• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eurobeat

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  .mw-parser-output table.gatunekmuzyki-blues td.naglowek{background:cornflowerblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-country td.naglowek{background:#b17d53;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-disco td.naglowek{background:deeppink;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-electronic td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-hip-hop td.naglowek{background:darkblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-pop td.naglowek{background:lightskyblue;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-rock td.naglowek{background:firebrick;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-reggae td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-ska td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-soul td.naglowek{background:darkorange;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-metal td.naglowek{background:black;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-jazz td.naglowek{background:pink;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-inne td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}

  Eurobeatgatunek muzyki pochodzący z Europy. Podgatunek italo disco z lat osiemdziesiątych (znany jako eurodisco). W USA nazywany Hi-NRG i przez krótki okres dzielił to określenie z wczesnymi hitami muzyki freestyle’owej.

  Gatunek muzyczny typologia i kategoryzacja, która identyfikuje dźwięki muzyczne przez ich przynależność do określonej kategorii i rodzaju muzyki, które to można odróżnić od innych rodzajów muzyki.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

  „Eurobeat” jest również silnie powiązany z japońską kulturą Para Para, ale w zupełnie inny sposób, co jest wyjaśnione w dalszej części artykułu.

  Pierwsze użycie słowa „Eurobeat”[ | edytuj kod]

  Termin „Eurobeat” użyty był po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii, kiedy grupa Stock Aitken Waterman, stworzyła komercyjny gatunek muzyki nazwany – na te czasy – „eurobeat”. Zespoły z połowy lat osiemdziesiątych (Dead or Alive, Bananarama, Jason Donovan, Sonia Evans, Kylie Minogue itd.) silnie bazowały na tym, jak Italo disco brzmiało dla Brytyjczyków, podczas ich wakacji w popularnych w latach osiemdziesiątych miejscach (głównie Grecja, gdzie Italo disco było bardzo popularne). Ten sam termin był także używany, by opisać pierwsze hity Pet Shop Boys i inne brytyjsko-podobnych dance’owych i electropopowych zespołów w tamtych czasach.

  Jason Sean Donovan (ur. 1 czerwca 1968 w Malvern, Melbourne, w stanie Wiktoria w Australii) – australijski aktor i piosenkarz.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Eurobeat w Japonii[ | edytuj kod]

  Tymczasem, w 1985, termin „Eurobeat” przeniósł się na japoński rynek muzyczny, aby opisać wszystkie style muzyczne spoza kraju podobne do dance’u, nie bazujące na brytyjskich tworach. Te utwory były hitami „Italo disco”, produkowanymi głównie we Włoszech lub Niemczech. Ta muzyka stała się muzyką nightclubowej kultury Para Para, która znana była od wczesnych lat osiemdziesiątych. Japonia znała Italo disco, dzięki sukcesowi niemieckiej grupy „Arabesque”, która rozpadła się w 1984, ale wydała 2 single w 1985 i 1986, produkowane i miksowane przez Michaela Cretu (z Enigma), które brzmiały bardzo podobnie do Italo disco. Późniejszy solowy sukces Sandry Cretu (była ona wokalistką Arabesque) jeszcze bardziej przyczynił się do rozpowszechnienia się tej muzyki w Japonii. To wydarzenie, przyciągnęło uwagę wielu producentów Italo disco (głównie Włochów i Niemców) i w późnych latach osiemdziesiątych stworzyli nową muzykę specjalnie dla Japonii, nieznaną nigdzie indziej na świecie. W drugiej połowie lat 90. XX wieku eurobeat został spopularyzowany przez różne anime, jak np. Initial D, dzięki czemu do dziś cieszy się dużą popularnością.

  Michael Cretu (właśc. Mihai Creţu), znany także jako Curly M.C. (ur. 18 maja 1957 w Bukareszcie) - rumuński muzyk, znany głównie jako twórca muzycznego projektu nazwanego Enigma. Szczególną sławę przyniosło mu wydanie albumu MCMXC A.D., który trafił na pierwsze miejsca list przebojów w 24 krajach i zdobył 17 platynowych i 24 złote płyty.Pet Shop Boys – brytyjska grupa muzyczna (duet), wykonująca muzykę pop, utworzona w 1981 roku. Duet tworzą: wokalista Neil Tennant i klawiszowiec Chris Lowe.
  Warto wiedzieć że... beta

  Italo disco – termin marketingowy wprowadzony w 1983 roku przez Bernharda Mikulskiego, założyciela wytwórni płytowej ZYX Music.
  Hi-NRG – gatunek muzyki tanecznej, wywodzący się z muzyki disco lat 70., którego największa popularność przypada na drugą połowę lat 80.
  Dead or Alive to pochodzący z Wielkiej Brytanii nowofalowy zespół powstały w Liverpoolu w 1980 roku, który stał się znany na początku lat osiemdziesiątych. Zespół powstał na bazie formacji działającej w latach siedemdziesiątych o nazwie Nightmares in Wax. Największą sławę przyniosła mu piosenka z 1984 – „You Spin Me Round (Like a Record)”. Rozwiązał się 21 sierpnia 2011 r.
  Initial D (jap. 頭文字D イニシャルD, Inisharu Dī) – seinen-manga autorstwa Shūichiego Shigeno, ukazywana na łamach magazynu „Shūkan Young Magazine” wydawnictwa Kōdansha od 26 czerwca 1995 do 29 lipca 2013.
  Para para (jap. パラパラ, Para para również para-para lub parapara) – japoński styl solowego tańca klubowego, powstały około 1970, oparty na przewidzianych do konkretnych utworów konkretnych układach rytmiczno-ruchowych przypominających artystyczny taniec synchroniczny, wykonywany jednocześnie przez całą publiczność w salach klubowych.
  Kylie Ann Minogue OBE (ur. 28 maja 1968 w Melbourne w Australii) – australijska wokalistka, autorka tekstów piosenek i aktorka, wydała 11 albumów studyjnych, składankę Ultimate Kylie oraz zapisy koncertów i dużą liczbę singli. Jej płyty rozeszły się w nakładzie 68 milionów egzemplarzy na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.762 sek.