniołów biznesu. Zgodnie z danymi zebranymi przez organizację (2012), za jej pośrednictwem zostało założone 2900 przedsiębiorstw, w ramach których stworzono 17800 miejsc pracy.

  Zarząd EBAN tworzy 17-osobowa Rada Dyrektorów (Board of Directors), na której czele stoi Candace Johnson. W latach 2014–2016 w skład Rady wchodzi jedyny reprezentant Polski, Michał Ciemiński, Prezes Zarządu Platinum Seed, członka EBAN.

  Przypisy

  1. About, eban.org [dostęp 2015-12-09].
  2. [1], European commission - Business angels
  3. Business angels - Access to finance - Enterprise and Industry, 19 lipca 2013 [dostęp 2015-12-09] [zarchiwizowane z adresu 2013-07-19].
  4. [2], EBAN members directory
  5. Knowledge and Technology Transfer Avenue (I-XII), ec.europa.eu [dostęp 2015-12-09].
  6. Board of Directors (2014-2016), eban.org [dostęp 2015-12-09].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.115 sek.