• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europa 2 - rakieta

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Gujańskie Centrum Kosmiczne (franc. Centre Spatial Guyanais) – francusko-europejski kosmodrom położony w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej.
  Europejska Organizacja Rozwoju Rakiet Nośnych (ang. European Launcher Development Organisation, ELDO) – międzynarodowa organizacja zawiązana w 1962, a formalnie utworzona w 1964, w celu opracowania i budowy rakiety nośnej Europa. W 1974 połączona z ESRO w Europejską Agencję Kosmiczną.

  Europa 2 – druga rakieta nośna z rodziny rakiet Europa produkowana przez Europejską Organizację Rozwoju Rakiet Nośnych. Była to czterostopniowa rakieta będąca modyfikacją brytyjskiego pocisku balistycznego Blue Streak, która miała wynosić na orbitę okołoziemską satelity budowane przez ESRO. Podobnie do Europy 1, jak i radzieckiej ciężkiej rakiety N1, Europa 2 była rakietą o wysokiej awaryjności, gdyż jej jedyny start zakończył się eksplozją rakiety na wysokości 79 km.

  Ariane 1 – europejska rakieta nośna; pierwsza z rodziny Ariane; pierwsza udana europejska rakieta nośna. Powstała po fiasku projektu rakiety Europa 2. Prace projektowe zaczęły się w lipcu 1973. Trwały osiem lat i kosztowały około 2 mld euro (kurs z 1986).N1 – seria nieudanych radzieckich rakiet nośnych, mających wynieść kosmonautów na Księżyc. Programem ich budowy kierował aż do śmierci w 1966 roku Siergiej Korolow, zastąpiony potem przez Wasilija Miszyna.

  Historia[ | edytuj kod]

  Historia Europy 2 rozpoczyna się w roku 1970, kiedy to zostaje anulowany start Europy 1 z kompleksu CECLES w kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej. Rok później Europa 2 startuje z tegoż kompleksu w piątek 5 listopada. Na wysokości 79 km następuje wybuch rakiety. Szczątki rakiety spadły do Atlantyku. Winą za nieudany start Europy 2 całkowicie obarczona została Republika Federalna Niemiec. Awaria tej rakiety spowodowała całkowite zaprzestanie prac nad rakietami Europa 3 i Europa 4. Następczynią Europy 2 została rakieta Ariane 1, korzystająca z tego samego kompleksu startowego (przemianowanego na ELA-1). Pierwszy start Ariane 1 odbył się w 1979 roku.

  Rakietowy pocisk balistyczny – pocisk rakietowy, którego najistotniejszymi cechami są lot po parabolicznej krzywej balistycznej z napędem silnikowym jedynie w części trasy oraz wyposażenie w układ naprowadzania. Na etapie wznoszenia, lot odbywa się dzięki napędowi za pomocą jednego bądź więcej silników rakietowych, dalsze zaś etapy lotu odbywają się dzięki wykorzystaniu energii nadanej pociskowi w fazie silnikowej oraz sile grawitacji ziemskiej. Zastosowanie pocisków balistycznych opiera się na przenoszeniu do celu głowicy bojowej o charakterze konwencjonalnym bądź masowego rażenia.ELA-1 (skrót od fr. Ensemble de Lancement Ariane 1, tłum. 1. strefa startowa rakiet Ariane) – jeden z najstarszych kompleksów wyrzutni startowych w Gujańskim Centrum Kosmicznym (Kourou, Gujana Francuska). Początkowo wyrzutnia pod nazwą CECLES była przeznaczona pod rakiety Europa 2. W 1971 odbył się tam tylko jeden start tej rakiety zakończony niepowodzeniem. W 1979 z tego samego kompleksu (już pod nazwą ELA-1) wystartowała pierwsza rakieta Ariane 1. W 1984 wystartowała Ariane 3, a w 1986 Ariane 2. Wyrzutnię ELA-1 zdezaktywowano w 1989 po ostatnim locie Ariane 3.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mark Wade: Europa II (ang.). Encyclopedia Astronautica. [dostęp 2017-06-21].
 • Blue Streak: brytyjski pocisk balistyczny o średnim zasięgu, zbudowany jako alternatywa dla wycofanych w 1965 samolotów V-Bomber w kwestii wynoszenia ładunku jądrowego, a także będący również podstawą dla rakiet Europa i Black Prince.Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.
  Warto wiedzieć że... beta

  Europejska Organizacja Badań Kosmicznych (ang. European Space Research Organization, ESRO) – istniejąca w latach 1964-1974 organizacja zajmująca się badaniami przestrzeni kosmicznej i astronautyką, utworzona przez osiem krajów Europy Zachodniej. W 1974 została połączona z Europejską Organizacją Rozwoju Rakiet Nośnych w Europejską Agencję Kosmiczną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.39 sek.