• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Euronews  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) to publiczna telewizja i radio w Turcji. Radio założono w 1926 roku, a telewizję w 1968 roku. Przez wiele lat była monopolistą w Turcji. Jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Programy nadawane są w języku tureckim. Ostatnio uruchomiony także kanał w języku kurdyjskim.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Euronewseuropejski wielojęzyczny kanał informacyjny.

  Euronews obecnie[ | edytuj kod]

  Euronews to tematyczna stacja telewizyjna nadająca co 30 minut doniesienia zarówno z Europy, jak i ze świata z perspektywy europejskiej. Zajmuje się aktualnościami finansowymi, wiadomościami sportowymi, sztuką, kulturą, nauką, pogodą, polityką europejską, recenzjami prasowymi z największych europejskich gazet, ukazuje też dane rynkowe, pokazuje także transmisje z najważniejszych konferencji prasowych, zaprzysiężeń prezydentów, rządów i królów w Europie oraz najbardziej znaczących państwach całego świata. Euronews jest nadawany 24 godziny na dobę w 13 niekodowanych wersjach językowych:

  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.

  To wielojęzyczne podejście umożliwia dostęp do wszystkich ścieżek językowych we wszystkich krajach (poprzez Internet), jednakże rola prezenterów i reporterów jest ograniczona – serwisy informacyjne, sportowe i część innych programów prowadzona jest z offu przez lektorów, wyłącznie wywiady, magazyny i podsumowywania materiałów w wiadomościach są prezentowane przez pokazywanych dziennikarzy. Istnieje też 5 wersji językowych o niepełnym wymiarze czasowym, zazwyczaj tworzonych przez lokalne telewizje publiczne: litewska, serbska, rumuńska (30-minutowy dziennik w TVR 2 – w dni powszednie), słoweńska oraz dostępna tylko drogą satelitarną oryginalna ścieżka dźwiękowa. Poszczególne języki wcześniej posiadały jedynie osobne ścieżki dźwiękowe, obecnie faktycznie nadawane są osobne kanały z różniącym się doborem informacji. Reklamy zaś emitowane są w takim języku/językach, w jakim zostały dostarczone stacji (głównie po angielsku i francusku), jednakże niektóre z nich także są produkowane w różnych językach. Stacja podaje, że dzięki jej polityce językowej może ją oglądać i rozumieć ponad 3,5 mld ludzi.

  Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.France Télévisions – francuska grupa mediowa kontrolowana przez państwo. Powstała na skutek reorganizacji kanałów francuskiej telewizji publicznej. Spółka finansowana jest z wpływów z abonamentu. Zgodnie z francuskim prawem, ostatnio modyfikowanym w 2009, nie może nadawać reklam na antenie od godziny 20 wieczorem do 6 rano. W jej skład wchodzą następujące stacje:

  W telewizji pracuje 21 zespołów dziennikarskich. Stacja zatrudnia ponad 400 dziennikarzy z 25 krajów, posiada także redakcję w Polsce. Główna siedziba Euronews znajduje się w Lyon we Francji. Kanał współpracuje z takimi krajami, jak: Algieria, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Cypr, Czechy, Egipt, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Malta, Monako, Niemcy, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tunezja, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania i Włochy.

  ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland, Związek Niemieckich Nadawców Publiczno-Prawnych) – jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie, powołany do życia 5 sierpnia 1950 w Niemczech Zachodnich. Od strony formalnej stanowi związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych. ARD od 1963 roku nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Pokrewną stacją na początku istnienia było ARD 2.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Celem stacji ma być bezstronne informowanie o wydarzeniach z Europy i świata, w taki sposób, aby odbiorca mógł wyrobić na każdy temat własny punkt widzenia. Obecnie kanał dostępny jest na całym świecie dzięki obecności na 34 satelitach. Dociera drogą kablową, ADSL, satelitarną, naziemną i poprzez streamy internetowe do ponad 300 mln gospodarstw domowych w 151 krajach (w tym 202 mln w Europie, 73,5 mln w Ameryce Północnej, 59 mln w Afryce i na Bliskim Wschodzie, 27 mln w Rosji, 7,6 mln w Azji oraz na Pacyfiku i 3,5 mln w Ameryce Południowej) wyprzedzając CNN International o ponad 200 mln odbiorców, BBC World o 124 mln, a CNBC Europe o ponad 100 mln.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

