• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eureka - program telewizyjny

  Przeczytaj także...
  Andrzej Jerzy Kurek (ur. 1 stycznia 1947 w Warszawie, zm. 29 września 1989 w Raciborzu-Brzeziu) – polski dziennikarz i popularyzator nauki, z wykształcenia fizyk.Marek Siudym – polski twórca telewizyjny, współpracownik popularnonaukowego programu telewizyjnego Eureka, a także współtwórca Sondy. Autor wspomnieniowej książki, wydanej pod koniec roku 2012 pt. "18.20 SONDA".
  Leitmotiv; lejtmotyw, motyw powracający (niem. Leitmotiv – motyw wiodący, przewodni) – termin zastosowany po raz pierwszy przez Ryszarda Wagnera dla określenia przewijającego się w utworze muzycznym i istotnego dla jego treści motywu. Później stosowany także w odniesieniu do dzieł literackich i filmowych.

  Eureka – jeden z najstarszych polskich telewizyjnych programów edukacyjnych; pierwsza emisja w dniu 4 września 1957.

  Magazynową formułę programu na żywo wymyślili Maria Korotyńska i Ignacy Waniewicz. Niebawem długoletnim kierownikiem redakcji został Jerzy Wunderlich. W zespole dziennikarzy programu pracowali: Andrzej Mosz, Rafał Skibiński, Zbigniew Zdanowicz, Teodor Zubowicz. Do zespołu dołączył też Andrzej Kurek, a w ostatnim okresie Marek Siudym.

  Jerzy Wunderlich wł. Włodzimierz Jerzy Wunderlich (ur. 1 października 1930 w Krakowie, zm. 12 kwietnia 2009 w Warszawie) – dziennikarz, popularyzator nauki, znany zwłaszcza jako współtwórca i prezenter magazynów telewizyjnych Eureka i Klinika zdrowego człowieka.Termin balet (z franc. ballet, a to z wł. balletto zdrobnienie od ballo "taniec") ma kilka powiązanych z sobą znaczeń:

  Zadaniem każdego z dziennikarzy było opracowanie 1-2 tematów i przedstawienie w studiu. Każdy temat był ilustrowany odpowiednio filmem, planszami, zdjęciami, eksponatami bądź wykresami.

  Z Eureki wywodziły się inne programy popularnonaukowe polskiej telewizji, jak: Człowiek, Ziemia, Kosmos Teodora Zubowicza, Przyjemne z pożytecznym Andrzeja Mosza, czy program Sonda.

  Zawartość przykładowej audycji, emitowanej 10 września 1962 roku:

  Tomasz Pyć, właściwie Bogusław Pyć (ur. 7 marca 1945, zm. 18 listopada 2008 w Warszawie) – dziennikarz telewizyjny. Od 1977 do 1983 r. w zespole programu SONDA.Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.

  W programie zawarto cztery tematy:

 • Instytut Informacji Naukowej, gość dyr. Piróg, autor Jerzy Wunderlich;
 • Mariner II, plansze i film, autor Rafał Skibiński;
 • Wenus, plansze, fotosy, autor Andrzej Mosz;
 • Satelici-szpiedzy, autorzy mgr inż. Teodor Zubowicz, Andrzej Mosz.
 • Sygnałem wywoławczym programu był leitmotiv ronda z baletu Les biches Francisa Poulenca.

  Sonda – polski popularnonaukowy program telewizyjny nadawany przez Program 1 TVP od 8 września 1977 roku do 29 września 1990 roku. Prowadzony był przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka, a współtworzony przez Marka Siudyma oraz przez kilka lat przez Tomasza Pycia. Emisja nowych odcinków została przerwana we wrześniu 1989 roku z powodu śmierci obu prowadzących, którzy zginęli w wypadku samochodowym pod Raciborzem, i wznowiona chwilowo we wrześniu 1990 roku w celu emisji trzech odcinków ukończonych już po ich śmierci.Ignacy Waniewicz - redaktor czasopisma politycznego "Po Prostu" od początku jego istnienia. Twórca najstarszego edukacyjnego programu telewizyjnego "Eureka" , jak również międzynarodowej telewizji oświatowej (kierowanej z ramienia ONZ).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Strona Tomasza Pycia, redaktora TVP

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Artykuł o programie Eureka
 • Warto wiedzieć że... beta

  Wenus – druga pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. Jej obserwowana wielkość gwiazdowa sięga –4,6 i jest wystarczająca, aby światło odbite od Wenus powodowało powstawanie cieni. W związku z tym, że Wenus jest bliżej Słońca niż Ziemia, zawsze jest ona widoczna w niewielkiej odległości od niego; jej maksymalna elongacja to 47,8°. Odległość Wenus od Ziemi waha się od 40 do 259 mln km.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.