Europa kontynentalna
Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Filozofia kontynentalna – termin pochodzący z anglosaskiej tradycji filozoficznej, odnoszący się do tradycji filozoficznych pozostających pod znacznym wpływem pewnej grupy filozofów Europy kontynentalnej XIX i XX w. Czasem słowo "kontynentalny" jest w historii filozofii używane do odróżnienia innych niż współczesne kierunków filozoficznych świata anglosaskiego i "kontynentalnej" Europy (np. rozróżnia się "oświecenie kontynentalne" i "oświecenie brytyjskie"). Przeważnie jednak używane jest dla odróżnienia pewnej niekoherentnej grupy kierunków filozoficznych (do której należą przede wszystkim klasyczny idealizm niemiecki, egzystencjalizm, hermeneutyka, fenomenologia, strukturalizm, postmodernizm, w pewnej mierze: marksizm, neotomizm i feminizm) od filozofii analitycznej – należy tu zauważyć, że filozofia analityczna we współczesnym anglosaskim świecie filozoficznym ma większe znaczenie, niż np. w niemieckim czy francuskim. Należy jednak zwrócić uwagę także na to, że poza krajami anglosaskimi istnieją także inne, w których filozofia analityczna zdobyła duże znaczenie – należą do nich zwłaszcza Polska, Austria i kraje skandynawskie. Ponadto wiele kierunków, które bywają uważane za "analityczne" może silnie inspirować się współczesną filozofią "nieanalityczną", a wiele kierunków uznawanych za "nieanalityczne" silnie inspirować się filozofią analityczną lub nawet (jak marksizm analityczny) być jej częścią.
Państwo wyspiarskie – państwo w całości położone na pojedynczej wyspie lub grupie wysp i nie posiadające żadnego terytorium na stałym lądzie kontynentalnym.
Europa kontynentalna – określenie Europy z wyłączeniem otaczających ją wysp. W praktyce termin ten wykorzystywany jest w różnych, zarówno węższych jak i szerszych, znaczeniach.
W Wielkiej Brytanii oraz w kontekstach z nią związanych (zwłaszcza wyrażających kontrast), pod pojęciem Europy kontynentalnej (ang. Continental Europe, mainland Europe), Kontynentu (the Continent) lub po prostu Europy (Europe) rozumie się Europę, szczególnie zachodnią, z wyłączeniem jedynie Wysp Brytyjskich.
Inne definicje wyłączają Półwysep Skandynawski (znaczenie takie rozpowszechnione jest m.in. w krajach nordyckich), Rosję bądź państwa wyspiarskie (z zachowaniem jednak wysp należących do państw leżących na kontynencie).
Przymiotnik „kontynentalny” w znaczeniu „charakterystyczny dla Europy kontynentalnej” występuje w takich pojęciach jak filozofia kontynentalna czy śniadanie kontynentalne.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Gerald Cadogan: Palaces of Minoan Crete. Routledge, 1976, s. 10. ISBN 0-415-06585-2. (ang.)
- 2004/166/CE: Décision de la Commission du 9 juillet 2003 concernant l'aide à la restructuration que la France envisage de mettre à exécution en faveur de la Société nationale maritime Corse-Méditerranée (SNCM) (fr.). EUR-Lex. [dostęp 2013-04-10].
- Continent (ang.). Oxford Dictionaries. [dostęp 2013-04-10].
- Europe (ang.). Oxford Dictionaries. [dostęp 2013-04-10].
- Continent (ang.). Cambridge Dictionaries Online. [dostęp 2013-04-10].
- Så tar du dig till kontinenten (szw.). Reseguiden. [dostęp 2013-04-10].
- The Nordic Region – part of Europe since the Viking era (ang.). Nordic Council. [dostęp 2013-04-10].
- North Atlantic liner services – Iceland (ang.). Einskip UK. [dostęp 2013-04-10].
- ↑ Ann-Kristin Achleitner, André Betzer, Marc Goergen, Bastian Hinterramskogler: Private Equity Acquisitions of Continental European Firms - The Impact of Ownership and Control on the Likelihood of Being Taken Private (ang.). Social Science Research Network. [dostęp 2013-04-10].