• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Euro NCAP

  Przeczytaj także...
  Test zderzeniowy (ang. crash test) - test zderzenia samochodu przeprowadzany w warunkach laboratoryjnych, którego celem jest sprawdzenie systemów bezpieczeństwa biernego samochodu. Podczas testu rejestrowany jest obraz wideo (1000 kl/s) oraz sygnały z czujników umieszczonych na pokładzie samochodu oraz zamontowanych w manekinach. Po wykonaniu testu dane te są szczegółowo analizowane.Renault Laguna - rodzinny samochód osobowy marki Renault produkowany od 1994 roku. Obecnie produkowana jest trzecia generacja pojazdu.
  Samochód terenowy jest to pojazd samochodowy przystosowany do pokonywania przeszkód terenowych. Może być samochodem osobowym (łazik, samochód osobowo-terenowy), lub ciężarowym. Zazwyczaj jest zbudowany w oparciu o ramę, z napędem na wszystkie koła, specjalnymi oponami, skrzynią rozdzielczo-redukcyjną, zwiększonym prześwitem poprzecznym (190 - 400 mm) i zwiększoną zdolnością pokonywania wzniesień.
  Logo Euro NCAP

  Euro NCAP (ang. European New Car Assessment Programme) – niezależna niedochodowa organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów, sponsorowana przez różne niezależne organizacje, wspierana przez rządy niektórych krajów europejskich. Powstała w 1997 roku. Jej głównym celem było testowanie samochodów (kupowanych za własne pieniądze) w zakresie bezpieczeństwa biernego. Głównym elementem tegoż testu był test zderzeniowy (ang. crash test). Organizacja przyczyniła się do rozwoju bezpieczeństwa.

  Bezpieczeństwo bierne - to zespół cech pojazdu mających na celu zmniejszenie skutków zaistniałej kolizji lub wypadku drogowego z punktu widzenia wszystkich jego uczestników. Elementy poprawiające bezpieczeństwo bierne to m.in.:Zderzenie czołowe (pojazdów mechanicznych) – zderzenie dwóch pojazdów (samochody, pociągi, statki, samoloty itp.) w ruchu drogowym, szynowym, morskim, lotnicznym itp., w którym dochodzi do czołowego, obustronnego i niezaplanowanego kontaktu (nagłego i gwałtownego zetknięcia; oprócz crash-testu), podczas którego wyzwala się duża (ogromna) niszcząca energia.

  Test zderzeniowy składa się z czterech elementów:

 • zderzenie czołowe (front impact) – polega na uderzeniu 40% przedniej części samochodu w nieruchomą, deformowalną przeszkodę (szerokość 1000 mm, długość 540 mm), przy prędkości 64 km/h
 • zderzenie boczne (side impact) – w bok nieruchomego samochodu na wysokości słupka A od strony kierowcy uderza z prędkością 50 km/h przeszkoda o szerokości 1500 mm
 • zderzenie z pieszym (pedestrian impact) – w różne punkty z przodu pojazdu (na masce, na wysokości przednich reflektorów, na przednim zderzaku) wystrzeliwane z prędkością 40 km/h manekiny pełniące role pieszych
 • zderzenie ze słupem (pole test) – polega na uderzeniu bokiem samochodu, ustawionym na ruchomej platformie, na wysokości słupka B w nieruchomy słup o szerokości 254 mm z prędkością 29 km/h
 • Porównywanie wyników testów samochodów o różnych masach: Generalnie rzecz ujmując samochody o większej masie zapewniają większe bezpieczeństwo przy zderzeniu czołowym z innym samochodem. Wedle przyjętych zasad, test czołowego zderzenia ma imitować kolizję z samochodem o zbliżonej masie i strukturze do samochodu testowanego. Powoduje to, że wyniki tego testu mogą być porównywane jedynie w obrębie tej samej kategorii masowej samochodu. Euro NCAP wyróżnia 5 takich kategorii: samochód osobowy, minivan, terenowy, pick-up i roadster. Euro NCAP przyjmuje, że test czołowego zderzenia dwóch samochodów jest porównywalny, jeżeli różnica ich mas nie przekracza 150 kg.

  Pick-up (ang. tu: zabrać, podwieźć) - typ nadwozia dostawczego lub terenowego, dostawczego samochodu osobowego, charakteryzujący się posiadaniem skrzyni ładunkowej, znajdującej się zaraz za kabiną pasażerską.Słupek nadwozia, (słupek dachowy) to element nadwozia pojazdu podtrzymujący dach. Słupki nadwozia posiadają swoje umowne nazwy:

  Wyniki testów podaje się w 5-stopniowej skali (w gwiazdkach). Piątą gwiazdkę wprowadzono w 1999 roku i początkowo specjaliści uważali, że jej zdobycie w teście zderzenia czołowego jest niemożliwe. Jednak już w 2001 roku taki wynik uzyskała Renault Laguna. Dziś wynik 5-gwiazdkowy nikogo nie dziwi, zdobywa je coraz więcej samochodów także z niższych klas. Producenci stawiają na bezpieczeństwo, ponieważ zdobycie przez ich samochód maksymalnej noty może polepszyć wyniki sprzedaży.

  Minivan lub MPV (ang. Multi-Purpose Vehicle) – typ nadwozia wielozadaniowego samochodu osobowego. Jest to zazwyczaj nadwozie jednobryłowe, choć bywają wyjątki jak dwubryłowy Chevrolet Uplander. Te samochody są produkowane w czterech klasach (rozmiarach). Większe prawie zawsze mają siedem lub osiem siedzeń w trzech rzędach. Mniejsze mają pięć w dwóch rzędach.Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Zderzenie czołowe

 • Zderzenie boczne

 • Zderzenie ze słupem

 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona organizacji Euro NCAP
 • Wyniki wszystkich testów zderzeniowych Euro NCAP w tłumaczeniu na język polski
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Official Renault Laguna 2001 safety rating. Euro NCAP. [dostęp 2017-07-14].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.608 sek.