  Program mocno rozszerza swój zasięg dzięki rozpowszechnieniu swojego sygnału w telewizorach z sygnałem smart tv, hotelach, samolotach, promach, statkach i szpitalach. Euronews oferuje swoje wiadomości także w siedzibach NATO, Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej, na belgijskich stacjach kolejowych, we francuskim parlamencie, największych europejskich lotniskach i wydawnictwach oraz redakcjach prasowych. Kolejne 225 mln widzów może oglądać stację dzięki pasmom transmisyjnym lub retransmisyjnym w telewizjach całego świata (m.in. w USA, Francji, Włoszech, Rosji, Turcji, Ukrainie, Rumunii, Szwajcarii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Estonii, Irlandii, Grecji, Libanie, Portugalii, Słowenii, na Cyprze, Malcie i kilkunastu państwach afrykańskich, dawniej także w Polsce). Stacja szacuje, że w Polsce jest dostępna dla 8,96 mln ludzi.

  Standardowy język mandaryński, nazywany często językiem mandaryńskim lub standardowym językiem chińskim jest oficjalnym standardem mówionego języka chińskiego, używanym jako język urzędowy w Chińskiej Republice Ludowej, Republice Chińskiej, jednym z czterech oficjalnych języków Singapuru, a także jednym z sześciu oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Faktycznie jest tylko jednym z języków mandaryńskich. Oparty jest na dialekcie pekińskim, ale nie jest z nim tożsamy. W poszczególnych państwach język ten nosi różne nazwy: w ChRL jest nazywany putonghua (chin. trad. 普通話, chin. upr. 普通话, pinyin: pǔtōnghuà – "mowa powszechna"), na Tajwanie – guoyu (chin. trad. 國語, uproszcz. 国语, pinyin: guóyǔ – "język państwowy"), w Singapurze – huayu (chiń. trad. 標準華語, uproszcz. 标准华语, biāozhǔn huáyǔ – "język chiński").Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

  Euronews ogląda dziennie 4 mln osób, 3,8 miliona ogląda jej pasma w innych stacjach, a tygodniowo osiąga 8,7 mln widzów. Stacja najchętniej oglądana jest między 9:00 a 11:00 i 20:00 a 00:00. Programy stacji są bardzo popularne w Afryce, gdzie ogląda ją prawie 25% spośród 15% najlepiej zarabiających mieszkańców tego kontynentu.

  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  W ramach umowy z China Central Television (CCTV), Euronews dostarcza programy w języku mandaryńskim.

  CyBC 2 (również RIK 2) od 1993 r. transmituje codziennie część programu Euronews (około 80 godzin tygodniowo).

  Poszczególne materiały stacji można oglądać na dedykowanych dla każdego języka oraz wielu programów kanałach na portalu YouTube, udostępniany jest tam także sygnał stacji.

  Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
  Kair (arab. القاهرة; - trl. Al-Qāhirah, trb. Al-Kahira) – stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem.
  TTV (Twoja Telewizja) – kanał telewizyjny o charakterze społeczno-interwencyjnym. Stacja ruszyła 2 stycznia 2012. Obecnie 50,55% jej udziałów posiada Grupa TVN.
  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Radiotelevisione Italiana, RAI (od 2000 stylizowane na Rai; do 1954 Radio Audizioni Italiane) – włoski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Rozpoczął działanie w 1954 roku.
  Ad-Dauha albo Doha (arab. الدوحة; "wielkie drzewo"; poprzednia nazwa Al-Bida) – miasto w Azji leżące na wschodnim wybrzeżu półwyspu Katar, w Zatoce Perskiej, stolica i największe miasto Kataru. W krajach anglosaskich miasto znane jest pod nazwą Doha.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.039 sek.