• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eureka - Nevada

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hrabstwo Eureka, jedno z najmniej zaludnionych – w 2000 roku populacja wynosiła 1651 osób. Znajduje się w środkowo-północnej części stanu. Stolicą jest Eureka.
  Hrabstwo Lander znajduje w środkowo-północnej części stanu. W roku 2000 liczba ludności wynosiła 5.794. Stolicą jest Battle Mountain.
  Napis głosi: Przyjeżdżasz do najbardziej przyjacielskiego miasta na najsamotniejszej drodze w Ameryce
  Lokalizacja

  Eureka – jednostka osadnicza w Stanach Zjednoczonych,w stanie Nevada, stolica hrabstwa Eureka. W roku 1990 liczba mieszkańców wyniosła 650. Jest jedynym miastem w tym hrabstwie. Pozostali obywatele rozsiani są po wsiach. Do atrakcji należą: gmach opery zbudowaniej w 1880 roku i przywrócony w 1993 r. oraz Museum Sentinel Eureka, gdzie w 1879 r. znajdowała się redakcja Gazety Sentinel Eureka.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Dziki Zachód (ang. Old West lub Wild West) – popularne określenie zachodnich terenów Stanów Zjednoczonych, odnoszące się do okresu XIX i pierwszej dekady XX wieku.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Leży na południu Diamond Mountain Range, pomiędzy wsiami Kobeh i Newark.

  Przez miasto przebiega Autostrada Międzystanowa nr 50, nazywana Najsamotniejszą drogą w Ameryce. Jest to trafne określenie, gdyż najbliższymi miastami przez który przechodzi ta droga to Austin 114 km. (71 mil) na zachód i Ely 134 km. (84 mile) na wschód. Najbliższym miastem jest Duckwater 94 km (59 mil) na południe.

  Srebro (Ag, łac. argentum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i termicznej. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy chlorargyryt. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze budynki powstały w 1864 roku. Wówczas, było tutaj hrabstwo Lander. Zbudowali je poszukiwacze złóż mineralnych z Austin, którzy odkryli żyłę srebra w pobliskim Peak Prospect. Nowi mieszkańcy mieli daleko do władz i ośrodków handlowych, zatem w 1873 roku miasto stało się stolicą nowego hrabstwa o tej samej nazwie. Przez wiele lat górnictwo było podstawą gospodarki, a pobliskie złoża były drugim, najbogatszym źródłem srebra po Comstock Lode w Nevadzie. Najwyższą liczbę ludności osiągnięto w 1878 roku, gdy wyniosła 9000. Zaczęła gwałtownie spadać, gdy kopalnie stały się nieopłacalne. Obecnie, źródłem dochodów jest obsługa samochodów przejeżdżających Autostradą Międzystanową oraz turystów, chcących zobaczyć prawdziwy Dziki Zachód.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Austin – małe miasto w hrabstwie Lander. W roku 2004, liczba mieszkańców wynosiła 340 osób. Znajduje się na zachodnich zboczach góry Toiyabe Range na wysokości 2013 metrów (6605 stóp). Przechodzi przez nie Autostrada Międzystanowa nr 50.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Eureka Opera House
 • Eureka photos and information at Western Mining History
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Feature Detail Report for: Eureka, Nevada (ang.). The Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2017-07-02].
  2. Eureka, Nevada Population Census 2010 and 2000 (ang.). CensusViewer. [dostęp 2017-07-02].
  Census-designated place (CDP) – jednostka osadnicza w USA, termin ten używany jest przez Amerykański Urząd Statystyczny do celów statystycznych, na przykład przy spisach powszechnych.Mila angielska (mila anglosaska, land mile, statute mile) – pozaukładowa jednostka odległości stosowana w krajach anglosaskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.